HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
شاید به معنی "5 را بگیر"

Paul Desmond
پاول دسموند نوازنده سکسیفون و آهنگساز Jazz

گاهی اوقات یک قطعه موسیقی به اندازه تمام کارهای یک آهنگ ساز مشهور میشود، یکی از این قطعات موسیقی در Jazz قطعه ای است به نام Take Five، پس از اولین اجرای این قطعه مطبوعات اینگونه نوشتند:

The legendary 5/4 time jazz hit "Take Five"

به قسمتهایی از Take Five گوش کنید : Audio File Take Five

سازنده این قطعه، آهنگسازی است بنام پاول دسموند که در سال 1924 در سانفرانسیسکو بدنیا آمد. ابتدا نوازنده کلارینت بود اما خیلی زود به سمت سکسیفون - بخصوص آلتو – روی آورد. او در سال 1948 به گروه چهارنفره Dave Brubeck پیانیست و آهنگساز Jazz پیوست و شروع به همکاری با آنها کرد.

یکی از قطعات ساخته شده Desmond که با گروه Brubeck اجرا شد، Take Five بود که امروزه جزو شناخته شده ترین کارهای Jazz هست. اگر این موسیقی را گوش داده باشید احتمالا" متوجه ریتم زیبای "5:4" اون شدید که بصورت ترکیب "3:4" بعلاوه "2:4" زده میشود. ریتم این قطعه آنقدر گیرایی دارد که حتی اگر به موسیقی Jazz علاقه ای نداشته باشید نا خدا گاه به سمت آن کشیده خواهید شد. کشش نت ها آنقدر زیبا انتخاب شده اند که حتی بسیاری از شنونده های حرفه ای موسیقی متوجه نمی شوند که این قطعه "5:4" هست و هنگام شمارش اونرو چهار ضرب میشمارند با این تفاوت که احساس لنگی در ابتدا یا انتهای ریتم میکنند.

Take Five Rhythm Style
ریتم قطعه take 5

این قطعه زمانی ساخته شد که اغلب آهنگسازان از ریتم های "4:4" ، "3:4" یا "6:8" استفاده میکردند و جسارتی که او در ساختن این ملودی زیبا با ا ین ریتم بخرج داد قابل تحسین بود. قطعه در زمانی نوشته شده بود که Swing بیداد میکرد، چگونه ممکن بود که مخاطبین بتوانند از انرژی طبیعی "4:4" سويينگ دست بکشند و به سمت یک میزان لنگ مانند "5:4" روی بیاورند؟ معروف هست که حتی نوازنده های خوب پیانو هنگام اجرای سلوی این قطعه اغلب دچار مشکل میشوند و اینگونه هم هست، به ریتم این قطعه نگاه کنید و اگر پیانو میزنید امتحان کنید، سعی کنید ملودی را هم بزنید، از آکوردهای Ebm و Bb7 برای ابتدای ریتم استفاده کنید.

پاول دسموند آخرین کنسرت خود را نیز در سال 1977 با بروبک در Avery Fisher Hall شهر نیویورک اجرا کرد و پس از آن به دلیل ابتلا به بیماری سرطان از دنیا رفت.

August 18, 2004

نظرات شما
- داره لودینگ می شه....الان می شنومش! اوه راستی منم سکسیفون بلدم بزنم...البته در حد بوق زدن! بیشتر دکوره...
sara , August 20, 2004
- حقیقتا" این قصد را هم داریم که راجع به ایرانی ها بنویسیم و اگر دیده باشید اینکار را هم میکنیم، اما چند مشکل هست، بنا به عللی مجبور هستیم از آن دسته از هنرمندان ایرانی صحبت کنیم که یا با کمال تاسف از این دنیا رفته اند یا به اندازه کافی در موسیقی صاحب نظر هستند و یا سبک های خاصی را دنبال میکنند و ...
, August 19, 2004
- سلام خیلی ممنون از مطالب و فایلهای خوبت قربانت موفق باشی
سامان , August 18, 2004
- مهندس به نوازنده هاي ايراني هم کوپن اختصاص بده . . . خدا رو خوش نمياد ها . . . چاکريم
shaar , August 18, 2004
- بسیار زیبا و جذاب بود
امیر رضا , August 18, 2004