HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Static Hamony
هارمونی و ملودی جزو جدایی ناپذیر موسیقی هستند، هرقدر هم که بخواهیم با بزرگ جلوه دادن یکی دیگری را کوچک کنیم، یا با استفاده از قوت یکی احساس خطا در دیگری را کاهش دهیم به ناچار مجبور هستیم به موسیقی از هر دو زاویه نگاه کنیم. در طول تاریخ موسیقی ارزش هارمونی و ملودی بارها تغییر کرده و به نظر اینگونه میرسد که با گذشت زمان به ارزشهای هارمونی اضافه شده است. اما در روند تکاملی هارمونی، می توان به دو مقطع کلی اشاره کرد یکی زمانی که آهنگسازان از هارمونی Static استفاده می کردند و دیگری زمانی که استفاده از هارمونی Dynamic معمول شد. در این مطلب سعی خواهیم کرد مفهوم هارمونی استاتیک را با چند مثال توضیح دهیم و بزودی مفهوم هارمونی دینامیک.

به قسمتهایی از موومان دوم کنسرتو شماره دو براندبورگ از باخ توجه کنید. پیچیدگی حرکت ملودی بوضوح مشاهده می شود و نشان از قدرت باخ – و اصولا" سبک موسیقی باروک – در نوشتن ملودی های پیچیده می باشد. همچنین پلی فونیک بودن موسیقی در آن مشاهده می شود اما علاوه بر اینها آنچه در نگاه اول می تواند توجه ما را بخود جلب کند این هست که در تمام طول این دو میزان هارمونی روی فا ماژور ماندگار است. برای اینکار کافی است توجه کنید که اقلا" در ابتدای هر یک از چهار ضرب این دو میزان هارمونی موسیقی بطور مشخص فا ماژور میباشد. ناگفته نماند که تمام کارهای باخ اینگونه نیست و اصلا" هدف این نیست که ثابت کنیم کارهای باخ از لحاظ هارمونی ساده هستند، بلکه اصولا" پیدا کردن نمونه هایی از اینگونه در آثار باروک راحتتر میباشد.


Beethoven, Sonat Op2, #2, Allegro
هفت میزان اول آلگرو، اپوس دوم، شماره دو از بتهوون
به اینگونه کارها، موسیقی با هارمونی استاتیک (Static Harmony) هم گفته میشود. اساس یک موسیقی با هارمونی Static در آن است که همواره تمرکز و تکیه بر آکورد تونیک هست حتی اگر حرکتی به درجه دیگر شود به تونیک بازگشت میشود و سپس، از طریق آن به سایر درجات احتمالی حرکت میشود. (واگنر در یکی از کارهای خود بنام "Rhinegold" در حدود 136 میزان هارمونی را روی Eb ماژور نگاه داشت!) نوعا" حرکت های هارمونیک در این نوع از موسیقی بصورت I-V-I می باشد. به مثال آورده شده از بتهوون توجه کنید و ببینید که هارمونی چگونه بصورت حرکت متوالی I-V-I پیش میرود. این هارمونی نیز Static نامیده میشود، این حرکت رفت و برگشت بین تونیک و دومینانت در موسیقی کلاسیک بسیار زیاد دیده میشود.

Schubert, Winterreise song cycle
هارمونی استاتیک در یکی از کارهای شوبرت
تقریبا" از اوایل قرن نوزدهم بود که استفاده از آکورد های درجه II و IV بسیار رایج شد و اما آهنگسازان باز احتیات را رعایت میکردند و پس از استفاده از این آکوردها اغلب فورا" به تونیک بازمی گشتند. به نمونه ای از یکی از ترانه های شوبرت توجه کنید و ببینید که هارمونی چگونه از درجه I به درجه II می رود سپس به درجه I بازمیگردد، به درجه پنج می رود و در انتها به درجه I باز میگردد. همانطور که مشاهده می کنید در این حالت نیز هارمونی بصورت رفت و برگشت بین درجه I و سایر درجات می باشد، لذا نوعی حالت سکون در آن مشاهده می شود و بسیار این حرکت های هارمونیک را progression نمی دانند و به آن oscillation می گویند. هارمونی استاتیک بسادگی بطور مدام تونیک را به شنونده تحمیل میکند و احتمال خطای تشخییص تونالیته را از شنونده میگیرد.

