HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
کاترین مانوکیان فرزندی از دو ویولنیست
 Catherine Manoukian
کاترین مانوکیان
روزگاری در ایران هر هنرجوی ویولن که قصد داشت، این ساز را به مراحل عالی برساند حتما" باید محضر نوازنده چیره دست ویولن "هراچ مانوکیان" را درک میکرد. امروز این استاد برجسته ایرانی در کشور کانادا زندگی میکند و فرزندش "کاترین مانوکیان" (Catherine Manoukian)، باز نام مانوکیان را به صحنه موسیقی کلاسیک آورده است. کاترین که اکنون 23 سال دارد، تا کنون کنسرتهای متعددی به اجرا گذاشته که در کنار آثار ضبط شده اش، بسیار مورد توجه منتقدان در سراسر جهان قرار گرفته است.

audio file به قسمتی از قطعه "sabre dance" ساخته خاچاتوریان (تنظیم جدید از هایفتز) با اجرا کاترین مانوکیان گوش کنید

پدر و مادر کاترین هر دو ویولنیست هستند. دو برادر او آرمین و آندره هم بصورت غیر حرفه ای ویلن مینوازند. کاترین از چهارسالگی ویولن را نزد پدر آغاز میکند و از 5 سالگی تصمیم میگیرد که ویلنیست حرفه ای شود! او در مورد دلیل این تصمیمش اینگونه میگوید که: "وقتی 5 ساله بودم فرصتی پیش آمد که والدینم مرا به کنسرتی ببرند که Muter کنسرتوی برامس را با Sir Andrew Davis اجرا کرد. این کنسرت خیلی روی من تاثیر گذاشت و من بخودم گفتم: من هم میخواهم این کار را انجام دهم".

audio file به قسمتی از Slavonic Dance No.2 ساخته دورژاک با اجرا کاترین مانوکیان گوش کنید

این گفته کاترین، یکی از ارزشهای اجرای هنرمندان جهانی را به ما یاد آوری میکند؛" آن سوفی موتر" شاید امروز مشهورترین ویولنیست زن جهان باشد، همچنین "داویس" هم از رهبران بزرگ است که آثارش توسط کمپانیهای مشهوری به انتشار رسیده، پس واضح است که اجرای برنامه هایی با این هنرمندان، آن هم اجرای کنسرتو ویولن فوق العاده برامس، می تواند حتی مسیر زندگی یک کودک را تغییر دهد.

کاترین در مورد فراگیری ویولنش می گوید: " به من عنوان هنرجوی بحث برانگیز و غیر قابل همراه را داده بودند! عادت دیگری هم داشتم که زیاد سئوال میکردم... چرا باید این کار را بکنم؟ چرا این که شما دوست دارید از آنچه من دوست دارم بهتر است؟ و بهتر بگویم، اگر من با این روش یک قرن پیش به دنیا آمده بودم مثلا" زمان سوچیک (Sevcik ) یا فلش (Flesch) آنها مرا با لگد از کلاس بیرون میکردند و هرگز یک ویلنیست نمیشدم! اگرچه من بسیار مشتاق موسیقی بودم و در ویولن به سرعت پیش میرفتم... پدرم در جواب اینکه چرا باید این کار را انجام دهم، میگفت: خوب فیزیک این قطعه به این صورت است که اگر اینطور عمل کنی بهتر است" کاترین در چهار سالگی اولین بار به اجرای کنسرت پرداخت و در 12 سالگی جایزه بزرگ موسیقی کانادا (grand prize at the Canadian Music Competition) را از آن خود کرد.

audio file به قسمت نوازندگی کاترین مانوکیان در اجرای اثری از Sayat Nova موسیقیدان شهیر ارمنستان گوش کنید.

از 13 سالگی نزد خانم دورتی دیلی در مدرسه جولیارد شروع به تحصیل ویولن کرد. دورتی دیلی به حق بزرگترین معلم ویولن در جهان لقب گرفته؛ زیرا بسیاری از مشهورترین ویلنیستهای جهان زیر نظر او تحصیل کرده اند که از جمله آنها: Gil Shaham، Shlomo Mintz، Itzhak Perlman، Sarah Chang،Midori،Anne Akiko Meyers،Kyoko Takezawa، Nigel Kennedy ، Robert McDuffie... هستند. تحصیل نزد اینچنین استادی بدون شک تاثیر عمیقی در نوازندگی کاترین گذاشت، گرچه خانم دیلی در مارش 2004 درگذشت.

