HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Jazz یا Classic

برای مدتها همیشه این سئوال تو ذهنم بود که آیا تفاوت فاحشی بین یک موسیقیدان قدیمی مثلا" مربوط به زمان کلاسیک با یک موسیقیدان معاصر مثلا" همین Jazz وجود داره یا نه؟ برای اینکه موضوع ساده تر بشه فکر کردم بیام Chick Corea که یک پیانیست و آهنگساز Jazz هست رو با مثلا" Wolfgang Amadeus Mozart خیلی اجمالی مقایسه کنم که مدتها پیش اینکار رو کردم که خلاصه اونو اینجا میارم.

خب راجع به موتزارت قبلا" در تولد یک نابغه بطور مختصر نوشتم، از Chick Corea هم اگر اجمالا" بخوام بگم در سال 1941 بدنیا اومده و از 4 سالگی نواختن پیانو رو آغاز کرده و یه جورایی خیلی نابغه بوده و هست. برای خودش سبک خاصی در موسیقی Jazz داره که حتما" راجع به اون در آینده خواهم نوشت و تقریبا" تمام زندگیش رو هم روی موسیقی گذاشته. حالا میشه تو چند زمینه این آقا رو با موتزارت مقایسه کنیم مثلا" چی؟ خب یکی هارمونی یکی ملودی یکی توانایی های نوازندگی در پیانو، یکی آهنگ سازی و یکی هم درک از موسیقی. خب بیایید خیل ساده و مختصر مقایسه کنیم .

راجع به نوازندگی، به هیچوجه به صراحت نمیشه گفت کدامیک از این دو موسیقیدان توانا تر بوده چون سبک کاریشون هم متفاوت بوده و هر سبک برای خودش توانایی های خاصی در نوازندگی رو میطلبه. در اظهار نظر راجع به نوازندگی موتزارت جسارت نمی کنم چون حتما" نوازنده توانایی بوده ولی برای اطلاع بگم که Chick Corea هم رپورتوار های معمول برای نوازندگی رو گذرونده و حتی CD کارهای اون که قطعات بزرگان موسیقی کلاسیک رو نواخته موجوده. حالا توانایی های خاص اون توی موسیقی Jazz جای خود داره، باید کارهاش رو گوش کنید تا متوجه بشید. پس عملا" هردو در سبک و سیاق خودشون نوازنده ماهری بودند.

راجع به هارمونی که استفاده میکردند، مقتضیات زمان و چیزی که هر کدوم از این دو نفر از گذشته خودشون گرفته بودند در شکل گیره تفکر هارمونیکی این دو اثر داشته و به نوبه خودشون هریک ایده های جدیدی رو در موسیقی مطرح کردند. باز هم نمیشه گفت که کدامیک بهتر بود، با وجود اینکه هارمونی کارهای Chick Corea خیلی غنی و پیچیده تر از موتزارت بوده باز نمیشه اینو دلیل بر بهتر بودن کارهای او دانست چرا که دانش هارمونی الان قابل مقایسه با 250 سال پیش نبوده.

راجع به ملودی شکی ندارم که ملودی های موتزارت از زیباترین ملودی های جهان هست. همین الان که سونات روی فا ماژور اونو رو بخاطر میارم پاک مبهوت میشم. اما با وجود این آیا میشه گفت اون ملودی ها زیبا تر از ملودی های Jazz ساخته شده توسط Chick Corea هست. برای اون دسته از هنرمندانی که یک کمی متعصب هستند باید بگم که به عقیده من نمیشه گفت ملودیهای اغلب چنگ گونه Jazz ایشون نازیباتر از ملودی های لطیف موتزارت هست. اصلا" شما چطوری میتونید بگید که یک منظره از دریا زیباتره یا یک منظره از خشکی، پس بی خیال خیلی دنبال مقایسه مطلق این موضوع هم نباشید.

میمونه توانایی های آهنگ سازی. فکر کنم که اینجا میشه مقایسه مشخص تری کرد. بله Chick Corea کارهای ارکسترال کم داره. ولی آیا این دلیل میشه که بگیم موتزارت هنرمند تر بوده ؟ خب Chopin هم معروفه که اصلا" توانایی تنظیم کار برای ارکستر رو نداشته آیا چیزی از بزرگی این موسیقیدان کم شده.

پس یه جورایی خیلی نمیشه بطور مطلق گفت موتزارت از Chick corea بهتر بوده. دو آدم توانا در دو سبک موسیقی بودند، دقت کنید که من نیومدم موتزارت رو با یک موسیقیدان ساده و پیش پا افتاده مقایسه کنم، بلکه با کسی مقایسه کردم که اونو جزو نابغه های Jazz میدونند و نزدیک به 100 آلبوم کاری داره.

