HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
نوشته های شما : امین الله حسین آهنگسازی ایرانی


امین الله حسین آهنگ ساز ایرانی الاصل

مـــن سمفوني پرسپوليس را به ياد و خاطره سرزمين عظيم و کهنسالي نگاشتم که بدان با خون خود وابسته ام و از اينکه خود را فرزند اين سرزمين بنامم احساس غرور و سربلندي مي کنم. در قلب خود به ياد اين شهر پر فخامت، ويرانه هاي آن، بر روح تخته سنگهاي به کار رفته در آن، براي ستونهايي که تاريخ گذشته دردناکشان را بازگو مي کنند گريسته و نغمه سر داده ام.... اندره امين الله حسين

امين الله حسين در ۳۰ خرداد ۱۲۸۵در شهر سمرقند ديده به جهان گشود. اين موسيقيدان ايراني الاصل با آثار زيباي خود که رنگ و بويي کاملا ايراني داشت از شاخصترين چهره هاي آهنگسازي به سبک ايراني بود. وی همچنين در دهه پنجاه شمسی از محبوب ترين آهنگسازان سمفونيک ايراني بود. شهرزاد او (که سالها قبل توسط علي رهبري هم به زيبايي اجرا شد) در ايران از شهرت قابل توجهي برخوردار است. به قسمت هایی از قطعه Audio File مینیاتورهای ایرانی از این آهنگساز بزرگ گوش کنید.

ارکستراسیونی باشکوه، مدرن و مجلل با فضایی رمانتیک برخلاف آنچه که در آن زمان در موسیقی کلاسیک جهان متداول بود از ویژگی های اصلی سبک امین الله حسین و بسیاری از موسیقیدانان هم دوره وی بود. (شايد جو ملي گرايي و اشرافي باعث بوجود آمدن چنین ساختاري مي شد!) اندره حسين که تحصيل کرده کنسرواتوارهاي برلين، اشتوگارت، پاريس و شاگرد پل ويدال - P.Vidal - بود آثار قابل توجهي نيز براي پيانو خلق کرد که هنوز جزو رپرتوآرهاي پيانيستهاي ايراني هست. حسين در نوازندگي تارمهارت داشت اثري هم از تار او در بازار(ايران) موجود است که توانايي هاي او را در آهنگسازي و نوازندگي تار به نمايش مي گذارد (شايد در مجالي ديگر در مورد آن اجرا هم نوشتم)

آثار حسين در اروپا هم بسيار مورد توجه قرار گرفت و با ارکسترهايي چون ارکسترکولون colonne ، ارکسترلامورو lamoureux ، ارکستر سمفونيک لندن ، ارکستر ناسيونال اپراي پاريس Orchestre du Theatre National de Lopesa de Paris ، ارکستر پادله ، ارکستر اپراي مونت کارلو و ... به رهبري بزرگاني چون پي يردروو Pierre Dervaux ، پل پاره Paul Paray ، جان هارتمن Jean Claude-Hartemann ، آلبرت ولف Albert Wolf ، علي رهبري Ali {Alexander} Rahbari ، گاستون پولت Gaston Poulet و ... اجرا شد.

حسين آثاري نيز در زمينه موسيقي فيلم تصنيف کرد که مورد تحسين منتقدين قرار گرفت .سه کنسرتو پيانوي وي نخستين بار توسط برنارد رينگاسين و يوري يوکف اجرا شد (کنسرتو پيانوي او در بازارهاي ايران موجود است) آثار مشهور و برجسته حسين :سمفوني پرسپوليس (خرابه هاي تخت جمشيد)، سمفوني شنها ، آريا ، ستايش عمر خيام ، مينياتورهاي ايراني ، شهرزاد ، موزاييک ، افسانه ايراني و ... هست.اندره امين الله حسين در سال ۱۳۶۲ در پاريس درگذشت.

از سجاد پورقناد

July 05, 2004

نظرات شما
- دوست خوبم سعی میکنم فردا راجع به فرق موسیقی باخ با بتهوون و شوپن بنویسم. حتما" حتما"
کامران , July 06, 2004
- اقا سايت جديدتون خيلی قشنگه ..
الهام , July 06, 2004
- سلام خيلی سايِت پر بار ی دارین وبه نطر من با خواندن مطالبتون میشه موسيقی را به صورت علمی ياد گرفت...من خيلی دوست دارم بدونم فرق سه سبک باخ..بتهون....شوپن در چست؟. البته مدونم که سوالم به مطالب بالا ربطی نداره با پوزش
hannaneh , July 06, 2004
- آقا مبارك باشه... اين تلاش براي بهبود يك كار سطح بالا قابل تقديره و همين باعث شده كه سطح بالا باشه... ما كه مريديم
The Light Black , July 06, 2004
- آقا مبارك باشه... اين تلاش براي بهبود يك كار سطح بالا قابل تقديره و همين باعث شده كه سطح بالا باشه... ما كه مريديم :)
The Light Black , July 06, 2004
- jaleb bood
babak , July 05, 2004
- آهنگ زیبا و آشنایی بود خوشحالم که سازنده ایرانی الاصل هستش ...
sadegh , July 05, 2004