HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
رشید بهبودف

حتی اگر زبان ترکی بلد نباشید این قطعه زیبا اثر آرام بخشی روی شما خواهد گذاشت و شاید بالاتر، کمی هم با احساسات شما بازی کند، گوش کنید : audio file Kochalara .

رشید بهبودف (Rashid Behbudov) متولد 1915 فرزند مجید یکی از بزرگترین خوانندگان قرن بیستم در سرزمین های آذری زبان محسوب میشود. شهرت اصلی او بخاطر اجرای ترانه های عاشقانه بخصوص آنهایی که توسط توفیق قلیوف (Tofig Guliev) تهیه شده است می باشد. شهرت او از زمانی آغاز شد که نقش یک بازرگان ثروتمند را در نمایش موزیکال معروف آرشین مال آلان (Arshin Mal Alan) بازی کرد.

او به کشورهای زیادی از جمله ایران، انگلیس، فنلاند، ترکیه، چین، بلغارستان، بلژیک، اتیوپی، هند، عراق، شیلی، آرژانتین و ... سفر کرد و در هر کشور حداقل ترانه ای به آن زبان خواند بطوری که در مجموعه آثار او حدود 50 ترانه به زبانی های غیر آذری و از جمله فارسی موجود است. فعالیت او در زمینه موسیقی محلی بقدری بود که در سراسر ممالک آذری زبان نام رشید بهبودف همواره در کنار موسیقی فولک به میان می آید.

او در شهر تفلیس (گرجستان) بدنیا آمد و پس از فراگیری مقدمات موسیقی نزد پدر که او نیز خوانند بزرگی بود، در ایروان (ارمنستان) در یک گروه موسیقی Jazz شروع به فعالیت کرد و در کنار آن در ارکستر فیلارمونیک ایروان نقش خوانندگی را بعهده داشت. وی همچنین در سالهای 1938 تا 1944 خواننده بی همتای تنور در Opera House ایروان بود. همانند بسیاری دیگر از هنرمندان مردم دوست بود و برای مصالح عموم کار میکرد. بعد از جنگ جهانی دوم بعنوان نماینده روسیه به مجارستان رفت تا در کنفرانس دمکراسی جوانان در بوداپست شرکت کند، در آنجا علاوه بر نقش سفیر به اجرای قطعاتی در ارتباط با موضوع کنفرانس پرداخت و جایزه بزرگ بین المللی نیز دریافت کرد. به این قطعه گوش کنید و ببینید که چگونه احساس موسیقی Jazz با سبک خواندن خاص و تحریرهای بهبودف تلفیق شده است : audio file Azirbaijan .

Rashid Behbudov
رشید بهبودف

بدلیل توانایی های بیش از حد در خوانندگی، دیگر ایروان توانایی پروش چنین هنرمندی را نداشت این بود که در سال 1945 به آذربایجان رفت و در آنجا فعالیت هنری خود را ادامه داد. در سالهای 46 تا 56 او سولیست فیلارمونیک آذربایجان بود و همچنین طی سالهای 53 تا 60 در Azerbaijan State Opera همواره حرف آخر را میزد. وی همچنین به فعالیت های آموزشی در State Concert Ensemble بین سالهای 57-59 پرداخت و در سال 1966 مجموعه ای تحت عنوان State Song Theater تاسیس کرد که امروزه به Behbudov Theater تغییر نام پیدا کرده است.

بهبودف انسان پر کاری بود از 8 صبح تا 8 شب، هر روز کار و تمرین میکرد. جالب هست که بدانید او ادبیات بسیار قوی هم داشت و هنگام کار با شاعر و آهنگساز اگر احساس میکرد که کلام با موسیقی هم خوانی ندارد به سلیقه خود پیشنهاد تغییر کلام را میداد که اغلب هم با آن موافقت میشد. او پا فراتر از این هم میگذاشت و در بسیاری موارد ملودی قطعات را نیز به نظر خود تغییر میداد! بارها و بارها اتفاق افتاده بود که شبها بدون لحظه ای خوابیدن برای تمرین و ساخت قطعات اپرای بطور مدام کار کند.