June 02, 2004

نظرات شما
- می شه مقایسه کرد....فقط نمی تونم وارد جزئیاتش بشم...این تفاوت فاحش دقیقا چیه..اوه راستی چی بود؟
سارا , June 06, 2004
- به نظر من توي دنيا هيچ چيزي رو نبايد با هم مقايسه کنيم نه هنر نه آدما نه پول هر هنرمندي ارزشه خودشو داره اصلا هر موسيقي يک جوري قشنگه ...
غريبه , June 04, 2004
- موسيقي پر از زيبايي هاست و بنظر من زيبايي ها رو به سختي ميشه باهم مقايسه کرد. مثلا مقايسه زيبايي گل لاله با گل مريم بنظر من کار درستي نيست.
saeed , June 04, 2004
- سلام كامران جان خوبي ؟ ممنون كه به فكر من هستي . سايتت كه خيلي عاليه و اميدوارم كه عالي تر هم بشه . در مورد مطلب بايد بگم كه كار بسيار جالبي كردي و ايده خيلي خوبي بود ولي اين زمان و مكان هست كه باعث ميشه دو نفري رو كه در نظر داري نشه با هم مقايسه كرد . حتي در شرايط امروز هم نميشه بخصوص در موسيقي جز ! چون در اين موسيقي همونطور كه خودت هم ميدوني هر كسي شخصيت و طرز تفكر خودش رو فرياد مي زنه و نمي توني يك آدم رو به آسوني با يكي ديگه مقايسه كني . موفق باشي عزيزم .
- کاملا" با سجاد موافقم ، اما نکته جالب اینجاست که چرا مثلا" موتزارت و بتهوون اینقدر معروف هستند ولی موسیقیدانی مثل chick corea رو عده معدودی میشناسند؟ یه دلیلش اینه که هنوز از عمر کارهاش زیاد نگذشته. یکی دیگه میتونه این باشه که هنر اونقدر پیشرفت کرده و تخصصی شده که درک اون برای همه امکان پذیر نیست و ....
خودم , June 03, 2004
- این بحث بصرت خوبی بیان شده بود جای هیچ حرفی را نداشت. درسته که دو اثر هنری را نمیشه به خوبی با هم مقایسه کرد ولی می شه بادر نظر گرفتن زمان و مکان ,دو هنر مند را به صورت تقریبی با هم مقایسه کرد (باز هم دقیقا نمی شه) مثلا معماری که چند صد سال پیش در بناهای هنری اصفهان را ساخته, به نظر من در خلاقیت چیزی از معمارهای بزرگ جهان که الان ساختمانهای مدرن می سازند کم ندارد. اگر دقت کنیم چیزی که او به معماری افزوده اگر بیشتر از هنرمندان ایتالیایی یا آمریکایی معاصر نباشه کمتر نیست.
سجاد , June 03, 2004
- با حامد موافقم ٫ همونطور که خودتون هم نوشتيد نميشه گفت دريا زيبا تره يا خشکي. اصولا مقايسه هنگامي درسته که چهار چوب درستي براي قياس وحود دارشته باشه. مثلا اگر زيبايي رو بفرض ميزان آبي بودن بدونيم دريا از خشکي زيبا تره ولي آيا اين چهارچوب درسته؟ تو موسيقي هم همينطوره نميشه يه معيار مناسب براي مقايسه موسيقيدانها در عصرهاي مختلف تهيه کرد.
امير , June 03, 2004
- سلام ! بنظر من مقایشه در دنیای هنر چیز عبثی ! یعنی بنظر من کسی نمیتوه کار و اثر هنری رو نسبت به هم بسنجه اونم در دو حوزه متفاوت و باید توجهی هم به زمان و مکان بکنیم تا کمنی منصفانه تر قضاوت کنیم بنظر من موتزارت برای خودت موتزارت!!!!Chick Corea هم برای خودش !!! ما باید بیایم ببینیم اینها در دوره های خودشون چیکار کردند ..ببین یه اصلی هست در فلسفه که کلا در همه چیز معین ما وامدار گذشتگانیم یعنی برفرض الان شما اطلاعاتی که کسب میکنی مال خودت نیست ! مال گذشتگان حالا بعد مهم قضیه در اینه که شما این اطلاعات رو وسعت ببخشی بهش چیزی اضافه کنی سبکهای موسیقی هم همینطورند نمیشه از هم جداشون کرد که حتی در حال حاضر موسیقی کلاسیک از جز هم استفاده کرده اما مقایسه کار اشتباهی ... ..اما در مورد نوازندگی و تکنیکهای موجود منخ ودم نظری نمیتونم بدم اما مطمئنا در این مورد میشه قضاوتهایی رو انجام داد!!! چون در نوازندگی یه سری پارامترهایی هست که میشه از طریق اون به بعضی از سوالات پی برد ...
حامد-گیتار کلاسیک , June 03, 2004
- good comparison, wonderfull, will back here again. bye.
, June 02, 2004