HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
نقش یونان باستان در موسیقی

apollo.jpg
معبد آپولو خدای موسیقی در یونان

واقعیت اینه که هیچکس نسبت به چگونگی موسیقی اولیه انسان آگاهی کامل نداره. درحقیقت حتی ما بدرستی نمی دونیم که مثلا" ارکستر زمان باخ چگونه ساز میزده! اما بسیاری از محققین موسیقی در این موضوع اشتراک نظر دارند که بشر اولیه ریتم را از حرکات بدن و طبیعت و ملودی رو از تغییرات صدای خودش و یا محیط کشف کرده. پس از کشف این دو موضوع انسان اولیه از اونها بعنوان ابزاری برای سحر و جادو استفاده می کرد. بتدریج بشر تونست اولین الگوی ریتمیک رو شناسایی کنه که همان میزانهای دو ضربی که حالت مارش داره بود. این الگویی بود که از راه رفتن اقتباس شد و کمی بعد الگوی پیچیده تری بنام سه ضربی که همون والس هستش.

بله بتدریج شناخت بشر نسبت به ملودی نیز بیشتر شد. او فهمید که اگر در قطعه ای موسیقایی نتی رو تکرار کنه به اون اهمیت میده و به نوعی حالت مرکزیت موسیقی رو پیدا میکنه. او یاد گرفت که نت های بالاتر به خاتر فشاری که هنگام خوندن به خواننده وارد میکنند تاثیر گذار تر هستند تا نت های بم، همچنین یاد گرفت که برخی پرشهای ملودی (فاصله ها) به گوش خوشایند و برخی ناخوشایند هستند. اما در یونان باساتان.

قرنها پس از شکل گیری اولیه موسیقی در نظر یونانی ها موسیقی بخشی از زندگی روزانه و ذکر خدایان آنها بود. شاید شنیده باشید که در یونان باستان برای خدایان تندیس هایی درست میکردند، در این میان هیچکدام از این تندیس ها در رده تندیس Apollo که خدای موسیقی بود و Orpheus که خدای چنگ بود نبودند.

orpheus.jpg

در یونان باستان المپیاد های سالانه موسیقی برپا میشد که جنبه جهانی داشت و موسیقی آنقدر اهمیت داشت که یک نوازنده نی یا چنگ همتراز فرماندار یک شهر امروزی ما بود. امکان نداشت تئاتری بدون وجود موسیقی اجرا بشه و جالب بدونید که برای احترام گذاشتن به افراد مهم از کلمه ای که معنی "شخصی با ذوق و هنر موسیقی" استفاده میشد.

اولین موسیقی شناخته شده بفرم آن چه که به موسیقی امروز ما نزدیک است به سال 585 قبل از میلاد (بیشتر از 2500 سال پیش) ثبت شده. این موسیقی که 5 موومان داره از صدای نی لبک و انسان درست شده بود و بیان کننده نبرد میان آپولو و اژدها بوده. اگه این موسیقی رو امروز گوش کنید خسته میشد چون شامل تنها یک خط ملودی بوده و هارمونی در اون نقشی نداشته.

یونان باستان مهد علم بود و موسیقی هم از این امر مستثنا نبود. فیثاغورث تونست ارتباط میان طول یک سیم مرتعش با فرکانس اونرو کشف که این نقطه شروع علم صدا شناسی بود. به احتمال زیاد او اولین کسی بود که به رابطه میان یک نت و نت اکتاو بالاترش پی برد. او و مریدانش توانستد به اهمیت فاصله های چهارم و پنجم (که قبلا" در مصالحه فیزیک و موسیقی 1 و مصالحه فیزیک و موسیقی 2 راجع به آن صحبت کردیم) پی ببرند و اصطلاح اکتاو امروزی هم که کلمه ای لاتین هست از یونان باستان رایج شده. جای هیچ اغراقی نیست اگه گفته بشه که مقوله های چهارم ، پنجم و اکتاو پایه و اساس همه موسیقی امروزی هستش از یونان باستان آمده و پیشرفت موسیقی امروز مدیون تمدن یونان هستش.

June 19, 2004

نظرات شما
- حقیقت موسیقی برایم جالب بود و ان در سایت شما یافتم
sarah , November 16, 2004
- من تازه باسایت شما آشنا شدم سایت خیلی خوبی دارید. هیچ وقت فکر نمی کردم که فیثاقوریث در بوجود آمدن موسیقی نقش داشته باشه.
مریم , June 25, 2004
- اگه نظر شخصی خودم رو بحواهید، موسیقی یک چیزیه که هست. چطوری بگم همه موسیقی هایی که تا کنون تصنیف شده وجود داشته و همه اونهایی هم که قرار تنصیف بشه وجود داره. ما آدمها تنها کاری که میکنیم اونها رو از نو می سازیم. شاید حرفم مسخره باشه ولی خب عقیده است دیگه. در اینصورت به حرف اول شما که انسان موسیقی رو گسترش داد نزدیکتر هستش.
کامران , June 20, 2004
- اين موضوع خيلي جالبيه ... انسان موسيقي رو كشف كرد يا اينكه موسيقي يك ضرورت بود در زندگي او و فقط گسترش پيدا كرد؟ هميشه به اين فكر ميكنم كه آنچنانم كه از كشفيات ديگه بشر دوري كرد از موسيقي نيز هم ؟ !
, June 20, 2004
- dude, found a very good site, good job. i'll be your permanent visitor from now. see you later.
, June 20, 2004
- يه جايي خونده بودم که همين آپلوي به اون يکي اورفنوس ياد داده که چنگ بزنه در واقع اول آپلو بوده بعد اون به اورفنوس موسيقي نواختن رو يادداده.
saeed , June 19, 2004
- agha daste shoma dard nakone in pdf kheily khoob bood. age baz az in ha dari bezar to site. mamnoon.
, June 19, 2004
- جالب بود. تنها چیزی که از این آقای فیثاقورس میدونم این رابطه a2+b2=c2 در مثلث قائم الزاویه هستش.
امیر , June 19, 2004
- خاطرم هست تو یکی از پست ها نوشتید که پیانو از سنتور اومده ولی یونانیها قبل از اون ظاهرا" چنگ رو داشتند، چنگ هم به شبهات به پیانو نیست؟ فکر نمیکنید که ممکته پیانو از چنگ الهام گرفته شده یا سنتور از چنگ ...
سامان , June 19, 2004