HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
مفهوم تنالیته ، قسمت اول
اگر کمی حرفه ای به موسیقی پرداخته باشیم حتما" برداشت مشخصی از تنالیته داریم و کم و بیش درک مشترکی از آن بدست آورده ایم و میتوانیم درک خود از تنالیته را برای دوستانی که موسیقی می دانند بازگو کنیم. اما اگر بخواهیم تنالیته را برای افرادی که موسیقی را علمی نمی دانند تشریح کنیم موضوع کمی پیچیده میشود. چرا که تعریف کردن تونالیته بدون استفاده از واژه هایی مانند گام، مد، آکورد، نت و ... بسیار پیچیده و دشوار است.


خوشبختانه از آنجایی که همه هنرها به نوعی ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند و تعاریف و تحلیل های متفاوت در هر شاخه هنری می تواند با کمی تغییر و تصحیح در سایر شاخه ها هم بکار رود، می توانیم از نقاشی برای تعریف تنالیته کمک بگیریم. چرا که درک عمومی مردم در ارتباط با تنالیته (که واژه بنظر خیلی فنی و سختی هم می آید) در زمینه نقاشی به مراتب بیش از موسیقی می باشد. برعکس آن هم کاملا" وجود دارد مثلا" مردم درک بهتری از ریتم در موسیقی دارند تا در نقاشی لذا می توان از تعریف ریتم در موسیقی برای درک ریتم در نقاشی استفاده کرد.

به بحث اصلی بپردازیم، تونالیته در موسیقی به ما اجازه میدهد که درک درستی از زوایای مختلف در موسیقی داشته باشیم، تنالیته محدودیتی است که ما با انتخاب آن برای موسیقی حساب و کتاب خاصی ایجاد میکنیم و می گوییم که موسیقی ما باید در این چهارچوب حرکت کند، دقیقا" مانند پرسپکتیو در نقاشی یا طراحی. شما هنگامی که می خواهید نقاشی واقعی یک منظره ای را بکشید در حالت عادی باید موضوع مورد نظر خود را از یک زاویه خاصی نگاه کنید و تصمیم بگیرید که آنرا از آن زاویه بکشید و چنانچه بخواهید تصویر واقعی آن منظره را بکشید باید از همان یک زاویه به موضوع نگاه کنید.

 Potrait of a Lady, by da Vinci
پورتره یک زن از داویینچی
بعنوان یک مثال ساده اگر بخواهیم صورت یک شخص را از جلو بکشیم هرگز نخواهیم توانست مشخصات اجزایی از صورت مثلا" بینی یا گوش را از زاویه نیم رخ در آن تصویر نمایش دهیم. تونالیته هم دقیقا" همین نقش را بازی میکند. (برخلاف اغلب کارهای پیکاسو که از جهت پرسپکتیو تنالیته خاصی ندارند)

نکته ای که به آن باید دقت کرد این هست که در نقاشی هنگامی که شما از یک زاویه به موضوع نگاه میکنید علاوه بر آنچه میبینید رعایت مسائل دیگری برای شما واجب است، نورپردازی، کنتراست، شدت رنگ ها و ... . بعنوان مثال هنگامی که نور از بغل به صورت می تابد شما مجبور هستید آنرا رعایت کنید و اگر می خواهید همانچیزی را که میبینید بکشید باید تاثیر نور را فقط در یک طرف صورت نمایش دهید. پس انتخاب زاویه دید برای شما محدودیت هایی را پدید می آورد که ملزم به رعایت آن هستید و مطابق آن باید میان سایر المانهای نقاشی موارد مشخصی را رعایت کنید. دقیقا" مانند عکسی که یک دوربین از یک صحنه میگیرد این عکس با پرسپکتیو درست می باشد و کاملا" حقیقی و تنال هست. (بافرض اینکه دروبین پاسخ مناسبی به رنگ یا شدت نور میدهد)

پس بطور خلاصه در هنر نقاشی اگر بخواهیم تنال کار کنیم باید همانند واقعیت هایی مانند زاویه دید، رنگ، نحوه تابش نور و ... را رعایت کنیم تا نقاشی ما تنال باشد. بدیهی است شما می توانید در هریک از پارامتر های زاویه دید، رنگ، نور و ... تنالیته را بهم بزنید و هنر جدیدی خلق کنید و یا تنالیته نقاشی را به سمت و سوی خاصی هدایت کنید.