او علاقه بسیار زیادی به ترانه های عاشقانه و ترانه هایی داشت که در آن از مهر و محبت صحبت میشود و به همین خاطر اغلب ترانه هایی که به زبان های خارجی اجرا کرد در این دسته از محتوی بودند. او علاوه بر اجرای ترانه های محلی کشورهای مختلف به زبان خودشان، بسیاری از کارهای زیبای خودش را نیز به زبانهایی مانند فارسی، انگلیسی، روسی و ... ترجمه و اجرا کرد. وی همچنین توانایی این را داشت که به راحتی به زبانهای انگلیسی، آلمانی و فرانسه صحبت کند و بسیاری نیز معتقد بودند که او ترانه های روسی را بمراتب بهتر از خوانندگان روس اجرا میکند. شاید اگر ترانه Ana (مادر) او را شنیده باشید با این صحبت ها زودتر هم عقیده شوید. گوش کنید :

audio file ترانه زیبای ریحان با صدای رشید بهبودف
audio file ترانه شاد لاله ها با صدای رشید بهبودف

Rashid Behbudov and Karmil Vazirov
رشید بهبودف و کارمیل وزیرف نوازنده گارمن

او در سال 1973 درگذشت و در تمام مدت زندگی صدای خود را آنچنان پرورش داد و از آن محافظت کرد که گویی همواره صدایی در حد سن پختگی دارد. وی چنان بدعتی در شیوه های جدید خوانندگی پاپ و اپرا بجای گذاشت که امروزه بسیاری از خواننده های آذری زبان سعی در تقلید از روشهای خوانندگی او میکنند. ترانه های زیبایی مانند لاله ها، مادر، کوچه ها، ریحان و ... که گوش آشنای بسیار از ایرانی ها هست و به نوعی همواره جز موسیقی محلی آذری زبانان ایران هم محسوب میشود، هرگز از خاطره ها نمی رود.
کاوه رهنما

August 09, 2004

نظرات شما
- sağol yaşa
شمه , December 23, 2004
- salam karetan khli khob buk merci
Azerbaijan links , December 13, 2004
- lutfan be en sayt ne gah be konid mersi http://www.azlink.info/ptoday.aspx
amir , December 13, 2004
- http://www.harmonytalk.com/archives/000228.html
, December 10, 2004
- مهندس اين رو گوش بده . . .کپي کارهاي بهبوداوف هست http://www.younessa.com/archives/2004_12.html#000349
shaar , December 10, 2004
- TARJOME YE KOOCHALAR: " kooche ha ro ab`o jaroo kardam(2) ta vaghti ke yaram miad gard`o ghobar [sare rahesh] nabashe(2),hamin-tor biad`o bere(2)[va] beynemoon hich harfi nabashe(2)---- samavar ro roshan gozashtam(2) toye estekoon ghand endakhtam(2)yaram rafte[va] man tanha moondam(2)[aah ke]che ghadr yare mahboobam baraye man aziz ast -----kooche ha ro ab`o jaroo kardam(2) ta vaghti ke yaram miad gard`o ghobar [sare rahesh] nabashe(2)...kooche ha ro ab`o jaroo kardam{ab pashidam to kooche}" bebakhshid agar naghsi dare
zaagato , October 05, 2004
- اين کار شما واقعا قابل تحسين است
Reza , August 26, 2004
- آقا خیلی عالی بود تا حال کاراش رو نشنیده بودم خیلی دلنشین بود متشکرم
سامان , August 18, 2004
- ما تو خونه خانوادگی ارادت داریم به ایشون و آهنگهاشون و فیلمهای موزیکالشون
sa , August 10, 2004
- سلام كامران جان خوبي ؟ خيلي ممنون كه اومدي خونه ما و از ديدنت لذت بردم . از صدات هم همينطور . اما در مورد بهبدوف . يادم مياد وقتي 5 سالم بود اينقدر نوارهاي اونو گوش مي كردم كه نوارها همه پاره ميشد و بابا بايد يكي ديگه ضبط مي كرد . چون هر روز گوش مي كردم !!! موفق باشي عزيزم .
توماج , August 09, 2004
- akhavi alariz aghrimasen, bizi khosh hal eladiz, bo ghashah ahanglardan ke goimosan sita. alah siza movafaghiat vesrin.
hamid akhavan , August 09, 2004
- Bravo...it was great.
Babak , August 09, 2004
- یاشاسين آذربايجان ائولادی بيز اوزوموز گره اوز باشيميزی اوجا ساخلياق.
mahni , August 09, 2004
- آقا من که ترکی بلد نیستم ولی این آهنگ ها رو اغلب اینور اونور شنیدم، جالب بودند. مثل اینکه یک خواننده تمام عیار در سطح بین المللی هستند.
صادق , August 09, 2004
- یاشاسین مهندس، عالی بیر مقاله ای دی ...
رضویان , August 09, 2004
- آقا بيسته! بسيار عالي بود من خيلي لذت مي برم از صوا و هنر رشيد عزيز
شار , August 09, 2004