کاترین پس از سال 1999 به قول خودش به موسیقی پس از جنگ علاقمند شد و قطعات این دوره را در رپرتوار کاری خود قرار داد. کاترین فرزند پدری ایرانی ارمنیست و به همین جهت توجه ویژه ای به موسیقی ارمنی دارد که تا کنون قطعات زیادی از این موسیقی را ضبط و اجرا کرده است که اقدامی تحسین برانگیز است.

audio file به قسمتی از نوازندگی کاترین مانوکیان در اجرای اثری از باباجانیان موسیقیدان بزرگ ارمنستان گوش کنید.

 Catherine Manoukian
Catherine Manoukian
نوع حضور کاترین مانوکیان روی سن از مواردی هست که در نقدهایی که بر کنسرتهای او نوشته شده به آن اشاره میشود؛ مانوکیان به عکس العملهای شنوندگان روی سن دقت میکند، خودش در این مورد میگوید" وقتی روی سن می ایستم دانسته های آکادمیکم در ذهنم هست که برای روحیه من روی سن خیلی خوب است. من خودم را پاره ای از از جمع احساس میکنم تا اینکه فکر کنم، تنها من بار سن روی دوشم است"

audio file به قسمتی از 'Souvenir D'Un Lieu Cher' Op. 42 از چایکوفسکی با ویلن کاترین مانوکیان گوش کنید.

کاترین مانوکیان اخیرا" مسافرت دوردنیایی داشته (از استانبول تا توکیو) که مورد توجه بسیاری از علاقمندان ویولن قرار گرفته است. مشهورترین CD کاترین "شوپن برای ویولن" است که در این اثر سونات ویلنسل شوپن (که از معدود آثار غیر پیانو سولویی اوست) توسط بهزاد رنجبران (آهنگساز بنام ایرانی و استاد دانشگاه جولیارد) برای ویولن تنظیم شده. شایان ذکر است که بهزاد رنجبران همراه با علی رحیمیان و خاچیک بابائیان همزمان شاگرد هراچ مانوکیان پدر کاترین بوده اند.

audio file به قسمت از "شوپن برای ویلن" با تنظیم بهزاد رنجبران و اجرای کاترین مانوکیان گوش کنید.

کاترین در اجرای این اثر از ویولنgorgeous 1861 Vuillaume که متعلق به ویولنیست و آهنگساز بزرگ ویولن اوژن ایزایی (Eugene Ysaye) بوده، استفاده کرده است. یکی از مهمترین مشخصات این ساز صدای شفاف و قدرت صدا در نتهای بالای است.

audio file به قسمتی از Poeme Elegiaque ساخته ایزایی با اجرا کاترین مانوکیان گوش کنید.

کاترین در کنار موسیقی به فلسفه نیز علاقمند است و آن را تغذیه کننده فعالیتهای موسیقایش میداند، او از سال 2004 شروع به فراگیری فلسفه در دانشگاه ترنتو کرده است.
با آرزوی کسب موفقیتهای بیشتر برای خانواده هنرمند مانوکیان.


از سجاد پورقناد

January 09, 2006

نظرات شما
- salam.aval inke mikhastam az in site khobeton tashakor konam vaghan ye site mofid hast,dovom inke ahanghaye ke in khanom yani Catherine Manoukian ro gosh kardam vaghan ghashang bod va az inke didam in khanom irani hast khili khoshhal shodam va barash arezoye moafaghiyat mikonam.dar zemn mikhastam az shoma khaheshi konam .mikhastam begam ke agar tonestid komaki konid ta bedonim az koja mishe in ahangharo taheye kard. ba tashakor farshad
farshad , February 04, 2006
- aval be khatere inke iranieh baad be khater inke honarmandeh baad be khaterinke falsafeh mikhoneh qalban dosesh daram . omidvaram shad va salamat bashe. pejman
pejman , January 21, 2006
- salam omidvaram ke halet khob bashe az khodet bishtar bego ]
محمد س , January 15, 2006
- بسیار خوب! سپاسگزارم
مهدی دولتی , January 10, 2006
- salam.man avalin ghete ro gosh dadam.vaghean ghashange.mikhastam kamele in karo dashte basham.az koja mitonam dl konam??
saeed , January 09, 2006
- khob maloome kesi ke cheshm vakone hameyey khoonevadash violoniste herfeyi bashan o behtarin concert ha va behtarin ostad ha ro dide bashe ye chizi mishe dige, gheir az in bashe jaye tajjob dare. mozart ham chenin mogheiyati dashte, mozart shode. vali she is beautiful
, January 09, 2006
- Zende baad... ommidvaram ke in nabegheye javan dar raahi ke shoro karde movafagh bashe
Arsalan , January 09, 2006