HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
خداوندگار سنتور (قسمت دوم)
Paivar
فرامرز پایور
استاد فرامرز پایور در جهت حفظ میراث موسیقی ایرانی، «رنگ شهر آشوب» که یکی از آثار قدیمی موسیقی ایرانی است را در خرداد ماه 1363، به نت درآورد و بعد آن را به طور کامل اجرا و ضبط کرد.

audio file پایور از زبان خود

پایور به همراه گروه اساتید، اولین همکاری خود را با علی رستمیان در سال 1365، در نوار audio file«چهارباغ» (در ابوعطا) آغاز کرد که یکی از بهترین اجراهای این نیز گروه بود.
پایور به جهت آشنایی مقدماتی سنتورنوازان با ردیف موسیقی، در شهریور ماه 1367، اقدام به انتشار «دوره ابتدایی سنتور» کرد. قبل از آن، هنرجویانی که کتاب دستور سنتور را می گذراندند، شروع به یادگیری ردیف سنتور استاد صبا می کردند و چون ردیف استاد صبا کمی مشکل بود، اکثر هنرجویان با مشکل روبرو می شدند. وی با آگاهی از این موضوع، دست به انتشار یک ردیف مقدماتی زد.

وی در سال 1368، قطعه زیبای audio file«رهگذر» را که برای سنتور و فلوت نوشته بود، منتشر کرد. در همان سال کنسرت زیبایی به همراه گروه اساتید در ابوعطا و به همراه شهرام ناظری در تالار وحدت اجرا کرد که با پیش درآمد زیبای او در ابوعطا آغاز شد و با تصنیف audio file«تا کی یه تمنای وصال تو یگانه» به پایان رسید. گرچه استاد اصغر بهاری بدلیل کهولت سن، به خوبی قادر به همکاری با دیگر اعضای گروه نبود ولی این برنامه به عنوان آخرین کنسرت گروه اساتید به خوبی اجرا شد. علاوه بر این در همان سال، آلبوم «لیلی و مجنون» (در شور)، با همکاری شهرام ناظری و گروه اساتید منتشر شد که استاد پایور در آن قطعه audio file«پژواک» را به همراه محمد اسماعیلی اجرا می کند.


Faramarz Paivar
محمد اسماعیلی، محمد موسوی، علی اصغر بهاری، جلیل شهناز، فرامرز پایور(تالار وحدت 1368)
وی در سال 1371، قطعات کتاب دستور سنتور خود را، اجرا و ضبط کرد. در سال 1373، کتاب «آموزش ابتدایی تار» را با استفاده از تجریباتش در نوازندگی سه تار که نزد استاد ابوالحسن صبا فراگرفته بود، نیز تجربیاتی که در آموزش سنتور در کتاب "دستور مقدماتی سنتور" داشت با همکاری جهانشاه صارمی منتشر نمود. (پیش از این با همکاری تارنواز دیگری که مهرداد دلنوازی بود، "قطعات مجلسی" را تنظیم کرده بود)

در همان سال آثار با ارزشمند دیگر چون audio file«پرده عشاق» (در دشتی) با همکاری هوشنگ ظریف، حسن ناهید و حمیدرضا نوربخش (آواز) و همینطور آلبوم بسیار ارزشمند «گفتگو» که حاصل سالها تلاش و تجربه استاد بود، منتشر شد. در این آلبوم، ساخته های زیبایی از استاد بوسیله خود و شاگردانش اجرا شده است. در سال 1375 نیز بالاخره پس از سالها سعی و تلاش، کتاب بی نظیر «ردیف آوازی و مجموعه تصنیفهای قدیمی به روایت عبدالله دوامی» که شامل ردیف کامل آوازی و 186 تصنیف قدیمی بود، منتشر نمود. کتابی که حاصل سالها شاگردی وی در محضر استاد دوامی بود.

audio file قسمتی از چهارمضراب عراق را با سنتور فرامرز پایور و تمبک محمد اسماعیلی در جشن هنر شیراز ببینید

در این سال، استاد کنسرتهای متعددی در داخل و خارج کشور انجام داد که از آن جمله می توان به کنسرت ایشان در امریکا (در شور، دشتی و سه گاه) اشاره کرد که یکی از زیباترین و قوی ترین برنامه های ایشان محسوب می شود. آخرین اثر استاد، «ارغوان» بود که در زمستان 1376 با همکاری علی رستمیان در دشتی اجرا شد که استاد در این آلبوم پس از کمی جواب آواز به اجرای چهارمضراب دشتی می پردازد و این آخرین سنتورنوازی وی بود که نشان از آمادگی و چابکی مضرابهایش در 65 سالگی بود.

