HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Tomaso Albinoni

Tomaso Albinoni
توماس آلبینونی موسیقیدان ایتالیایی

توماس آلبینونی در سال 1671 در ونیز متولد شد. او فرزند کوچک خانواده ثروتمندی بود، پدرش تاجر و ملاک بود و برخلاف نظر خانواده ترجیح داد تا در زندگی به موسیقی بپردازه تا تجارت و بازرگانی. او موسیقی را از سن 9 سالگی با ساز ویلن و آواز آغاز کرد و به دلیل وضعیت خوب مالی که داشت برخلاف اغلب موسیقیدانان نیازی به کار کردن برای امرار معاش نداشت و این نقطه قوتی برای او بود چون می توانست روی موسیقی تمرکز بیش از حد داشته باشه. به audio file قسمتی از ابتدای Adagio in G minor از آلبینونی گوش دهید.

او هیچ علاقه ای به گوش دادن یا تحلیل کارهای سایر موسیقیدانان نداشت و به همین خاطر موسیقی او موسیقی خاصی بود بدون آنکه اثری از سایر موسیقیدانها در آن دیده شود اما در عین حال اغلب کارهای او روح باروک داشت. اغلب کارهای Albinoni حالت دیگری هم داشت و آن تداعی کردن فضای روحانی بود، موسیقی او دارای حرکت بود، حرکت از سایه ها به سمت روشنایی، حرکتی که هرگز در آن اضطراب و تشنج دیده نمی شد و برعکس سراسر آرامش توام با اطمینان بود.

آلبینوي همانند موسیقیدانان نزدیک خود مانند آرکانجلو کورلی یا آنتونیو ویوالدی اپراهای زیادی نوشت، بیش از 50 اپرا، همچنین تعداد زیادی سونات، کنسرتو ویلن و ... با وجود آنکه کارهای اپرایی کورلی و ویوالدی شاید معروفتر باشند، اپراهای آلبینونی از نقطه قوت بالایی برخوردار بودند و آن داشتن ملودی های زیبا بود. در ارتباط با موسیقی Instrumental، او نقش مهمی در تدوین فرم و ویژگی های کنسرت داشت.

شهرت آلبینونی بیشتر بخاطر قطعه Adagio in G Minor هست که دست خطی در میان کاغذ پاره های او بوده و توسط فردی بنام Giazotto به شکل امروزی تنظیم شده است.

شهرت آلبینونی در دنیا بیشتر به خاطر قطعه ای است که اصلا" جزو کارهای رسمی او نبوده و در میان دست خط های او به هنگام تحقیقی که فردی بنام Remo Giazotto روی زندگی او میکرده پیدا شده است. تم قطعه Adagio in G Minor توسط Giazotto در سال 1945 میان کارهای او پیدا شد و سپس توسط او بصورت آنچه ما امروزه میشناسیم در آمد. به قسمت هایی از انتهای این قطعه نیز گوش کنید : audio file قسمتی از انتهای Adagio in G minor از آلبینونی. نت موسیقی این قطعه را نیز میتوانید در قسمت pdf & music داشته باشید.


مسئله ای که جای تاسف هست اینکه متاسفانه بسیاری از کارهای او به فراموشی سپرده شده اند و تعداد محدودی از آنها امروزه شناخته شده هستند، بطوریکه برخلاف بسیاری از موسیقیدانان به درستی نمی توان تعداد دقیق کارهای او را شمارش کرد، برخی از کارهای او گم شده اند، و در بسیاری دیگر از کارها این شک وجود دارد که آیا متعلق به او میباشد یا خیر. اما در مجموع محافل علمی موسیقی، حدود 300 کار موسیقی را به او نسبت می دهند. او از پیشگامان کنسترتو برای ابوا بود و این کارهای وی همواره مورد ستایش باخ بود، او در سال 1751 در همان شهر ونیز از دنیا رفت.

August 04, 2004

نظرات شما
- موسیقی کامل adagio in g minor در قسمت pdf & music با کیفیت نسبتا" خوب قرار داده شد. فقط دقت کنید چون سایز فایل حدودا" 2.8M هست اول download کنید بعد آنرا Play کنید.
گفتگوی هارمونیک , August 05, 2004
- ببخشيد که دو تا کامنت شد فکر کردم اولي نرسيده
آرمين , August 05, 2004
- سلام کامران جان من نظرمو در باره موزيکي که گذاشتي بهت گفتم ولي ميخوام تو کامنت هم به باقي دوستان بگم که اين موزيک رو حتما گوش کنن چون واقا زيبا و به تعبير کامران روحانيه و اينجا دوباره ازت خواهش کنم اين آهنگ رو کامل در سايت بزاري چون من يکي که واقا طلبه شدم اين آهنگ رو داشته باشم باقي رو نميدونم
آرمين , August 05, 2004
- سلام کامران جان من نظرمو در باره اين مطلب آخر و موسيقي بسيار خوبي که گذاشتي بهت گفتم ولي ميخوام تو کامنت هم بنويسم تا احيانا اگه کسي اين موسيقي رو گوش نکرده حتما اون رو گوش کنه چون فوق العاده زيبا و به تعبير کامران روحانيه و دوباره اينجا ازت ميخوام که اين موزيک رو به طور کامل برامون بزاري تو سايت در ضمن من با نظر نغمه هم کاملا موافقم
آرمين , August 05, 2004
- زیبا بود ....
, August 05, 2004
- سلام، من دو هفته هست که با این سایت آشنا شدم و متوجه شدم که هررزو سایت را آپدیت میکنید. باید بگم که شما نه تنها بهترین سایت موسیقی به زبان فارسی، بلکه به جرات میگم یکی از بهترین سایت ها با مطالب مفید در حالت به زبان فارسی روی وب هستید. من فکر میکنم سایت شما نقطه عطفی در وب برای کلیه سایت های ایرانی هست، برایتان آرزوی موفقیت دارم.
نغمه , August 04, 2004
- سلام کامران جان ..من شرمنده شما شدم در مورد سايت...اما خوب من مدير بخش موسيقی هستم که بالای ۳۰۰ عضو داره هم کارهای مديريتی هست هم خبرنامه گروه موسيقی هم وبلاگ خودم ! بعد الان هم بايد برای کارشناسی ارشد وقت بزارم ... و اينکه اين کارهای جديدم واقعا وقتی برای من نميگذاره و سعی کردم بيشتر به گيتار و نوازندگی بپردازم ...در هر حال اميدواريم همديگر رو ببينيم ....فعلا
hamed classicalguitar , August 04, 2004
- salam kamran jan agha man nazaratmo to ghesmate akhare mosahebeh neveshtam ..nazarate shaksiye man ...mamnon az zahamatet
hamed classicalguitar , August 04, 2004