August 26, 2004

نظرات شما
- در جواب آقا کيوان--اگر شما از سيمهاي واخوان استفاده نکنيد و نتها را دقيقا" مثل نت نوشته شده و هارمونيزه شده بزنيد (يعني نتها را دقيقا" در همان اکتاو مشخص شده اجرا کنيد) اصلا" مشکلي نخواهيد داشت.
سجاد , August 28, 2004
- کیوان و سعید عزیز که، راجع به موسیقی ایرانی سئوالاتی کردید اگر بخواهیم جواب شما را در همین قسمت کامنت بدهیم مطلب ناقص خواهد بود اگر اجازه دهید بزودی بحثی راجع به موسیقی ایرانی در سایت مطرح خواهیم کرد. راجع به forum هم باید بگم که نسخه جدید سایت harmony talk در مهر ماه راه اندازی خواهد شد و حتما" دارای forum و نیز محلی برای به اشتراک گذاردن منابع مانند نت و موسیقی خواهد بود.
گفتگوی هارمونیک , August 28, 2004
- آقا کامران هنوز درباره اون سئال فکر نکردی؟ ما که منتظریم!
saeed1922 , August 28, 2004
- جواب ما را ندادی
کیوان , August 28, 2004
- بهمن عزیز، معمولا" اینگونه بوده بخصوص مواردی که موضوعات کاملا" حالت درس داشته. این مطلب بیشتر حالت فرم کاربردی هارمونی داره، بهرحال حتما" سعی خواهیم کرد که اینگونه باشه. اما یک نکته اینکه باید سعی کنیم بتدریج موسیقی را از روی کاغذ (نت) هم درک کنیم، حتما" بزودری یک مطلب راجع به روشهای بالابردن مهارت در خواندن و درک موسیقی از روی نت خواهیم نوشت. از توجه شما بسیار ممنون و سپاسگذاریم.
گفتگوی هارمونیک , August 28, 2004
- يه خواهشي هم داشتم ... امكانش هست مثلا وقتي در مورد هارموني بحث ميشه و يه نتي رو نمايش ميدين اگه فايل صوتيش رو هم دارين لينكش رو بذارين تا بهش گوش بديم؟
بهمن , August 28, 2004
- سلام من قطعة آواز قايقرانان ولگا رو با تنظيم استنلي بلاك و اجراي اركستر فستيوال لندن شنيدم واقعا زيباست .. اگه كسي مايل هست بهش بگم كجا ميتونه اونو پيدا كنه
بهمن , August 28, 2004
- ببینم توی سایتت میتونی یه چیزی تو مایه های کلوپ برای نوازندگان و طرفداران و ... درست کنی؟ خیلی باحال میشه ها!
saeed1922 , August 27, 2004
- سلام! مطلب جالبیه راستی گفتید که هارمونی استاتیک بیشتر در سبک کلاسیک دیده میشه. شاید بشه این مبحث رو به اون فورمول ریاضی ربط داد! مگه نه؟! راستی یه سئوال برام پیش اومد. میخواستم بدونم که کامل ترین ساز در بین سازهای ایرانی چیه؟ و با توجه به این که از نتهای کرون در موسیقی غربی به ندرت استفاده میشه وبرعکس در موسیقی ما کاربردهای وسیعی داره آیا میشه گفت که موسیقی ما از لحاظ دامنه و مانور دادن در سطح بالاتری نسبت به موسیقی غربی هست؟---البته اگه خیلی بیراهه رفتم ببخشید!
saeed1922 , August 27, 2004
- Great... I always enjoy your articles...are you going to issue the "Tonality-Part 2" tomorrow?
Babak , August 26, 2004
- سلام:ممنون از اینکه به سوال من جواب دادید.قطعه رودخانه ولگا یک قطعه پیانو بود که استادم سر کلاس برام زد و فکر میکنم توضیحات شما در مورد اون درست باشه.
mohammad , August 26, 2004
- در جواب محمد دوست خوبمان، راجع به آواز ولگا اگر منظور شما همان آوازی است که قایقرانهای رود ولگا آنرا می خواندند که بنام "Volga Boatmen" معروف هست باید گفت که این آهنگ ریشه در فرهنگ روسیه دارد و بقول شما قرن هاست که خوانده میشود اما بنظر میرسد اولین بار در حدود سال 1860 آهنگساز روس بنام Mili Balakirev (معاصر با چایکفسکی) که از این رود با قایق میگذشته این ملودی محلی را به روی کاغذ آورده. اگر منظور شما این قطعه نیست کمی بیشتر توضیح دهید.
گفتگوی هارمونیک , August 26, 2004
- یک خواهش ازت داشتم اینکه روش هارمونیک نواختن ساده درموسیقی ایرانی را بگویید مثلا من و دوستم میخواهیم با سه تار یک قطعه را هارمونیک بزنیم اما نمیتونیم خواهش میکنم به ما یاد بده مرسی
کیوان , August 26, 2004
- تا اونجايي که من شنيدم ولگا از آوازهايي هست که ساختش به قرنها پش برميگرده و سازنده آن مشخص نيست.
سجاد , August 26, 2004
- آقا سلام مطلب مثل همیشه حرف نداشت.یه سوال کی قطعه ولگا رو نوشته؟
mohammad , August 26, 2004