نقاشی نمایش داده شده در ابتدای متن که از پیکاسو می باشد از لحاظ زاویه دید به هیچ وجه تنال نیست چرا که امکان ندارد شما بتوانید شخصی را اینگو (بینی از بغل، چشم از جلو) ببینید، اما از لحاظ ترکیب رنگها یا تابش نور دارای تنالیته خاصی می باشد. اما نقاشی دوم تنال هست – هر چند نوعی زردی در آن مشاهده میشود که حالت خاصی به تنالیته رنگها میدهد - چرا که از لحاظ زاویه دید و سایر المانهای نقاشی تنالیته خاصی در آن رعایت شده است. بنابراین با یک مقایسه ساده شما تفاوت این دو نقاشی را حس خواهید کرد و بسادگی متوجه میشود که کار داوینچی به مراتب تنال تر از کار پیکاسو می باشد. در ارتباط با موسیقی نیز همین گونه هست که بزودی در بحث های بعدی به آن خواهیم پرداخت.

به این لینک هم نگاهی بیندازید تا ارزش این کار پیکاسو را دریابید !مطلب مرتبط :
مفهوم تنالیته ، قسمت دوم


کاوه رهنما

August 25, 2004

نظرات شما
- برنامه emule را می توانید از این آدرس download کنید، http://www.emule-project.net
گفتگوی هارمونیک , August 28, 2004
- سلام! از بابت نتی که فرستادی خیلی ممنونم! راستی تا حالا این سایتها رو دیدی؟ www.pianofiles.com**** www.geocities.com/evilchocnut/index.htm**** www.netsoc.tcd.ie/~sev/sheets/**** مطمئنم که چیزهای جالبی پیدا میکنی. چند تا پیشنهاد هم دارم. به نظر من در قسمت دانلود اگه فایلهای صوتی رو از آکروبات جدا کنی خیلی بهتره و نظم خاصی به اون قسمت میده. در ضمن اگه یه کمی بیشتر درباره پیانو وتاریخچه و... بنویسی بهتره.اگه توی سایتت خبرهای داغ و دسته اول از موسیقی رو هم بذاری که دیگه نور علی نور میشه! یه چیز دیگه: من هر کاری کردم این برنامه emule درست دانلود نشد. اگه میشه یه لینک سالم به ما معرفی کنی ممنون میشم موفق باشی
saeed1922 , August 27, 2004
- نسخه پیانو Careless Whisper را برات email کردم
, August 27, 2004
- در جواب سعید، یک نسخه گیتار از اون قطعه داشتم که برات میل کردم سعی میکنم نسخه بهتری هم پیدا کنم تا بفرستم. راجع به پیدا کردن الگوی تشخیص باید بگم بسیار پیچیده است و نیاز به تحقیق و مدل سازی های ریاضی داره. بعید میدونم به این سادگی ها بشه نتیجه خوب گرفت، جای بحث طولانی زیاد داره.
کامران , August 26, 2004
- راستی یادم رفت یه چیزی رو بگم! من مدتیه دنبال نت آهنگ careless whisper میگردم. کسی میتونه به من کمک کنه؟ ممنون میشم!
saeed1922 , August 26, 2004
- کامران جان! با تشکر از جوابت باید بگم که من این مسئله رو با استادم درمیون گذاشتم البته به نحوی دیگه. و ایشان این نظریه رو کاملا رد کردند. بگذارید برای رسیدن به جوابی قانع کننده تر این مسئله رو به نوعی دیگر مطرح کنیم. به عنوان مثال اول باید به یک سبک خاص بپردازیم مثلا کلاسیک. بعد ویژگیهای اون سبک رو پیداکنیم یعنی وجه شباهت کارهای آهنگسازان کلاسیک و دوباره همین کار رو برای یک سبک دیگه مانند باروک انجام بدیم وشباهتها و تفاوتها رو بشناسیم. تازه بعد از این کارها باید ازمايشهاي مختلفي انجام بديم. مثلا نتهای بالارونده یا پایین رونده یا اینکه قطعاتی که میخواهیم مقایسه کنیم رو در یک گام بنویسیم یا چیزهای دیگه. به نظر من این کار عملیه ولی نیاز به زمان و تجربه داره. من خودم یه سری مقایسه هایی انجام دادم ولی هنوز به جواب درستی نرسیدم. نظر شما چیه؟ راستی یه چیز بی ربط به ذهنم رسید! تایپ کردن هم خیلی شبیه پیانو زدنه!
