HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Jascha Iossif Robertovich Heifetz

سجاد يكي از دوستان و همكاران خوب من در محل كار هستش كه در سطح حرفه اي سه تار ميزنه و شنيدم كه ويلن زدنش هم دست كمي از سه تار زدنش نداره. اون راجع به هايفتز كه يك ويلنيست معروف هست مطلبي برام فرستاده كه من با مختصر ويرايش اونو براتون اينجا ميارم.

هایفتز از اسطوره های ویلن و کسی که خیلی از موسیقیدانان و منتقدین از او به عنوان بزرگترین نوازنده تاریخ يعني در رده همپایی با لیست و پاگانینی یاد می کنند، در سال 1901 در ويلنای روسیه متولد شد. اولین درسهای موسیقی را نزد پدرآموخت و سپس در مدرسه ویلن نزد ایلیا مالکین Ilya Malkin به تحصیل ادامه داد. هایفتز با اجرای کنسرتو ویلن مندلسون در 7 سالگی استعداد و قدرت خود را نشان داد و در آن سن به شهرت زیادی رسید. او چند سال بعد در کلاس لئوپود آوئرLeopold Auer پذیرفته شد وبه آموختن دوره پیشرفته ویلن نزد وی پرداخت. ياشا هايفتز در سال 1912 موفق به اجرای کنسرتو ویلن چایکفسکی همراه با ارکستر فیلارمونیک برلین شد و شهرتی جهانی کسب کرد.

هایفتز کنسرتهای زیادی همراه با بزرگانی چون: روبنشتاین Rubinstein، فویرمن Feuermann، ‌پیاتیگرسکیPiatigorsky ، توسکانینی Toscanini ، وکسمن Waxman، کوسویتسکی Koussevitzky ، کوستلنتس Kostelanetz، رینر Fritz Reiner، مونچ Charles Munch ، اورمندی Eugene Ormandy ... اجرا کرد که تقریبا همگی بی نظیر وتاریخی بوده اند. (به اين عكس نگاه كنيد، آيا به غير از هايفتز كه ويلن بدست گرفته نوازنده هاي پيانو و ويلن سل را ميشناسيد؟)

وي غیر از نواختن قطعات مشهور ویلن در بالاترین کیفیت، معرفی کننده بعضی از آثارگمنام آهنگسازان بود که اجرای کنسرتو ویلن کنوس JULIUS CONUS و هورا استکاتو ساخته ديناکو Dinicu از این دست است. در میان آثار هایفتز، تعدادی بین مردم عادی هم شناخته هستند و موزیسینهای آماتور هم گاهی هایفتز را با این چند اثر می شناسند مانند کنسرتو ویلنهاي وینیاوسکی، چایکوفسکی، برامس، سیبلیوس و ... اگر چه میتوان این اجراها را جزو شاهکارهای هایفتز شمرد ولی با کمی دقت تفاوت شگفت آور هایفتز با دیگر نوازندگان ویلن جهان را در ساير كارهاي او مانند کنسرتو ویلنهای بروخ , ویوتامس vieuxtemps ، روندو Rondo Capriccioso از سن سان SAINT-SAENS ، شاکن Chaconne از ویتالی vitali قطعات متعددی از پاگانینی و سارازات ... بسادگي ميتوان مشاهده كرد.

صدای ساز هایفتز منحصر به فرد و شفاف بود، آرشه کشی و ادیتهای او انقلابی در ویلن ایجاد کرد، که بسیاری از اجراهای قدیمی در کنار آن رنگ باختند. به قول یکی از بزرگان ویلن : "هایفتز سطح ویرتوزیته را در موسیقی تغییر داد!" نواخته های هایفتز همگی با بهترین رهبران و نوازندگان و بهترین انتشاراتها RCA,EMI,NAXOS منتشر شده است. او نزدیک به 10 سال از آخرین سالهای زندگیش نوازندگی را متوقف کرد و در اوج مهارت و شهرت، با موسیقی حرفه ای خداحافظی کرد. هایفتز بیشتر عمر خود را در آمریکا گذراند و در همانجا نیزبه سال1987 درگذشت. اجراهای بی نظیر او سالهاست معیاری برای محک زدن نوازندگان در سطح جهان است. به اين دوئت ويلن و پيانو گوش كنيد : زنبو عسل از ريمسكي كروساكف با اجراي هايفتز audio.gif


از سجاد پورقناد

May 07, 2004

نظرات شما
- من ویلنیست خوبی نیستم ;)
- هر کجا هستم باشم آسمان و بقيه ی مخلفاتش مالِ من است....مهم اينه که از زندگيت لذت ببری، از همه ی لحظه هاش...اينجا و اونجا هم نداره.
sara , May 08, 2004
- سلام كامران جان ! آقا خيلي شرمنده كرديد ! من در اين حد و اندازه ها نيستم جدي مي گم ! در هر صورت اين لطف شما نسبت به بنده و مي رسونه . در مورد سي دي خيلي ممنون واقعا لطف داري ولي من همه آلبومهاشون رو دارم ! به هر حال موزيك زياده كه با هم رد و بدل كنيم . اگه اشكالي نداره سايتت رو به يكي از دوستاي خوبم مدير موسيقي پرشين بلاگ معرفي مي كنم . موفق باشي .
- هر کجا هستم باشم آسمان و بقيه ی مخلفاتش مالِ من است....مهم اينه که از زندگيت لذت ببری، از همه ی لحظه هاش...اينجا و اونجا هم نداره.
sara , May 08, 2004