HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
دیدگاه های کیوان میرهادی راجع به موسیقی امروز
در نظر داریم در حد توان با اساتید و دست اندرکاران موسیقی کشور گفتگوهایی رو داشته باشیم تا شاید بتونیم از این طریق به افزایش آگاهی دوستداران موسیقی از وضعیت موسیقی در کشور کمک کرده باشیم. سجاد پورقناد همکار فعال سایت گفتگوی هارمونیک طی مصاحبه ای آزاد، نظرات آقای کیوان میرهادی راجع به وضعیت موسیقی حال حاضر کشور را جویا شدند که در اینجا قسمت اول این مصاحبه را ملاحظه می کنید، درضمن نهایت سعی بر این بوده که عین کلام ایشان بدون دخل و تصرف آورده شود.

- در مورد ارکسترتون لطفا"صحبت کنيد؟
- تشکيل ارکستر برميگرده به 11 سال پيش که ما با انواع و اقسام ارکسترهاي مجلسي و کرهاي مجلسي کار کرديم. اون دوره فراز و نشيب هایی داشت،که نشيبهاش بيشتر از فرازها بود! و البته شکستهاي زيادي خورديم.

m-i-1.jpg

- چه آثاري اجرا شد؟
- در سالهايي که ما برنامه داشتيم جو جامعه کلاسيک بود و کارهايي از باخ، فوره، ويوالدي و ...اجرا شد، حالا هرچه جلو ميريم تقريبا" از سال 78، دانشجويان علاقه شان تغيير کرده و به سمت موزيک راک و Jazz (مخصوصا راک و پاپ که هميشه بوده) زياد شده. پارسال که با مشکلات زيادي ارکستر شروع به کار کرد 60 درصد کار را روي کلاسيک گذاشتيم. خود من کار آهنگسازي را به نام ارو پارت اجرا کردم که در خود اروپا هم شناخته شده نيست. ما تماشاگر زيادي هم نداشتيم حدود 200 تا 250 نفر بيننده که ابتدا هم که نظر بينندگان را پرسيديم هم از راک هم از کلاسيک ابراز رضايت کردند. چند جا هم از من پرسيدند که چرا راک و کلاسيک را در کنار هم اجرا کردي؟ که من گفتم،به نظر من فرقي نمي کنه و مشکلي نيست در يک کنسرت هر دو اجرا شود که اتفاقا"مورد استقبال مردم هم قرار گرفت و ما هم با مشورت دوستان تصميم گرفتيم موسيقي راک اجرا کنيم و اين راکي که امروز ماتنظيم مي کنيم (با کر و ارکستر) مثلا" پينک فلويد اجرا مي کنيم ديگر پينک فلويد نيست! و در واقع کامراتا هست! از سيستم اودان، نيروانا اصلا" اون فضاي گذشته نيست و کلاسيک شده و من اين کار را کلاسيک مي دانم و من هيچ تفاوتي نمي بينم بین اجراي اين آثار و باخ و هندل (باخ هم که ما اجرا مي کنيم براي 4 صدا تنظيم شده و سيستم اودان براي 6 صداست، که از باخ پيچيدگي کم که ندارد هيچ زياد هم دارد!)

- درآثار گذستگان هم مثل باخ هم قطعات زيادي هست که بر مبناي ملوديهاي محلي آن دوره تصنيف شده، البته دليلي هم ندارد که اگر نياز تحولي مي بينيم با گذشتگان هماهنگ کنيم! و هر کاري نياز است بايد انجام دهيم ...
- من شخصا“ دليلي براي اينکه بخواهم توجيه براي ارائه اين آثار پيدا کنم نمي بينم. دوستان ما کمي کم التفاتي کردند و گفتند تو که کلاسيک زن بودي، چرا به اين سمت کشيده شدي؟ مشکل مالي داري راک مي زني!؟ گاهي از اين شوخي ها مي کردند... والا! ما فقير بوديم و هستيم ، هيچ وقت هم پولدار نمي شيم! در واقع اين حس امروز من هست، شايد اگر به خودم باشه الان گيتار مي زنم و شعر مي خونم! ... يعني به اينجا رسيدم! من کار خودم را مي کنم و دوستان هم حتما“ صلاح مرا خواستند.