کتابهای دیگر وی که یکی «ویرایش ردیفهای سنتور استاد صبا برای سنتور» و دیگری «فالگوش»(هفت قطعه برای سنتور) بود که در سال 1379 و همینطور کتاب «چهل قطعه» (شامل پیش درآمد، چهارمضراب و رنگهای بزرگان موسیقی) در سال 1383 به همت شاگردانش منتشر شد. از شاگردان استاد می توان به رضا شفیعیان، ارفع اطرایی ، سعید ثابت، پژمان و پیمان آذرمینا، مینا افتاده، نادر سینکی ، سوسن اصلانی و بسیاری دیگر اشاره کرد.
Faramarz Paivar

متاسفانه استاد پایور در سال 1378 دچار سکته قلبی شده و دیگر قادر نیست فعالیتهای هنری اش را ادامه دهد و حتی اکنون به خوبی قادر به سخن گفتن نیست و فقط دوستان و شاگردان نزدیکش با او ملاقات می کنند.

این حادثه، ضربه بزرگی بر پیکره موسیقی وارد ساخت. چراکه پایور زنده کننده سنتور به صورت امروزی بوده و اگر پایور نبود قسمت بزرگی از میراث گرانبهای موسیقی ما به فراموشی سپرده شده بود، وی تمام زندگی خود را صرف اعتلا و پیشرفت موسیقی نمود و از هیچ کمکی در این راه دریغ نکرد. کسی نیست که با آوردن نام سنتور، به یاد پایور نیافتد. بی شک، او پدر سنتورنوازی نوین است...

زمانی از استاد صبا پرسیدند: بهترین شاگرد شما کیست؟ صبا نیز پاسخ بسیار جالبی می دهد:"خود جامعه آن را تشخیص می دهد!" از آن زمان 50 سال می گذرد و جامعه با گذشت زمان همه چیز را فهمید، بیش از نیم قرن فعالیت هنری!

به امید شفای هر چه زودتر ایشان...

حامد رائیجی

مطلب مرتبط :
خداوندگار سنتور (قسمت اول)
"گفتگو" اثری از پایور
اردوان کامکار و سنتور نوازی معاصر
دئو برای سنتور
شبدیز برای دو سنتور

