HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Ahmad Jamal

Ahmad Jamal
احمد جمال پیانیست Jazz

از بزرگترین پیانیست های Jazz که در سال 1930 در پیتسبورگ، پنسیلوانیا بدنیا آمد. از سن 3 سالگی شروع به نواختن پیانو کرد و از 7 سالگی تحصیلات رسمی خود در موسیقی را آغاز کرد. در 17 سالگی شروع به اجرای کنسرت های پیانو کرد تا اینکه در سال 1950 اولین گروه سه نفری Jazz خود را تشکیل داد. شهرت او در گونه جدیدی از موسیقی Jazz بود که ارائه کرد، موسیقی جمال شامل ملودی کمرنگ، هارمونی پیچیده و عجیب، ریتم موسیقی متغییر گاهی تند گاهی کند و ... بود.

روشی که جمال برای فضا سازی در موسیقی خود از آن استفاده میکند در موسیقی هیچکدام از Jazzist ها نمی توان سراغ گرفت، به گونه ای که Miles Davis موسیقیدان بزرگ و نوازنده ترمپت Jazz از شیفتگان اصلی کارهای او بود و تا مدتها از اجراهای احمد جمال برای تنظیم کارهای خود استفاده می کرد. به قسمت هایی از یکی از کارهای او گوش کنید تا صحبت را ادامه دهیم. به تغییرات تمپو و نوانس در اجرای این قطعه توجه کنید تا پی به تفاوت کار او با سایرین ببرید. audio fileAhmad Jamal – You are my everything

با وجود اینکه موسیقی حرفه ای او مربوط به نیم دوم قرن بیستم میشود اما موسیقی او با موسیقی Jazz مدرن فاصله دارد و به وضوح تاثیر کارهای پیش کسوتانی چون Jelly Roll Morton ، Duck Ellington ، Art Tatum ، Count Basie و Thelonious Monk را میتوان در کارهای او مشاهده کرد. او در سال 1994 از برنده جایزه American Jazz Master از National Endowment for the Arts شد و در همان سال پس از اجرای کنسرتی در دانشگاه Yale، از طرف همان دانشگاه بعنوان جانشین شایسته Duck Ellington انتخاب شد.

هنگامی که او در سال 2000 در Harbor Arts Jazz Night پشت پیانو نشت و شروع به نواختن پیانو کرد، توانست به همه حاضرین ثابت کند که پس از 67 سال تجربه در موسیقی Jazz چگونه میتواند فضای موسیقی Jazz در اوایل قرن بیستم را بر سالن حکم فرما کند. به قسمتهایی از یکی از اجراهای جدیدتر وی که مربوط به موسیقی فیلم Mash میباشد گوش کنید و دقت کنید که ملودی با چه درجه ای از احساس نواخته میشود. audio fileAhmad Jamal – Mash Soundtrack

July 30, 2004

نظرات شما
- جایی به صراحت ندیدیم که مذهب ایشون چی هست. اما ایشون آفریقایی - آمریکایی هستند و از نامشون پیداست که باید مسلمان باشند.
, July 31, 2004
- Is he a muslim-black? I couldn't get thsee music files though....both were not working...
Babak , July 31, 2004