HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
مراسم تجلیل از oscar peterson


تجلیل از اسکار پیترسون
توسط شهردار شهر تورنتو

حدود یک ماه پیش بود طی مراسمی در شهر تورنتو کانادا از Oscar Peterson نوازنده توانای پیانو و موسیقیدان Jazz تجلیل به عمل آمد. در این مراسم آقای Daivid Miller شهردار تورنتو رسما" اعلام کرد که از این به بعد 22 ماه June روز Oscar Peterson نام خواهد گرفت. وی اضافه کرد که Peterson یکی از بزرگترین موسیقیدانان جهان هست که بیش از شش دهه جز تاثیر گذار ترین افراد در موسیقی جهان بخصوص Jazz بوده.

پس از سخنرانی شهردار تورنتو، Oscar Peterson بر روی ویلچیر وارد مراسم میشه و از ویلچیر بلند میشه و از بنای یادبودی که برای او در محوطه Toronto-Dominion Center ساخته بودند، پرده برداری میکنه و میگه "من احساسی شبیه به آنچه که Duke Ellington در مراسم تجلیل از او در نیویورک داشت رو دارم، احساسی بسیار بزرگ و زیبا بخصوص در این مکان بزرگ".


گروه سه نفری پیترسون در ایام جوانی

او در سال 1925 در مونترئال بدنیا آمد و اولین درسهای پیانو را از پدر خود که یک کارگر راه آهن بود یاد گرفت. Peterson شانس این رو داشته که با بزرگان Jazz چون Ella Fitzgerald, Dizzy Gillespie, Count Basie, Nat King Cole, Louis Armstrong, Ellington, Roy Eldridge, Stan Getz and Charlie Parker همکاری داشته باشه. او در سال 1993 به علت بیماری فلج موضعی برای مدت دوسال کنترل نیمی از بدنش رو از دست میده ولی بعد از این مدت میتونه سلامت نسبی خودش رو پیدا کنه و امروز هنوز بطور جدی در زمینه های مختلف موسیقی کار میکنه. او استاد موسیقی دانشگاه تورنتو هست و کتاب ها و مقالات بسیاری در زمینه موسیقی Jazz تهیه کرده. همچنین مدرسه ای بنام The Advanced School of Contemporary Music در تورنتو تاسیس کرده است. او تعداد 10 درجه دکترای افتخاری از دانشگاه های معتبر دریافت کرده و در سال 1985 رسما" به دریافت درجه PHD در موسیقی از دانشگاه York نائل آمد. به یکی از کارهای این موسیقیدان گوش کنید : Audio File Cool Jazz by Oscar PetersonJuly 10, 2004

نظرات شما
- درسته ایشون واقعن از نوادر هنرمندهای جز قدیم هست که هنوز زنده است.
, July 11, 2004
- vaaaaaaaaaaaaaaaay che honarmandie in oscar peterson...
babak , July 11, 2004