HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
نوشته های شما : Yahudi Menuhin

menuhin.jpg

بالاخره بعد از صحب كردن با امير، دوست ويلنيستم قرار شد انتشار (!) مطلب روش ساخت ويلن رو به بعد موكول كنيم . اون يه مطلب ديگه راجع به يهودا منوهين كه بندهم به ايشون اردت دارم فرستاد و من يه كوچولو ويرايشش كردم و آوردمش، مرسي از امير.

۲۲ آوریل ۱۹۱۶ در نیوجرسی آمریکا بدنيا آمد و البته مثل بقیهء نابغه ها تو یه خانوادهء فقیر. (كار خداست ديگه همه چيز رو به همه كس نميده!) خانواده او از مهاجران روس بودند، آنها در کودکی به کالیفرنیا ميرند و يهودا درسهای اوليه ویلن رو از زیگموند آنکر یاد ميگيره. بعد از مدتي نزد لوییس پرزینگر به يادگيري ويلن ادامه ميده بطوري كه در هفت سالگی با اجرای سمفونی اسپانیول اثر ادوارد لالو(edouard lalo) در ارکستر سمفونیک سانفرانسیسکو همه رو مات مبهوت خودش میکنه. اجراي این كار آغازي بود براي مشهور شدن اين ويلنيست بزرگ. او در سال ۱۹۲۷ در پاریس و در ۱۹۲۹ در برلین دو اجرای فراموش نشدنی از خود بجای گذاشت. در اجراي برلين با اجراي قطعاتي از باخ، بتهوون و برامس كولاك ميكنه بطوري كه آلبرت انيشتين كه در كنسرت حضور داشته او را به آغوش ميگره و ميگه " اکنون میدانم که حتما" خدایی در ملکوت وجود دارد".

با وجود شهرت فراوان آدم انسان دوست و خيري بوده، در سال ۱۹۵۲ به هند میره و پس از اجراي يك سري كنسرت همه درآمدش رو صرف امور خیریه در هندوستان میکنه بطوريكه در سال ۱۹۶۰ جایزهء صلح نهرو بهش اهدا میشه. او همچنين در سال ۱۹۶۲ مدرسهء موسیقی رو برای بچه های انگلیسی و در سال ۱۹۷۷ آکادمی نوازندگان زهی رو در سوییس تاسیس میکنه. یهودی رهبر موقت و دائم خیلی از ارکسترهای جهان بوده مثل ارکستر سمفونیک لندن،ارکستر سمفونیک ورشو، فیلارمونیک مجارستان، فیلارمونیک برلین، فیلارمونیک لندن، فیلارمونیک نیویورک ، ارکستر مجلسی لندن. (اگه تو كار موسيقي باشيد ميفهميد رهبر اين جاها بودن يعني چي؟)

Menuhin-Yehudi-4.jpg

او چندین جایزهة صلح و همچنین نشان شوالیه ای و لقب لرد را از الیزابت دوم گرفت در ۱۹۹۲ سفیر حسن نیت یونسکو بود و ۲۷ دانشگاه جهان به منوهین دکترای افتخاری دادن. این نابغهء فراموش نشدنی در ۱۲ مارس ۱۹۹۹ (همين چند سال پيش) در برلین بخاطر سکتهء قلبی میمیره. کوفی عنان در مورد یهودی منوهین میگه "منوهین، شهروندی از همه جهان بود، کسی که فرهنگ و بصیرتش به او همدردی عمیقی با تمام انسانها از هر کیش و هر رنگ بخشیده است".

منوهین حدود۵۰ سال پیش برای کنفرانس موسیقی جهان به ایران اومده و در سالن هنرهای زیبا با شنیدن صدای سازمرهوم استاد ادالله ملک (که حتما همه صدای ویلنش رو بارها از رادیو شنیدن) به وجد میاد و کلی اورو تشوق میکنه و بعد از اون اسدالله ملک رو به تمام فستیوالهای خارجی مثل فستیوالهای لیون، ونیز و پامپالونا دعوت میکنه که در بسیاری از اوقات گروه ملک مقام اول رو بدست میاورده.

April 28, 2004

نظرات شما
- يادش خير چقدر اين آهنگ رو باهم تمرين ميکرديم ...
سعيد , May 14, 2004
- کامران جون اونهای خودشون حتما اجازه دادن تا ازشون عکس بگیره بعدشم دقت می کردی چهره همشون رو شطرنجی کرده بود ... این از این بعدشم خیلی ممنون از لطفت راجع به آهنگ، موسیقی متن فیلم قرمز کار preisner است ، کارگردان :kieslowski هست/ امروز داشتم تو دانشگاه با یکی از دوستامم که نظر شو اینجا می تونی بخونی ( http://www.harmonytalk.com/archives/000029.html راجع به نوشتحات بحث می کردم...
saleh , April 28, 2004
- از اول باید بخونم داشی بشتر باهم آشنا میشیم
نت باز , April 28, 2004