HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
نوشته های شما : سرگذشت پیانو در ایران (قسمت اول)

از زمانی که پیانو ساخته شد به دلیل رنگ زیبای صدا و توانایی اون در اجرای همزمان چندین نت، این ساز بزرگ همواره مورد توجه موسیقیدانان در سبک های مختلف بوده و هست. موسیقی ایران هم از این پدیده مستثنی نبوده و پیانو در اون نقش قابل توجه ای رو ایفا کرده. اولین پیانوهایی که وارد ایران شد در واقع هدایایی بودند از طرف پادشاهان اروپایی به شاهزادگان و شاهان ایران، که از این سازها سالها نوازندگان سایر سازهای درباری بصورت کاملا" ابتدایی استفاده میکردند. محمد صادق خان که نوازنده سنتور دربار بود، گاهی اوقات سری هم به پیانوی دربار می زد و قطعاتی را هم با آن ساز می نواخت. استمرار و علاقه ایشان به نواختن پیانو به حدی رسید که بعدها رسما" نوازنده پیانو شد و در مواردی هم تجربیات خود در استفاده از این ساز را در اختیار دیگران قرار میداد.

اما نوازندگی پیانو بطور جدی سالها پس از ورود این ساز به ایران شروع شد، یعنی پس از آنکه لومر موسیقی کلاسیک را وارد ایران کرد. لومر یک افسر نظامی و معلم موسیقی فرانسوی بود که به دعوت ناصرالدین شاه برای تدریس در دارالفنون به تهران آمده بود. لومر با همکاری سالار معزز که معلم سلفژ بود و در گروه موسیقی نطامی تدریس میکرد و مدتی هم شاگرد کورساکوف بود، شروع به تدریس رسمی پیانو در ایران کردند. در همین سالها بود که پای اتودهای پیانو و همچنین اتودهای سایر سازها مثل ویلن، فلوت و ... به جمع موسیقیدانان و نوازندگان ایرانی باز شد.

پس از انقلاب مشروطه و با توجه به تمایل رضا شاه به فرهنگ غرب، رسما" مدرسه موسیقی در ایران تاسیس شد و انجمن های موسیقی مانند انجمن فیلارمونیک تهران شروع به گسترش موسیقی غربی کردند. بتدریج ساز پیانو بعنوان ساز اجباری در هنرستاها و دانشگاهها در رشته های موسیقی کلاسیک تدریس شد و در کنار آن موسیقی سنتی و ایرانی نیز تمایل به استفاده از این ساز کلاسیک را پیدا کرد.

( این مطلب با همکاری سجاد دوست خوبم تهیه شده و ادامه دارد ... )

June 05, 2004

نظرات شما
- فرمایش آقا بهروز کاملا درست هست... ولی جناب وزیری مربوط به دوره بعد از این ماجرا بودند
سجاد پورقناد , June 12, 2004
- از سایت بسیار خوبتون بسیار ممنونم. اما یک نکته ای این میان هست که به نظرم مهم میاد و اون اینه که بعد از انقلاب مشروطه اون چیزی که موجب شد مدارس موسیقی زده بشه و ... وجود و زحمات بیشمار افرادی مثل کلنل علینقی خان وزیری بوده نه تمایل رضا شاه به غرب !! (رجوع کنید به سرگذشت موسیقی ایران- روح ا... خالقی) باز هم ز زحمات شما و دوست گرامی سجادخان متشکرم...
بهروز , June 09, 2004
- سلام کامران جان از اکانت ممون لطف داشتی ... راستی در مورد جان ویلیامز ..آره ! یه آلبوم داره در مورد ساند تراک فیلمهاست .. راستی یه چیز دیگه یه کسی دیگه ای هم هست به اسم جان ویلیامز اما آهنگساز که بسیار مشهور هم هست جایزه اسکار رو هم برده ( فهرست شیندلر ) و موسیقی فیلمهای مشهوری رو ساخته که خیلی ها تو ایران یا حتی سایتهای خارجی!!! این 2 تا رو با هم اشتباه میگیریند! ...در مورد یانو هم منتظر قسمت دومشیم!
حامد-گیتار کلاسیک , June 06, 2004
- سلام كامران جان خوبي ؟ در مورد پيانو در ايران نمي دونستم و برام خيلي جالب بود . راستي از اكانتي كه بهم دادي خيلي ممنون . لطف كردي . اميدوارم كه موفق باشي .
- Kamran jan, you weblog is great. keep up the good work. :) take care,
Alireza , June 05, 2004
- اگر صبر کنید در ادامه مقاله راجع به این موضوع صحبت خواهیم کرد و نمونه هایی از این قطعات رو در سایت خواهیم گذاشت.
خودم , June 05, 2004
- خیلی دوست دارم بدونم که اون موقع ها چی میزدن یعنی سبکی که برای پیانو مد بوده چی بوده همون قطعه های ایرانی یا نه؟
hamidreza , June 05, 2004