November 17, 2005

نظرات شما
- خوب بود. ولي اي كاش مي شد بهتر اين مقالات را پيدا كرد و اين همه دنبالش نگشت. ممنون ميشم اگه يه كاري بكنيد.
, December 19, 2005
- matlabe khoobi bood va hamintor ahanghaye khoobi ham entekhab shode bood. merc
laleh , December 18, 2005
- آقا مهدی, سلام. در جواب سئوال شما باید عرض کنم که بسیاری از آثار استاد پایور توسط انتشاراتی چون ماهور , چهارباغ و رنگین کمان منتشر شده است ولی برخی از این آثار را نیز باید از منابع خصوصی دریافت کرد. باتشکر
حامد رائیجی , December 17, 2005
- salam omidvaram haleton khob bashe mikhastam asare montasher shodeye ostad ra bedonam kodom entesharat bode hameye asar ra arz mikonam ba tashakor be omid behbodiye ostad payevar
mehdei , December 15, 2005
- سلام لطفا در مورد آقای حسین ملک هم بنویسید.
نی نوا , December 06, 2005
- در مطلب شماره 369 که با عنوان "شبدیز برای دو سنتور" نوشته شد در مورد اثری از این هنرمند صحبت شد. ولی در آینده در مورد این هنرمند تار نواز خواهیم نوشت.
گفتگوی هارمونیک , December 04, 2005
- با تشکر از سایت جذابتون.ممنون میشم اگر در مورد اثار هنری اقای مهرداد دلنوازی(یکی از شاگردان خوب استاد پایور)بنویسید واهنگهاشون رو برای دانلو بگذارید. با سپاس سهیلا
soheyla rezabeyk , December 04, 2005
- salam dooste aziz azatoon babate matlabe zibatoon mamnoonam va omidvaram ke edame dashte bashe chon ma khanandeye paropaghorsetoon hastim va motmaennam mesle bande ham ziadan. lotfan age mokene "NAHVEYE PEYDA KARDAN FILME ASATID" ro be bande begid albatte man tedade ziadi daram vali masalan az ostad payvar va ostad meshkatian faghat yeki dota toonestam gir biaram oonam ba keyfiate besiar bad . age mano rahnamayee konid mamnoon misham. doosete shoma va doosdare koochike moosighi "nasrollah davoodi"
nasrollah davoodi , December 03, 2005
- matlabe nesbatan khoobi bood, khaste nabashid
mohammad robati , November 29, 2005
- khobe
mohammad , November 29, 2005
- به خاطر نوشته های زیبایتان سپاسگذارم ایا میتوانم با شما بیشتر اشنا شوم؟
بهروز , November 29, 2005
- سلام ، درمورد استاد پایور هرچقدر هم که مطلب بنویسید بازهم کمه ، ایشان خیلی بیش از اینها گردن ما حق دارند، راستی یک خواهش هم دارم اگر می شه در مورد آقای مشکاتیان هم بنویسید و اگه در دسترستون هست قطعات و کلیپهای ایشان را هم داخل آن قرار دهید. شنیده ام حال ایشان اصلا خوب نیست و اینطور که معلومه مقصر اصلی خودشون هستند !.... خواهش می کنم یک نفر به ایشان بگه که جوانهای امروزی بوجود چنین افرادی نیازمندند به نظر من این افراد دیگه متعلق به خودشون نیستند بلکه به ملتی تعلق دارند و باید بیش از این هوای خودشونو داشته باشند.
MaX , November 28, 2005
- salam, mikhastam az maghalatoon tashakor konam ke ma ro ba ostad payvar bishtar ashna kard. bye
majid , November 23, 2005
- از مطلب بسيار خوبتون متشكرم. اينقدر از اين مطلب خوشم اومد كه بارها و بارها خوندمش. ما بايد به استاداني مثل پايور، واقعا افتخار كنيم.
اشكان , November 21, 2005
- مطالب درج شده بسیار عالی است. ممنونم.
yazdan , November 21, 2005
- از آقاي پورقناد بسيار تشكر مي كنم كه بدون زحمات ايشان به هيچ وجه اين مطلب آماده نمي شد. به اميد شفاي استاد پايور
حامد رائيجي , November 20, 2005
- dorood bar shoma.name payvar baraye baraye hamishe dar mosighi iran zamin zende khhad mand.be khosos baraye honarjooyani ke mashghe santoor mikonand. az asare ghabele tavajoh ishan mitavan be ketabe 30ghete eshare kard ke tahavoli darzamine santoor navazi bood 4mezrabhaye besyar ziba hamchenin etoodhaye ghabele tavajooi ke dar dele an nahoofte ast.dar haghighat mitavan gooft kasani ke in ketab ra be toore kamel zade bashand be teknike ghabele tavajohi dar santoor dast peyda kardeand.ba tashakoor az maghaleye shoma.bedrood
omid , November 17, 2005
- استاد اول سکته قلبی و در بیمارستان سکته مغزی کردند
سحر , November 17, 2005
- salam motasefane ostad payvar dar sale 78 dochare sekteye maghzi shodand na ghalbi
kamal , November 12, 2005
- از شما بخاطر زحماتتان تشکر می کنم نمی دانم چرا هروقت مطلبی از استاد پایور می خوانم بی اختیار بغض عجیبی گلویم را می فشارد شفای هرچه زودتر ایشان را از خداوند منان خواستارم
kamal , November 10, 2005