saeed1922 , August 26, 2004
- اول که کامران عزیز به خاطر سایتِ به این خوبی و پرباری تشکر می‌کنم. بعد، در موردِ سوالی که سعید مطرح کرده، خوب، همان طور که کامران جان هم گفته فعلاً کار آن چنان ساده‌ای نیست و نتایج دقیق نمی‌دهد. و مخصوصاً اگر بخواهیم به صورت کاملاً مستقیم و با تبعیت از فرمولی سبک‌ها را تمیز دهیم. ولی باید در این زمینه به این دقت کنیم که انسان چه جوری سبک‌ها را متوجه می‌شود. مثلاً چرا کسی که موسیقی کلاسیک گوش می‌کند، به راحتی تفاوتِ بین قطعه‌ای از موزارت را با شومان تشخیص می‌دهد ولی دیگری نه؟! آیا انسان از فرمول خاصی تبعیت می‌کند؟ فکر نمی‌کنم. پس در نهایت به این می‌رسیم که احتمالاً با استفاده از روش‌های هوش مصنوعی در این زمینه موفق‌تر خواهیم بود. و البته کارهای خوبی هم صورت گرفته. تنها برای نمونه می‌توانید این را بخوانید: Music Classification using Neural Networks -Paul Scott (متأسفانه لینک‌َش را نداشتم. کافی است جستجوی‌ش کنید.)
لرد شارلون , August 26, 2004
- در جواب سعید، تئوری هموراه با عمل جور در نمی آید در واقع بهتر هست بگویم هنگامی که میخواهیم تئوری را در عمل استفاده کنیم و برای آن کاربرد پیدا کنیم مشکل پیش می آید. خاطرم هست که در یکی از درس های دانشگاه (در ایام جنگ با عراق) یکی از اساتید گفت الگوریتمی پیدا کنید که توسط آن رادار بتواند یک ناو جنگی را از یک کشتی غیر جنگی تشخیص دهد. خب ساده اگر فکر کنید یک ناو جنگی یا کشتی تقریبا" شبیه یک ذوزنقه می باشند حال کافی است که رادار تصوریر Object مشاهده شده را رسم کند و با یک ذوزنقه ای که شبیه ناو جنگی هست مقایسه کند. فکر میکنید تا چه هد الگوریتیمی که برای اینکار لازم است تهیه شود میتواند دقیق باشد؟ زوایای ذوزنقه ناو جنگی با یک کشتی معمولی متفاوت است اما دلیلی ندارد که همه کشتی های غیر جنگی از آن زوایا پیروی کنند. در موسیقی نیز همینطور هست شما مجبور هستید مدلهایی از موسیقی مثلا" راک ، بلوز، کلاسیک، رمانتیک را به برنامه خود بدهید، در رابطه با فرم، ریتم، نحوه حرکت ملودی و ... تحت این شرایط بصورت کاملا" گنگ نرم افزار میتواند با تشخیص و استخراج این ویژگیها از موسیقی و مقایسه آنها یک تشخیص اولیه روی موسیقی بدهد اما یقینا" این تشخیص برای سبک های نزدیک به هم یکسان نخواهد بود و حتما" دارا خطا می باشد. مانند مثال تشخیص ناو از یک کشتی معمولی که بدون شک می تواند دارای خطا باشد.
کامران , August 25, 2004
- سلام! مطلب بسیار جالبی بود و من خیلی خوشم اومد. من هم حدود چهار ساله که پیانو کار میکنم اگه اشکالی نداری میخواستم سئوالی رو از شما بپرسم که مدتیه ذهنمو مشغول کرده آیا میتوان چیزی شبیه به فورمول ریاضی را برای تشخیص سبک قطعات موسیقی ساخت؟ به عبارت در صورتی که یک نت موسیقی به کامپیوتر داده شود آیا میتوان برای آن تعریف کرد که سبک آهنگ را تشخیص دهد؟
saeed1922 , August 25, 2004
- بسیار آموزنده بود اما من یک مشکل دارم و آن اینکه متوجه نشدم که کار پیکاسو آتنال است یا نه تنالیته عجیب و غریبی دارد یا ممکن است مثل موسیقی تنالیته زاویه دید را چند جا عوض کرده باشد.؟؟
امیر , August 25, 2004