- در مورد تغيير واژه هاي موسيقي صحبت کنید؟
- در سالهاي 71 تا 74 کنسرت گذاشتيم، در سالنهاي رسمي با عنوان سمينارهاي پژوهشي ... واقعا“ سمينار بود ولي گيتار هم زده مي شد. درکنسرت سال 71 که من سولو زدم، دوستان من به کنسرت نيامدند! همه مي گفتند گيتار سولو در تالار دولتي!؟ مي ترسيدند و مي گفتند ما نمي ياييم! الان اوضاع خيلي فرق کرده... من در برنامه اي به نام 3000 سال زرتشتي گري جلوي آقاي کروبي با تنظيم خودم ، برنامه اجرا کردم که در اون زمان قابل تصور نبود. مسئله اين تجددي هست که ما با آن درگيريم... نسلي در ايران گفت ”پيچ گوشتي“ ولي نسل حاضر نتوانست بگويد ”کش لقمه“! مثلا در انتخابات رياست جمهوري آقاي جاسبي پوسترهاي تبليغاتي خودشون را انگليسی چاپ کردند که در شهر ديديم؛ پس مي بينيم نسبت به دهه 50 و 60 تفاوتهايي در جامعه ايجاد شده! ما هم همانطور که در دهه 60 به کنسرت سمينار مي گفتيم! بعضي از اصطلاحات هم هست که هنوز روي آنها حساسيت هست مثل رقص که حرکات موزون مي گيم! فعلا“ قابل تغیير هم نيست؛ اصلا“ وقتي عمل مشخص است چرا حساسيت بوجود بياريم؟ وقتي مي گويند راک، پاپ خيلي اشکال به وضع تدريس مي گيرند، چرا وقتي ما مي خواهيم در دانشگاه فلامنکو درس بديم مي گويند فلامنکو سرفصل نيست؟ من سفارش تاليف يک جزوه تاريخچه راک را در يافت کردم... با اينکه خودم کتاب تاريخ مدرن زير چاپ دارم که کلاسيک هست. من دارم روي هارموني قابل تدريس راک و Jazz کار مي کنم . حالا آيا مسخره نيست با اينهمه پروژه هاي پيشرو و کارهاي نا تمام بگوييم ”فلاني اصلا“ معلوم نيست کلاسيک کار مي کند يا راک؟! ” يا دنبال اسم خاصي براي سبک کاري بگرديم که نمونه اش در دنيا کم است ؟ ما بايد راه را کم کم باز کنيم... شما مگر در عروسي باخ مي زنيد؟ اين خنده داره! کما اينکه در يک سالن رسمي اجراي موزيک عروسي خنده دار هست! هر چيزي جاي خود را داره ... من هيچ وقت سليقه يک دانشجوي نقاشي را با يک راننده اتوبوس تهران استامبول در يکجا قرار نمي دهم! هر دو حق دارند موسيقي مورد علاقه خود را بشنوند و هيچ کس حق ندارد به آنها بگويد تو بايد اين را گوش بدي...

m-i-2.jpg

تحقيقي بود در حدود سال 79 در دانشگاه آزاد که از دانشجوهاي داخلي گرفته شد: 1% دانشجويان Jazz گوش مي کردند 12 تا13 % راک و حدود 40% کلاسيک گوش مي کردند، ولي فکر مي کنم الان اين آمار تغيير کرده... يعني Jazz بالا رفته، پاپ پايين اومده (شنيدم پاپ ايراني در حال حاضر کمي خوابيده و فروشش نزول کرده) الان بهترين فرست براي راک است مخصوصا“ که راک ايراني اون پرخاشگري معمول راک را ندارد (شايد هم لازم نيست! اصلا“ پرخاش به چه چيزي بکند!) ولي در خارج چون کمي با مواد مخدر مخلوط شده(اصلا“ تبليغ هم مي شه) اين طور نيست ... در ايران اين وضع نيست، حتي در کنسرتهاي متال هم مي بينيم که تماشا چيها خيلي راحت نشستند و با يک کنسرت پاپ خوب يا حتي کلاسيک چندان فرقي نداره! (حتي براي مردم هم راحت تره چون در يک کنسرت کلاسيک همه بايد ساکت باشند ولي در راک مي توني داد بزني! يا حداقل پاشي بري بيرون! ولي اگر در کلاسيک چپ برگردي همه چپ چپ نگاه مي کنند! خوب در کلاسيک فرهنگ قالب از اخلاق اشرافي گري اومده که واقعا“ هم سخته!)

