HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
اگر نمی توانی مشهورترین باشی، بدنام ترین باش

Zeta jones, Gere, Zellweger
رنی زلوگر، ریچارد گیر و کاترینا زتا جونز بازیگران فیلم شیکاگو

بدون شک فیلم شیکاگو (Chicago) به کارگردانی Rob Marshall بهترین فیلم موزیکالی است که در دهه اخیر ساخته شده است، فیلمی سراسر موسیقی ارکسترال، موسیقی با کلام و حتی مملو از کلام موسیقایی. فیلمی که با بازی زیبای هنرمندانی چون ریچارد گیر (Richard Gere) در نقش یک وکلیل، کاترینا زتا جونز (Catherine Zeta-Jones) در نقش یک خواننده معروف Jazz و رنی زلوگر (Renée Zellweger) در نقش یک خواننده معمولی کر، به روی صحنه آمد و پس از سالها جای خالی فیلم های موفق موزیکال در سینما را پر کرد. به صدای این هنرپیشه های مشهور هالیوود گوش کنید :

audio file Catherine Zeta-Jones, All that Jazz
audio file Richard Gere , Razzle Dazzle
audio file Renée Zellweger, Now adays

شیکاگو نامزد دریافت 13 جایزه اسکار شد و در مجموع توانست 6 جایزه اسکار را به خود تعلق دهد و این در حالی بود که فیلم پیانیست ساخته رومن پولنسکی (Roman Polanski) تنها توانست سه جایزه اسکار دریافت کند. با وجود این هیاهوی فیلم پیانیست در ایران بمراتب بیشتر از فیلم شیکاگو بود و علت آن شاید موزیکال بودن شیکاگو بود بخصوص که سراسر فیلم فضای Jazz در نیمه اول قرن بیستم را داشت. به همین خاطر تماشاگران ایرانی کمتر توانستند با این فیلم موزیکال ارتباط برقرار کنند و برعکس علاقمندان موسیقی که حتی به سینما علاقه ای ندارند اغلب جزو طرفداران این فیلم محسوب میشوند. شیکاگو در سال 2003 جوایز اسکار در رشته های بهترین تصویر، کارگردان هنری، طراح لباس، ویرایش فیلم، صدا و بهترین هنرپیشه کمک (Support) زن (کاترینا زتا جونز) را نصیب خود کرد.

Nowadays,
You can like the life you’re living; You can live the life you like …

هنگامی که زتا جونز با مهارت بالا اولین جملات قطعه موسیقی "All that Jazz" را اجرا کرد توانست بسیاری از خواننده های موسیقی سبک Jazz را ناک اوت (knockout) کند و بخوبی نشان دهد که او علاوه بر یک هنرپیشه خوب توانایی های لازم در زمینه موسیقی را نیز دارا میباشد، اما برعکس ریچارد گیر به هنگام اجرای ترانه ها در اندازه هایی که از او انتظار می رفت ظاهر نشد. رنی زلوگر با وجود داشتن صدای بچه گانه و توام با خش به علت وجود شیطنت و شیرنی در صدایش در حد قابل قبولی اجراهای خوبی از خود برجای گذاشت. در هر صورت پس از اکران فیلم بسیاری از منتقدان هنر سینما و موسیقی اتفاق نظر داشتند که کاترینا زتا جونز می تواند یک خواننده تمام عیار باشد.

John Kander, Fred Ebb
فرد اب و جان کندر

موسیقی این فیلم ساخته جان کندر (John Kander) متولد سال 1927 می باشد که پس از دریافت درجه لیسانس از دانشگاه کلمبیا سالها بعنوان نوازنده پیانو، آهنگساز و تنظیم کننده فعالیت موسیقی کرد. او تخصص خاصی در ساخت موسیقی فیلم های موزیکال داشت به همین دلیل در سال 1975 برای ساخت موسیقی نسخه قبلی فیلم شیکاگو انتخاب شد. متن ترانه های فیلم شیکاگو نیز همانند اغلب کارهای کندر با همکاری فرد اب (Fred Ebb) تهیه شد. Ebb در سال 1935 بدنیا آمد و فعالیت او تهیه نمایش نامه، شعر همچنین نقد در روزنامه های معتبر هنری بود. از دیگر کارهای مشترک موزیکال این دو میتوان به فیلم های Cabaret یا Kiss of the spider woman اشاره کرد.

August 13, 2004

نظرات شما
- agha einjori nemishe man ye bar bayad biam hame ein filma ro begiram !!! rasty yeki az rofagha ye film ro marefi karde be esme = red violon ono didi?
hamed classicalguitar , August 14, 2004
- کاملا؛ درسته فيلم بسيار زيبا و قشنگي هست که من هم ديدم و پيشنها ميکنم هر کسي که به موسيقي علاقه داره حتما هر طوري شده اين فيلم رو نگاه کنه شاهکاره و يقينا به همين دليل شش تا اسکار برده
saman , August 13, 2004
- Yes..I was quite shocked when I first saw her singing...always thought she is just a good actress...anyway, she is a great singer too...
Babak , August 13, 2004
- "اگر نمی توانی مشهورترين باشی، ميتوانی بدنام ترين باشی " اين جمله توي متن اشعارش بود . من متوجه نشدم
کاملیا , August 13, 2004
- مهندس . . . سياه و سفيد بودن عکس ها بر اساس شيوه است؟
shaar , August 13, 2004
- من از فيلمهاي موزيکال خيلي خوشم مياد و اين فيلم رو هم خيلي دوست دارم.
ساناز , August 13, 2004
- سلام , مرسي از اينکه هر روز سايتتون رو به لحظه ميکنيد .مطالب جالبي رو انتخاب ميکنيد.
کاملينا , August 13, 2004