HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Diana Krall

diana-krall1.jpg
Diana Krall

سالهای سال آلبوم های موسیقی یا ترانه های بالای جدول top 10 در انحصار سبک هایی مانند rock، pop و یا شاخه های آنها بود و تنها این سبکها بودند که روی بیلبردها و جداول مقایسه ای با هم برای رسیدن به رتبه اول رقابت میکردند. موسیقی Jazz در عین زیبایی به علت پیچیدگی های خاص خودش نمیتونست مخاطبین زیادی داشته باشه و Jazzist ها تاب و توان رقابت با کسانی چون Santana، Calpton، Waters، و ... را نداشتند. اما در ده سال گذشته هنرمندی وارد عرصه موسیقی Jazz شد که توانست با هنر خودش مخاطبین سایر سبکهای موسیقی رو نیز بخودش جلب کنه. بله اون کسی نبود جز Diana Krall . به این قطعه کوچک از ایشان گوش دهید : audio.gif قطعه Jazz با صدای Diana Krall ، بله همون ترانه زیبا و آشنای and I love her از گروه Beatles اما با حال و هوای Jazz.

Diana توانست برخلاف بسیاری از هنرمندان که هنر را قربانی تعداد مخاطب میکنند و ساخته های خودشون رو اعم از نقاشی، فیلم، موسیقی و ... برطبق سلیقه اکثریت درست میکنند و نه سبکی که در اون کار میکنند، به این مهم دست پیدا کنه و مخاطبین بسیار زیادی برای خودش در سراسر دنیا پیدا کنه. این هنرمند کانادایی که همواره از ارکستر acoustic استفاده میکنه تونسته بصورت پدیده ای جدید در عرصه موسیقی کانادا و دنیا مطرح بشه. کارهای vocal او در سبکهای swing و blues واقعا" شنیدنی هستش. وقتی کارهای vocal این نوازنده توانای پیانوی Jazz رو گوش میکنیم خیلی سریع بیاد سبک خوندن Nat King Cole میفتیم که با صدای گرم و ملایمش گوش آدم رو نوازش میده. به گفته خود Diana یکی از مهمترین خواننده های مورد علاقه او Nat King بوده که ظاهرا" در نحوه خوندن او نیز اثر زیادی گذاشته. شاید اوج توانایی های او در نواختن پیانو و Jazz Vocal رو بشه در کنسرت زنده ای که در پاریس داشت ملاحظه کرد. Diana Krall Live in Paris, November 2001

او در این کنسرت استعداد خودش در زمینه Jazz Vocal رو به رخ همه خواننده های pop، rock، blues، jazz و ... کشوند و با خواندن ترانه های زیبا و ماندگاری چون :

I Love Being Here With You
Let's Fall in Love
East of the Sun
Fly Me to the Moon

یاد و خاطره بزرگان Jazz Vocal مانند Frank Sinatra ، Peggy Lee و Nat King رو زنده کرد.

او در سال 1964 بدنیا اومد و از 15 سالگی بصورت حرفه پیانو Jazz میزد، بطوریکه در سال 1981 تونست بورس تحصیلی از دانشگاه موسیقی Berklee کسب کنه. سپس روزی در کانادا در کنسرتی دوست قدیمی خودش Ray Brown رو دید که به یک نوازنده حرفه ای کنترباس Jazz تبدیل شده. Ray Brown او رو تشویق میکنه که روی صدای خودش کار کنه و همین اتفاق هم میفته و Diana موفق مشیه که در سال 2000 جایزه بهترین vocalist کانادا و در سال 2001 جایزه بهترین vocalist موسیقی Jazz از آلمان رو نصیب خودش کنه.

به این قطعه که از آخرین آلبوم ایشون هست گوش بدید: audio.gif The Girl in the Other Room

June 09, 2004

نظرات شما
- سلام سوال جالبی کرده بودی یه سری توضیحات دادم البته خودت جوابش رو بهتر میدونی... فعلا
حامد-گیتار کلاسیک , June 11, 2004
- آقا با اين آهنگ اول ديانا کرال خيلي حال کرديم دمت گرم ديگه از ايشون آهنگ نداريد ؟ اگه داريد يک دونه با کيفيتش رو تو سايت بذاريد. سايتتون هم خوبه ٬ نه بهتر از خوبه :)
sadra , June 11, 2004
- خيلي از هنر مند ها هستند که هرگز هنر خودشون رو فداي کثرت بيشتر طرفدار نميکنند. بسياري هستند که حتي علاقه اي ندارند که آثارشون رو به بازار بدند تا دست بازاري ها بيفته و آلوده بشه. اگه بشه به طريقي بدون ورود دست اونهايي که دنبال درآمد زايي از هنر هستند هنر را به مخاطبشون برسونيم اون موقع هنر رشد پيدا ميکنه اگه نه بازاري دوست داره هنري که توش پول باشه رو پشتيباني کنه. به اميد ديدار.
علي , June 11, 2004
- سلام كامران جان خوبي ؟ اين مطلب هم جالب بود ولي كامل نبود . اما موزيك من خيلي خوشم اومد خيلي جالب و با ظرافتي زنانه اين كار رو انجام داده بود . ميدوني اين آهنگ خيلي مردونه بود ولي با اين سبك خانم كرال خيلي خوشم اومد . موفق باشي .
- با امير موافقم چند تا آهنگ با تمپوي بالاتر از اين خانم بذاريد تا ببينيم که Jazz اگه تند خونده بشه چه طوري ميشه؟
pink_flyod_mad , June 09, 2004
- آقا ما که برنده نمیشیم پس نظر راجع به سایت خوب نمیدیم. اما این خانوم رو نمیشناسیم چون اساسا" jazz زیاد گوش نمیدم، آیا ایشون همه اش آهنگ های آروم میخونند؟ یا نه قطعات تند هم دارند؟ دیگه اینکه ظاهرا" تو دنیای Jazz یک قطعه رو هر کی هر جوری که دلش میخواد میزنه، این حرف آیا درسته؟ مرسی.
amir , June 09, 2004