HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Elton John ، مروری بر فعالیت هنری (قسمت اول)
چه از دید محبوبیت، چه از دید فعالیت های هنری و چه از دید فروش آلبوم ها اگه بخواهیم نگاه کنیم، Elton John یکی از بزرگترین ستاره های موسیقی مردمی دنیا در حال حاضر هست. حسن شهرت او در ابتدا بخاطر آهنگسازی و خوانندگی در سبک classic pop بود اما خیلی زود نشان داد که او میتونه در زمینه های Rock ، Soul ، Country ، ... و حتی سبکهای نزدیک به Jazz بصورت کاملا" حرفه ای نمایان بشه. مهارت حرفه ای او در زمینه های مختلفی متجلی میشه، از نوشتن ملودی های زیبای کاریزماتیک گرفته تا استفاده از هارمونی های پیچیده و در عین حال خوش وصل برای برای پیانو. توانایی اجرای حرفه ای کنسرت های زنده محبوبیت این هنرمند رو دو چندان کرده بطوری که هنوز این هنرمند جزو محبوبترین های موسیقی معاصر بحساب میاد. برخلاف سایر هنرمندای pop او توانسته که محبوبیت خودش رو از سال 1970 تا به امروز حفظ کنه، بطوریکه به جرات میشه گفت تقریبا" همیشه جزو top 40 ها بوده.


Bernie Taupin & Elton John

پدر او یک افسر نیرو هوایی بود که در دسته موسیقی مسئول نواختن ترمپت بود. Reginald Kenneth Dwight در سال 1947 در محله ای از شهر لندن بدنیا آمد و از سن چهار سالگی شروع به نوازندگی پیانو کرد بطوریکه در سن 11 سالگی تونست بورس تحصیلی از Royal Academy of Music انگلستان بگیره. پس از شش سال درس خوندن وارد بازار موسیقی شد، به این امید که شاید بتونه پولی از این راه در بیاره. در سال 1961 یعنی در 15 سالگی وارد اولین گروه موسیقی بنام Bluesology شد و زندگی خودش رو به سه قسمت تقسیم کرد، همکاری با گروه، نوازندگی سلو در هتل های شهر و تحصیلداری برای London Publishing House. حدود سال 1966 بود که Dwight از کار کردن با Bluesology خسته شد و بدنبال یک گروه دیگه برای همکاری گشت. ابتدا سعی کرد با دوگروه King Crimson و Gentle Giant در نقش خوانندگی همکاری کنه اما موفق نشد.

سپس روزی که میخواست به آگهی شرکت Liberty Records پاسخ بده با شخصی بنام Bernie Taupin آشنا شد. او نیز همانند Dwight برای آگهی فوق اقدام کرده بود، اما خوشبحتانه هیچکدام موفق به همکاری با Liberty Records نشدند. Bernie نویسنده شعر و ترانه بود و Dwight نوازنده پیانو و آهنگ ساز، کار مشترک از همین جا شروع شد. Dwight شروع به تهیه آهنگ برای شعرهای زیبای Bernie کرد و بعد از گذشت شش ماه نام خودش رو به Elton John تغییر داد و این آغازی بود برای فعالیت حرفه ای او. وی این نام رو از نام های Elton Dean و John Baldry نوازنده های سکسیفون و گیتار گروه قبلی خودش اقتباس کرد.

کارهای ابتدایی و زیبای این دو هنرمند باعث شد که برای مدتی با Dick James (تهیه کننده مشهور موسیقی در آن زمان) بعنوان آهنگ ساز و ترانه سرا کار کنند. در این میان John روی اولین آلبوم خودش هم کار میکرد. این دو در سال 1968 کارهایی را با نام خود برای سایر خوانندگان تهیه کردند از جمله Been Loving You Too Long و Lady Samantha که هر دو خوب فروش کردند. اولین آلبوم John در سال 1969 بنام Empty Sky تهیه شد که با وجود نقدهای مثبتی که روی آن انجام گرفت از فروش خوبی برخوردار نبود.

شکست اول باعث نا امیدی نشد و برای بهبود کار تصمیم گرفتند که تهیه کننده معروف موسیقی بنام Gus Dudgeon و تنظیم کننده آهنگ Paul Buckmaster را به همکاری دعوت کنند. آنها در سال 1970 اولین کنسرت خودشون رو در لس آنجلس برگزار کردند که بسیار موفق بود و همچنین مورد ستایش Quincy Jones و Leon Russell قرار گرفت. آهنگ Your Song از آلبوم دوم خیلی سریع پله های ترقی رو طی کرد بطوریکه در سال 1971 به عنوان Top 10 انتخاب شد. به قسمت هایی از آهنگ audio.gif Your Song by Elton John گوش دهید، شعر این آهنگ نیز از Bernie Taupin هست.لینک مرتبط :
مروری بر فعالیت های هنری التون جان ، قسمت دوم

July 12, 2004

نظرات شما
- آقا خواستم بگم ما از مريدان شما هستيم فقط يه كم ساكت شديم!!! پايدار باشيد
The Light Black , July 13, 2004
- آقا خواستم بگم ما از مريدان شما هستيم فقط يه كم ساكت شديم!!! پايدار باشيد
The Light Black , July 13, 2004
- salam kamran jan ein tel:0912 197 00 51 montazere tamasetam
hamed , July 13, 2004
- چرا این قصد رو داریم که راجع به موسیقیدانان ایرانی صحبت کنیم، یکی دو روز صبر کنید شروع به شناساندن موسیقیدانان ایرانی هم خواهیم کرد. از لطف همه ممنون و سپاسگذار ...
کامران , July 13, 2004
- i assume that its reaaly a hard thing to do ...being a GREAT musician and also being popular at the same time... a good musician should think of the both sides...money is good and inspiring...isn't it???
Babak , July 12, 2004
- آقا توی اين سايتتون اصلا نميخواهين راجع به خوانندگان ايرانی صحبتی داشته باشين . بعضی از اونها در خور ستايشند.
Shabnam , July 12, 2004
- آقا هر روز update ميکنيد ....خيلی خيلی مطالبی که انتخاب ميکنيد جالبه و معلومه که کلی وقت ميزاريد. اينجوری که من نگاهی به سايتتون انداختم کلی مطلب داره ..حتما کلی به اينجا سر خواهم زد.
ساناز , July 12, 2004
- آقا اين رو به حساب تصادف مي شه گذاشت يا تقدير . . که دو نفر ميرن براي انجام کاري و نمي تونن و کارهاي بزرگتري رو صورت ميدن . . . ويژگي دوم هم اينه که از شکست ترسي ندارند.
شار , July 12, 2004