HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
اصفهان از دوک الینگتون

Duke Ellington
دوک الینگتون از موسیقیدانان بزرگ Jazz

هنگامی که نام Duke Ellington رو میشنویم، در ذهن ما قطعه هایی مانند In a sentimental mood یا Sophisticated lady یا Take The A Train و ... تداعی میشه، قطعه هایی که بعنوان پایه های موسیقی Jazz حساب میشوند. اما حتما" برای شما جالب خواهد بود که بدونید آقای دوک الینگتون علاوه بر یک موسیقیدان، رهبر ارکستر و نوازنده پیانو Jazz به تحقیق راجع به موسیقی ملل مختلف هم می پرداخته. ایشون مسافرت های زیادی به کشورهای جهان از جمله ایران داشته! بله تعجب نکیید این نابغه بزرگ موسیقی Jazz که به جرات میتوان گفت کمتر از بزرگان موسیقی کلاسیک نبوده، بین سالهای 1964 تا 1965 یعنی قبل از اینکه بسیاری از ما حتی بدنیا بیاییم، مجموعه سفرهایی رو به کشورهای ایران، هند، سریلانکا، ترکیه و ژاپن و ... داشته تا از وضعیت و حال و هوای موسیقی این کشورها باخبر بشه.

در این سفرها دوستی بنام Billy Strayhorn همراه دوک الینگتون بوده. ایشون حدود 20 سال با دوک در زمینه های تنظیم قطعات، نوشتن ترانه و حتی پیانیست دوم همکاری می کرد. مقصود این دو از این سفر ها اصلا" کپی موسیقی محلی کشور ها و تبدیل اون به Jazz نبود بلکه بیشتر سعی داشتند با رفتن به سرزمین های تاریخی شرق، با قرار گرفتن در فضای این سرزمین ها قطعاتی بسازند که بدور از حس موسیقی غرب، تداعی کننده روح شرقی باشه. این دو در این سفر ها با شنیدن موسیقی های محلی و مصاحبه با موسیقیدانان این کشورها راجع به موسیقی محلی صحبت کردند و اطلاعات مورد نیاز خودشون رو بدست آوردند.

آنها بسیار بزرگتر فکر کرده بودند و چون خوب میدانستند که ریتم از المان های بسیار مهم موسیقی محلی هر کشور هست، نوازنده drum بنام Rufus Jones رو با خود به مسافرت بردند. این نوازنده به عمد انتخاب شده بود چرا که ایشون علاوه بر توانایی در نواختن drums، فارغ التحصیل از کالج Haverford در فلسفه بود و تحقیقات و علاقه بسیاری به مسائل صوفی گری شرق داشت. دقت کنید با دانشی که از سرزمین های شرق داشتند چگونه نوازنده خاصی رو با خود همراه کردند که توانایی درک و دریافت مفاهیم عمیق و فلسفی شرق را داشته باشد، چرا که هدف آنها القای درست روح شرقی در موسیقی Jazz بود.

Ellington &  Armstrong & Clinton
الینگتون، آرمسترانگ و کلینتون در حال تمرین موسیقی

به هر حال پس از این مسافرت ها در سال 1966 آلبومی تحت عنوان Far East Suite توسط دوک الینگتون و بیلی استری هورن تهیه و منتشر شد. این آلبوم شامل قطعات زیر بود :


1. Tourist Point Of View
2. Bluebird Of Delhi (Mynah) 9. Ad Lib On Nippon
3. Isfahan
4. Depk
5. Mount Harissa
6. Blue Pepper (Far East Of The Blues)
7. Agra

8. Amad
9. Ad Lib On Nippon
10. Tourist Point Of View
11. Bluebird Of Delhi
12. Isfahan
13. Amadدو قطعه بسیار معروف در این آلبوم Agra و Isfahan هستند. Agra پایتخت قدیم مغولستان بود که این شهر در حال حاضر در کشور هند قرار داد و بنای تاریخی تاج محل در آن قرار دارد. قطعه اصفهان توسط بسیاری از نوازنده های Jazz نواخته شده است که نت این قطعه در قسمت pdf & music موجود هست و در اینجا از شما دعوت میشه به قسمت هایی از این قطعه زیبا که توسط Joe Henderson اجرا شده نیز گوش دهید.

audio file قسمتی از ابتدای قطعه
audio file قسمتی از بداهه نوازی کنترباس
audio file قسمتی از انتهای قطعه

با کمال تاسف اطلاعات لازم راجع به اینکه این موسیقیدان بزرگ هنگام مسافرت به ایران با کدامیک از موسیقیدانان وقت کشور صحبت کرده در دسترس نبود، اما سعی داریم با پرسجو و تحقیق حتما" این مطلب را مشخص کنیم و در صورت امکان با موسیقیدان مربوطه صحبتی داشته باشیم.

August 02, 2004

نظرات شما
- دقیقا" حرف بابک درسته، ماها همه اش منتظریم به جون هم بیفتیم ....
, August 04, 2004
- you see how adabtable other nations are...? i wish we were like them. working hard insted of fighting with eachother...
Babak , August 04, 2004
- آقا من امروز صبح شرکت رو ریختم بهم، باورمون نمی شه که یه همچین آدمی به ایران آمده باشه و از اون بالاتر یه قطعه به نام اصفهان کار کرده باشه. مرسی از اطلاع رسانی خوبت.
ساسان , August 03, 2004
- سلام کامران جان آقا ما هميشه سر ميزنيم اما خوب مطالب شما بعضی اوقات خيلی تخصصی هست ...ولی هميشه سر ميزنم در مورد مصاحبه با آقای ميرهادی من جدا ميگم بايد تصحيح بشه ! چون ايرادات ريادی داره ! من سبک اصليم راک بوده بنوعی ديوونه اين سبکم بودم اما الان عاشق کلاسيکم اين مصاحبه به خيلی از اهالی اهل موسيقی خوش نيومده من خودم با چند نفر صحبت کردم ( اسم نميبرم ) اما لحن ايشون لحن خاصيه ( اگه حضورا شما ايشون رو ميديد متوجه ميشديد ) در هر حال بنده يه جوابيه طولانی نوشتم و در وبلاگ قرار ميدم البته بنده در حدی نیستم که حرفی از موسیقی بزنم اما تنها نظر شخصی منه ... فعلا!
hamed classicalguitar , August 03, 2004
- سلام، من این قطعه رو گوش دادم اما به هیچ وجه احساس موسیقی به سبک مقامهای اصفهان رو نکردم!پس چرا اسم این رو گذاشتند اصفهان.
امیر , August 02, 2004
- باریکلا واقعا" باریکلا، به این ها میگن هنرمند.
pink_floyd_mad , August 02, 2004