HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
شهرت پس از مرگ

Scott Joplin, king of Ragtime
اسکات جوپلین معروفترین آهنگساز رگتایم

لطفا" این قطعه را گوش کنید به احتمال زیاد این موسیقی را در یکی از فیلمهای سینمایی یا رادیو و ... شنیده اید، نام این قطعه The Entertainer هست. audio file The Entertainer . سبک این قطعه موسیقی Ragtime نامیده میشه که از سبکهای موسیقی Jazz هست، در موسیقی Jazz اصطلاح رگتایم معادل با نام اسکات جوپلین (Scott Joplin) آهنگساز بزرگ اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 هست که زیباترین قطعات رگتایم را آفریده است. جوپلين موسیقی دانی بود که از موسیقی کلاسیک کار خودش را آغاز کرد و قطعات زیادی در سبکهای کلاسیک مانند اپرا، باله و پیانو نوشت اما فرهنگ و محیط زندگی او را مجبور کرد که به سمت Jazz کشیده شود. به قسمت هایی از اجرای همین قطعه که برای چهار دست تنظیم شده و توسط Joplin و George Gershwin با تمپوی بالاتر اجرا شده گوش کنید: audio file The Entertainer as played by Joplin and Gershwin

Scott Joplin در سال 1868 در تگزاس بدنیا آمد و خیلی زود در کودکی نشان داد که توانایی های زیادی در موسیقی دارد، شروع به نواختن بانجو کرد و سپس به سمت پیانو روی آورد در 11 سالگی به فراگیری هارمونی پرداخت و خیلی زود شروع به آهنگ سازی کرد. از ابتکارهای زیبای او ترکیب هارمونی و سبکهای موسیقی اروپایی با هارمونی و ریتم های آفریقایی – آمریکایی بود.

Mercury News says about Joplin
پس از سالها جوپلین شهرت جهانی پیدا کرد

از کارهای بسیار معروف و کلاسیک او میتوان به The Maple Leaf Rag اشاره کرد. این قطعه آنقدر زیبا و با تکنیک است که George Gershwin به همراه وی با دو پیانو آنرا اجرا کرده اند و جالب هست بدانید که Joplin در سال 1899 حق امتیاز فروش نسخه های چاپی این قطعه را برای هر نسخه معادل یک سنت به یک کمپانی نشر کتابهای موسیقی واگذار کرد که فقط درآمدی حدود 360$ در سال برای او تا آخر عمر بجای گذاشت.

در آخرین روزهای زندگی، جوپلین این جمله را هنگامی که در بیمارستان بود ادا کرد :

Maybe 50 years after I'm dead, my music will be appreciated …

و متاسفانه همینطور هم بود، او در سال 1917 در حالی که از لحاظ مالی ورشکسته و از لحاظ روحی کاملا" افسرده بود از دنیا رفت و تا سالها پس از مرگ، محافل موسیقی هرگز او را بعنوان یک موسیقیدان بزرگ نشناختند.

در سال 1940 گروهی از محقیقن موسیقی که در باره Traditional Jazz تحقیق میکردند با رگتایم های او آشنا شدند و تمامی رگتایم های او را باز نوازی کرده و منتشر کردند. این آغازی بود برای شناخت بیشتر دنیا از جوپلین. تا اینکه یکی از فیلم های هالیوود بنام The Sting که پل نیومن در آن بازی میکرد و Academy Award نیز برد، قطعه ای از کارهای جوپلین را برای موسیقی متن خود انتخاب کرد. خیلی زود قطعه The Entertainer به رده سوم Billboard Magazine صعود کرد و سه سال بعد با اجرای مجدد یکی از اپراهای جوپلین بنام Treemonisha، جوپلین شهرت جهانی پیدا کرد. این اپرا داستان زندگی برده های سیاهی بود که معتقد بودند فقط با درس خواندن میتوانند مشکلات ناشی از نژاد خودشون رو حل کنند.

از اسکات جوپلین بیش از 70 کار موسیقی کوتاه و بلند بجای مانده که مجموعه رگتایم های او از برجسته ترین کار های وی می باشند. نت موسیقی The Entertainer را میتوانید در قسمت pdf & music داشته باشید.


لینک های مرتبط :
George Gershwin
Summer time


کاوه رهنما

August 07, 2004

نظرات شما
- آهنگ زيبايي بود من اين سبک رو به خاطر شاد بودنش دوست دارم و به من انرژي ميده خيلي شبيه اون آهنگيه که روي سريال عروسکي که جمعه ها از برنامه کودک پخش ميشد هستش همون دو کله پوکي رو ميگم که کارهاي بامزه اي ميکردن البته من اسم آهنگ رو متاسفانه نميدونم خوشحال ميشم يکي به من بگه
آرمين , August 08, 2004
- زیبا و اشنا بود .... ممنون
saleh , August 08, 2004
- خیلی مطالب جالب همراه با عکسهای خیلی خیلی باحال انتخاب میکنید ...امیدوارم که موفق باشید
کاملیا , August 07, 2004
- برای من جالبه در زمانهای قدیم اصلا هنر موسیقی درآمدزا نبوده و بیشتر آنها در فقر زندگی میکردند حتی تعدادی از دانشمندان هم همینگونه بودند درست برعکس امروزه ...
نادر , August 07, 2004
- متاسفانه برای اغلب هنرمندان یا دانشمندان علوم تئوری مانند ریاضی موضوع همیشه همینطور بوده پس از گذشت سالها نتیجه کارهای اونها منتشر و شناخته میشه. خوبه یک مطلب راجع به این نوشته بشه و موضوع به بحث گذاشته بشه.
کیوان , August 07, 2004
- زیبا بود مهندس ، متشکر.
صادق , August 07, 2004