HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Jerry Goldsmith
اگر فیلم هایی چون پاپیون، طالع نحس یا مومیایی رو دیده باشید بدون شک متوجه موسیقی بسیار زیبای این فیلمهای بزرگ شدید. آهنگساز این کارهای بزرگ شخصی است بنام جری گلد اسمیت که چند روز گذشته در سن 75 سالگی از دنیا رفت، به گوشه هایی از زندگی هنری این موسیقیدان بزرگ توجه کنید.

Jerry Goldsmith
جری گلداسمیت آهنگساز بزرگ سینما

در سال 1929 در کالیفرنیا بدنیا آمد، از سن 6 سالگی شروع به نواختن پیانو کرد و در 14 سالگی به فراگیری دانش هارمونی، کنترپوان و آهنگسازی پرداخت. این امکان نیز برای او مهیا شد تا در سر کلاسهای درس آهنگسازی Miklos Rozsa موسیقیدان افسانه ای سینما، در دانشگاه کالیفرنیا حاضر شود و البته نشان داد که یگانه شاگرد موفق وی نیز بوده.

علاقه بسیار زیادی به موسیقی ارکسترال داشت و تا مدتها آهنگساز کنسرت های بزرگ بود اما به دلیل نبودن امکان برگزاری کنسرت های متعدد و عدم ارضای روح تشنه وی که تمایل به آهنگسازی شبانه روزی داشت، تصمیم گرفت هرچه سریعتر حرفه کاری خود را عوض کند. در سال 1945 تحت تاثیر صحبت های Miklos Rozsa و Ingrid Bergman ستاره سینمای هالیوود قرار گرفت و شروع به آهنگسازی فیلم کرد.

در سال 1950 کار رسمی خود رو در CBS آغاز کرد، ابتدا بعنوان کارمند عادی و خیلی زود بعنوان آهنگساز برنامه های رادیویی، تا سال 1960 با CBS همکاری میکرد. پس از آن در سال 1962 نامزد دریافت جایزه اسکار برای موسیقی فیلمFreud هم شد و در سال 1963 با همکاری کمپانی Universal موسیقی فیلم Lonely Are The Brave را ساخت. پس از آن قرارداد همکاری با کمپانی 20th Century Fox را امضا کرد و شروع به ایجاد تحول در موسیقی فیلم های این کمپانی کرد. تا سال 1970 که تقریبا" بزرگترین چهره آهنگسازی سینما بود فیلم هایی چون A Patch Of Blue, Lilies Of The Field, The Sand Pebbles, The Planet Of The Apes, The Blue Max و Patton از جمله کارهای موفق وی بودند.

The Waltons
سریال والتونها از جمله کارهای موفق گلداسمیت بود

او تشنه کار کردن بود و به همین دلیل نتوانست که به سمت سریال های تلویزیونی کشیده نشود. سریالهای تلویزیونی آشنایی چون The Waltons و Star Trek از جمله کارهای موفق او در تلویزیون بودند که در ایران نیز سالها پخش میشد. موسیقی فیلمهایی مانند پاپیون و محله چینی ها (Chinatown) که در سینماهای ایران مورد استقبال فراوان قرار گرفتند نیز از این آهنگساز بزرگ بود.

او بازهم کار کرد و در دهه 80 موسیقی فیلم هایی چون اولین خون ، کاپری کورن یک ، The Final Conflict ، Runaway ، Criminal Law و ... را ساخت. در دهه 90 موسیقی فیلم های بزرگی چون Total Recall ، Basic Instinct ، Air Force One ، The Mummy، Hollow Man ، Forever Young و بسیاری کارهای دیگر از ساخته های او بود.

او توانست بیشتر از هشتاد Award برای ساخته های خود بدست آورد و در سال 1976 توانست جایزه اسکار موسیقی برای فیلم The Omen که در ایران بنام طالع نحس معروف شد را نصیب خود نماید. با نگاهی گذرا به این صفحه می توانید به توانایی این هنرمند در ساخت موسیقی فیلم پی ببرید. Jerry Goldsmith: Soundtracks

July 27, 2004