HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
نگاهی به زندگی الویس پریسلی

به این قسمت از قطعه Love Me Tender از الویس پرسلی گوش کنید. audio file Love me tender. این ترانه زیبا با هارمونی نسبتا" ساده کاری از Elvis Presley کسی که موسیقی Rock 'n Roll او شهرت جهانی پیدا کرد.

A : { G , A7 , D7 , G }
B : { G , B7 , Em G7 , C Cm , G , G Dm E7+ E7 , A7 , D7 , G }

چهار میزان اول موسیقی که تم A قطعه را تشکیل میدهد، همان progression معمولی II-V-I هست که دوبار تکرار میشود و قبلا" بارها راجع به آن صحبت کردیم. تم B قطعه شامل وصلهایی هست که زیبایی خاصی به موسیقی میدهد از جمله وصل C به Cm یا وصل فوق العاده زیبای G به A7 از طریق میزان نهم که شامل آکوردهای G,Dm,E7+,E7 میشود. نت کامل این قطعه رو میتوانید در قسمت pdf & music داشته باشید، این نت برای ارگ هایdrawbar تنظیم شده است. در ادامه مطلبی که توسط یکی از همکاران جدید گفتگوی هارمونیک در این باره تهیه شده است را میخوانید.Elvis Presley
الویس پریسلی در کودکی

The KING of Rock 'n' Roll

الويس آرون پريسلي ايرلندي الاصل 8 ژانويه سال 1935 در شهر توپلو(مي سي سي پي) بدنيا آمد. او يك برادر دوقلو نيز داشت كه 35 دقيقه از او بزرگتر بود و در هنگام تولد فوت كرد. پس از جابجايي خانواده در سن سيزده سالگي دوران نوجواني را در ممفيس تنسي گذراند. او داراي موهاي بوري بود كه در سن 22 سالگي پس از ورود به ارتش و كوتاه كردن مو به تيرگي گراييد! در سن 5 سالگي به دليل استعداد در خوانندگي جايزه گرفت و در يازده سالگي نواختن گيتار را آموخت. پس از فارغ التحصيلي از دبيرستان به شغلهاي كنترلچي سينما و رانندگي كاميون پرداخت.

در دهه 1950 با ارائه سبك جديد در موسيقي زمان خود اولين تشكل راك اند رول (Rock and Roll) را ارائه نمود.او اولين ضبط موزيك خود را در سال 1954 در Sun Records انجام داد. در1955 با That's all right Mama و Blue moon of Kentucky محبوبيت به سزايي بدست آورد و يكسال بعد در سال 1956 با آلبوم Heart Break Hotel اولين تجربه حضور در جدول را كسب كرد. او در همين سال با بازي در فيلم Love me tenderحضور خود را در سينما آغاز كرد. دو موزيك Hound Dog و Don't be cruel تكميل كننده موفقيتهاي او در آن سال بود. در همان سالها طرفدارانش به او لقب سلطان (KING) دادند تا بار ديگر محبوبيت جديدي را بيازمايد.

Elvis Presley Funeral
از مراسیم تشیع جنازه الویس پریسلی

در مجموع 107 آهنگ الويس در جداول سالهاي مختلف قرار گرفت كه 18 تاي آنها مقام اول را كسب كرد. او 3 بار به خاطر رعايت تم هاي مذهبي جايزهGrammy گرفت و در سال 1971 مفتخر به دريافت Lifetime Grammy Award گرديد. او حتي به دليل هنر بي وصفش بارها مورد تحسين هنرمندان هم دوره خويش از جمله Beatles قرار گرفت. پس از گذراندن آزمايشهاي ورود به ارتش، الويس با اجاره يك سالن اسكيت به مدت 9 شب و قيمت 520 دلار اولين انفجار هنري خود را در آمريكا صورت داد كه شايد اولين پله براي تثبيت معروفيت بعدي او بوده. ملحق شدن الويس به ارتش در سالهاي اول كار هنري به نوعي سكوي پرتاپ سريع او به چند پله بالاتر بوده. شايد ازدواج او حاصل همين دوران بوده زيرا با پدر همسر آينده اش در همين دوران هم خدمتي بوده. دوران خدمت او دوسال از مارچ 1958 تا مارچ 1960بود كه به عنوان راننده جيپ و كاميون در آلمان خدمت نمود.

Priscilla Beaulieu in  Funeral
همسر و فرزند
در تشیع جنازه

الويس در سالهاي حياتش و البته پس از آن داراي طرفداران زيادي بوده كه جذابيت خدادادي او در كنار استعداد بينظيرش را نبايد ناديده گرفت!! ازدواج او با پريسيلا آن واگنر در اول ماه مه سال 1967 بعد از 8 سال آشنايي صورت گرفت كه ثمره اين ازدواج يك فرزند نيز هست. پريسيلا هنگام ازدواج 22 ساله بود! الويس علاوه بر هنرمند، ورزشكار هم بود. او كمربند مشكي كاراته خود را در سال 1960 دريافت كرد.

Fourteen-year-old  Riley Keough, Elvis' Granddaughter
Riley Keough نوه 14 ساله الویس پریسلی
که در حال کسب شهرت می باشد

او نيز مانند برخی هنرمندان ديگر پس از معروفيت اسير خوش گذراني هاي موقتي شد و در تاريخ 16 اوت 1977 ساعت 5/2 بعد از ظهر در گريسلند به دليل زياده روي در مصرف مواد مخدر دچار ايست قلبي شد و يكساعت بعد در بيمارستاني در ممفيس طرفداران خود را تنها گذاشت. لازم به تذکر است که در مراسم تشیع جنازه او بیش از 75 هزار نفر شرکت کردند.

نوه دختری الویس پریسلی که چهارده سال بیشتر ندارد معتقد است که خودش باید مخارج زندگی خود را در بیاورد لذا از سنین نوجوانی روی پای خود ایستاده و با فعالیت های هنری در حال کسب شهرت و درآمد میباشد او در حال حاضر با کمپانی Dolce & Gabbana همکاری میکند.

با تشکر از پویا قادسی

August 08, 2004

نظرات شما
- مطلب جالی بود . حال و هوای این مطلب با قبلیها متفاوت بود .مرسی
خشایار , August 10, 2004
- پویا جان با تشکر از مطلب خوبت. خوب بود در مقاله اشاره به سیر نزولی کارهای الویس وبه نوعی حرکت او به سمت ساخت و اجرای آهنگ های اصطلاحا بازاری در سال های آخر زندگی اش می کردی.که این خیلی محسوس هست. از طرف دیگه حتما می دونی که لیزا ماری پریسلی دختر الویس هم اخیرآ کارهای نسبتا خوبی ارائه داده وداره به خوبی جا پای پدرش می گذاره. باز هم از مطلبت متشکرم.
امین رضا , August 08, 2004
- گریزی بود به دنیای rock & roll در هارمونی تاک، خوب بود بخصوص که عکس های مناسبی انتخاب شده بود، آهنگ اول هم که حرف نداشت از بهترین کارهای او هست
کیوان , August 08, 2004
- مرسی پویا اصلا انتظار نداشتم که به این زودی بتونی مطالب را جمع آوری کنی
kambiz , August 08, 2004
- البته متن ناقص بنده توسط خودHarmony Talk به شايستگي تكميل شد. در هر صورت سالگرد فوت الويس 26 مرداده... روحش شاد
سياهِ روشن , August 08, 2004