HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
سرزمین پدری

Bedrich Smetana
بدریک اسمتانا موسیقیدان بزرگ چک

از زیباترین کارهای اسمتانا موسیقیدان اهل چک میتوان به قطعه سرزمین پدری اشاره کرد که یکی از تم های بسیار زیبای این قطعه برای بسیاری مردم آشنا و گوش نواز هست : My Fatherlandaudio file . او در سال 1824 بدنیا آمد و پس از حدود 60 سال زندگی در سال 1884 از دنیا رفت. شهرت او بیشتر به دلیل تصنیف شش Symphonic Poem هست که در مجموعه ای بنام Ma Vlast به معنای سرزمین من تصنیف شده است. پویم سمفنیک نوعی از موسیقی ارکسترال هست که معمولا" در یک موومان اجرا میشه و حتما" داستان و ماجرایی رو دنبال میکنه که بر اساس شعر، رمان یا حتی یک اثر نقاشی تهیه میشه. اسمتانا از کودکی شروع به یادگیری ویلن نزد پدر و پیانو نزد معلم های موسیقی محلی کرد و خیلی زود نقش نوازنده ویلن در ارکستری که اغلب اعضای آن را فامیل تشکیل می داد بعهده گرفت.

او برخلاف علاقه پدر به تحصیل موسیقی در پراگ مشغول شد و در سال 1848 با کمک مالی فرانتس لیست موفق به تاسیس مدرسه موسیقی شد. او در سال 1856 به سوئد رفت تا بصورت حرفه ای کار رهبری ارکستر را ادامه دهد و پس از 7 سال به پراگ برگشت و دومین مدرسه موسیقی خود را که مخصوص توسعه موسیقی ملی چک بود تاسیس کرد.

متاسفانه در سال 1874 به دلیل بیماری شنوایی خود را از دست داد اما این باعث سکون فعالیت هنری وی نشد و حتی زیباترین کارهای دوران زندگی خود یعنی همان مجموعه سرزمین من را در سالهای بعد از این بوجود آورد. او درسال 1883 دچار مشکلات روانی شد و به یکی از بیمارستان های پراگ منتقل شد و پس از مدت یکسال در گذشت.

اسمتانا بعنوان اولین آهنگسازی شناخته شده است که رسما" روی موسیقی ملی چک کار کرده و بسیاری از اپراهای او بر پایه تم های محلی چک ساخته شده اند. او با کار کردن بر روی موسیقی محلی و تبدیل آن به کارهای ارکسترال توانست شخصیت جدید و جهانی به موسیقی چک بدهد. سبک کاری او بیشتر رمانتیک بود و موسیقی او تاثیر بسیار زیادی بر روی کارهای هم میهن خود Anton Dvorak داشت.

July 31, 2004