HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
موسیقی برنامه ای
به دو قسمت ابتدایی از موومانهای اول و دوم یکی از کار های بتهوون بنام Pastoral گوش کنید، این کار کاملا" با کارهای صرفا" موسیقی مانند Fur Elise از همین آهنگساز تفات عمده دارد. هنگام گوش دادن خوب دقت کنید، کاملا" شبیه به آن است که موسیقی در حال توصیف واقعیتی میباشد.

audio file Beethoven, Symphony No.6, Op.68, Allegro
audio file Beethoven, Symphony No.6, Op.68, Andante


در یکی از مطالب قبلی ( سرزمین پدری ) به سمفونی شعر یا همان Symphonic poem اشاره ای داشتیم. واقعیت آن است که این سبک از موسیقی بخشی از موسیقی است بنام موسیقی برنامه ای یا همان Programed Music. موسیقی برنامه ای را برای اولین بار فرانس لیست اینگونه تعریف کرد. " با افزودن مقدمه به قسمتی از موسیقی سازی میتوان موسیقی ای تهیه کرد که در آن بسادگی توجه شنونده را به سمت ایده خاص (شعر، داستان و ...) سوق داد"

این سبک از موسیقی برخلاف موسیقی خالص سعی در بیان موضوعی خاص دارد، موضوعی که حرکت میکند، حرکتی مانند گذر ابیات شعر، یا گذر زمان، یا گذر صفحات یک رمان و .... البته ریشه این فکر به سالها قبل از لیست می رسد، زمانی که جان کوهانو (Johann Kuhnau) یکسال قبل از باخ بدنیا آمد و همانند باخ نوازنده ارگ در کلیسای شهر لایپزیک بود. او در سال 1700 میلادی شش سونات تهیه کرد تحت عنوان Six Bible Sonatas.

فرانتس لیست : با افزودن مقدمه به قسمتی از موسیقی سازی میتوان موسیقی ای تهیه کرد که در آن بسادگی توجه شنونده را به سمت ایده خاص (شعر، داستان و ...) سوق داد
پس از او آنتونیو ویوالدی (Antonio Vivaldi) با مهارت خاصی بدون آنکه سعی در به میان آوردن مفهومی موسيقي برنامه ای داشته باشد قطعه چهار فصل خود را تهیه کرد. او با استفاده از نوانس ها، کشک نت ها و تونالیته های مختلف و ... چهار فصل سال را به زیبایی بشکل موسیقی ای که حدودا" 50 دقیقه بطول میکشد تصنیف کرد.

پس از آن بتهوون از جمله موسیقیدانان سبک کلاسیک بود که در کارهایی از جمله Pastoral از ایده موسیقی برنامه ای استفاده کرد و در پنج موومان داستان چوپانی را تصنیف کرد. موسیقیدانان بعدی در عصر رمانتیک به بعد از جمله برلیوز، واگنر، اشتراوس هم از این مفهوم استفاده کردند اما بیشتر تحت عنوان سمفونی شعر کار کردند. مالر، استراوینسکی، چایکفسکی، بارتوک و حتی شوئنبرگ از دیگر موسیقیدانانی بودند که روی Programed Music فعالیت زیاد داشتند.


مطالب مربوطه :

Franz Listz
فرانس لیست که بود؟

August 12, 2004

نظرات شما
- راجع به allegro di molto e con brio خب میشه گفت Allegro که به معنی شاد و بانشاط هست و di molto یعنی خیلی زیاد و بالاخره con brio یعنی با حرارت پس باید قطعه را شاد و بانشاط و بسیار با شور و حرارت اجرا کنید. اما واقعیت این هست که این الفاظ نمی تونند بطور کامل احساسی را که آهنگساز در نظر داشته به نوازنده القا کنند و فقط بصورت کلی ایده ای از حال و هوای قطعه به آدم می دهند
گفتگوی هارمونیک , August 28, 2004
- shaiad soale man kami bi rapt bashe, vali mikham beporsam estelahi mesle "allegro di molto e con brio" vaghean yani che !???? in chizie ke hamishe toozehne man boode, az site fogholadatoonam mamnoonam.
amir , August 18, 2004
- I think this is very common film-music.
Babak , August 13, 2004
- آيا اين موسيقي شامل نمايش هم ميشود مثل اپرا يا نه فقط موسيقي صرف هست ؟
keivan , August 12, 2004
- موسیقی زیبا بود، به من احساس یک دشت پر از گل و گیاه را القا کرد.
پریسا , August 12, 2004