در همينجا مي خوام يه چيزي بگم به کلاسيک کارها، که شما نمي تونيد کلاسيک بزنيد! پس خوتون را خسته نکنيد، کلاسيک لباس شما نيست! نمي تونيد کلاسيک بزنيد! يا ايراني بايد زد يا راک و پاپ... هر کسي هم که اعتراض داره بياد با خود من بحث کنه، شايد من اشتباه مي کنم! من نديدم؛ با سرمايه خصوصي نمي شه نوازنده ها را جمع کنيد و يک سال تمرين کنيد باخ بزنيد بعد 200 نفر بيان کنسرت! با صرف 15% درصد هزينه يک سال، راک بزنيد، پاپ بزنيد 2000 نفر ميان کنسرت مي بينن! باز هم تکرار مي کنم ”موسيقي کلاسيک لباس ما نيست“! باخ را کنسرت نديد خودتون را خسته نکنيد! باخ را براي دست گرمي و اتود بزنيد، باخ را براي تدريس بزنيد، بعد بريد کار خودتون را اجرا کنيد... ما تفکري که در غرب هست نداريم، يعني فيلسوفي که ما را حمايت فرهنگي و فلسفي کند نداريم! پس خودمان بايد کار کنيم...

من اين را که گفتم به خيلي ها برخورد! من خودم 25 ساله کلاسيک کار مي کنم! اصلا“ وقتي روي سن ميرم با کت و شلوار ميرم! ولي يک مقدار بايد صنعتي تر فکر کرد يک مقدار بايد به روزتر فکر کرد؛ شايد بعضي ها فکر کنند من دارم زياد تند ميرم و بگن عصباني شده ! شايد مشکلات مالي ...! ولي نه اينطور نيست؛ من روزانه دارم به اين موضوع فکر مي کنم که آيا کاري که دارم ميکنم درست هست؟ خيلي فکر کردم و با خيلي ها هم مشورت کردم... خيلي خوشحال ميشم که روزي به من بگن که تنها کسي که در ايران داره راک واقعي کار مي کنه تويي! در حالي که من کلاسيک کار مي کنم! تناقض را مي بينيد؟ براي من هم جالب بود وقتي صداي ارکستر را شنيدم و تمرين جواب داد همه مات شدند که اينجا چه اتفاقي داره مي افته؟ درام، باس و ويلن ولي کار کلاسيک صدا ميکنه! ولي نيست، هم اينه، هم اون! فيوژنه ؟ نيست! کلاسيکه؟ شايد! حالا يک پديده اي هست که چون در دوره انتقال هستيم بعدا“ طبقه بندي ميشه. (ادامه دارد ...)

مطلب مرتبط : نوشته های شما، یک موسیقیدان ایرانی

مصاحبه از سجاد پورقناد

July 19, 2004

نظرات شما
- گفتگوي مفصلي بود كه مي شد با اديت مختصري نكات برجسته و مفيد آن را برجسته تر كرد و قابل استفاده تر كرد. . .مثلا مجموعه مسائل شخصي را كنار هم آورد و تمامي نظرات موسيقائي را و يا همه نظرات اجتماعي اصلاحي را ...اما آنچه كه جاي خالي اش بشدت حس مي شود . فعال تر بودن مصاحبه كننده است . آقاي پور قناد هم دانش و هم تيز هوشي لازم را دارد كه با شركت كردن و نظر دادن در زمينه هاي مختلف گفتگو ، رنگ و طراوت بيشتري به مطلب ببخشد ...ضمن اينكه يك مصاحبه كننده فعال و مداخله گر ..مي تواند از يكنواختي و ملال آور شدن بحث جلوگيري كند . كاش ايشان در مصاحبه هاي ديگر بيشتر، حاضر باشند تا ناظر...، و با دخالت فعال در مصاحبه بار معنائي مطلب را افزايش داده و ريتم پوياتري به مجموعه كار ببخشند. .
محمد , July 27, 2004
- موافقم دوران موسيقي کلاسيک حداقل در مملکت ما گذشته اما بعضي ها نميخوان اينرو قبول کنند و تعصب خشک دارند و نمي دونند که با اين تعصب جلوي رشد هنر رو ميگيرند
علي ميرزايي از شيراز , July 25, 2004
- راجع به موسيقي راک بايد بگم که جسارتا موسيقي خيلي پيشرفت کرده دانش موسيقي که امروزه موزيسين هاي درست حتي راک دارند کمتر از آقايون موتزارت يا باخ نيست اينرو جدي ميگم همين آقاي راجر واترز که راجع به ايشون نوشتيد. اپرا مينويسه همين th wall رو نگاه کنيد کم از يک کار سمفنيک نداره شاهکاره چرا بايد تعصب نشون بديم و گير بديم به سبکي از موسيقي که مال ۴۰۰ سال پيش هست. مگه هنر الان هنر ۴۰۰ سال پيش رو ادامه ميده. اگه اينطور باشه که هنر يک چيز ساکن ميشه. همين.
pink_floyd_mad , July 24, 2004
- man ba aghaye mirhadi movafegham, besiary az mosighi haye emrooz besiar pichidetar va sangin tar az hata mosighi jedi bach hastand. che az lahaz tavanaeehaye navazandegi che az lahaze form va harmony. tfavot omde dare in hast ke mosighi bach kheili safosof bodeh ama mosighi emrooz azad hast. chizi shabihe tafavote shere emrooz va shere ghadim. tafavot sohrab sephry ba molavi va ....
keivan , July 21, 2004
- با حامد هم موافقم هم نه! من ایشون رو نمیشناسم ولی احتمالا" منظور این بوده که دوران موسیقی کلاسیک گذشته و یا حد اقل در کشور ما به دلیل مسائل فرهنگی که داریم این موسیقی غالب نیست. در اینکه شیوه طرح مسئله توسط ایشون لحن خاصی داره قبول دارم ، چون به نظر من نباید حکم صادر کرد. خیلی چیزها هست که طرفدار کم داره ولی در عین حال باید به اونها بها داده بشه.
سامان , July 20, 2004
- سلام ! در مورد مصاحبه با آقاي ميرهادي بنده بنظرم يه نكته اي مطرح هست كه در مصاحبه يه سري ابهاماتي بوجود آمده و با توجه به لحن و شيوه گفتار آقاي ميرهادي بنظرم هدف و منظرو اصلي مطلب رسانده نشده و اگر هم هست بنده دوست دارم اين مساله رو از همين جا مطرح كنم : گفته شده = در همينجا مي خوام يه چيزي بگم به کلاسيک کارها، که شما نمي تونيد کلاسيک بزنيد! پس خوتون را خسته نکنيد، کلاسيک لباس شما نيست! نمي تونيد کلاسيک بزنيد! يا ايراني بايد زد يا راک و پاپ... ببين در دنيا موسيقي كلاسيك و يا موسيقي جدي طرفداران كمي رو بخودش اختصاص داده و در اين نوع سبكهاي خاص اگه آلبومي 500 هزار تا فروش كنه شاهكاره ! در صورتي كه آلبومهاي پاپ از مرز ميليون هم ميگذره ملاك ما فروش نيست بله از لحاظ مادي خلي از نوازندگان موسيقي جدي هم وارد كارهاي پاپ ميشوند به قصد در آمد اما اين معناي تاييد نيست ! و اينكه ما براي فرار از اصل قضيه سراغ روشهاي ديگري بريم كاري صحيحي نيست و همچنيني بند با توجه به مصاحبه و صحبتي كه در همايش گيتار نوازي در اصفهان از طرف آقاي ميرهاي شد با اينجا تناقضاتي ميبينم ! در هر حال منتظر بخش دوم مطلب ايشون هستم و دوست دارم كه نظرات ديگران رو هم طي يك مبحث جدا به ايشان منتقل نماييد ...ممنون
حامد گیتار کلاسیک , July 20, 2004