HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
کیتارا
به احتمال بسیار زیاد Kithara از جمله اولین سازهایی بوده که رومیان باستان برای نواختن موسیقی از آن استفاده می کردند. کیتارا سازی بوده که - همانند چنگ (Lyre) در یونان باستان - برای تولید صدا، نوازنده می بایست سیمهای آن را به سمت بیرون بکشد. رومیان از این ساز، هم در محافل عمومی و هم در محافل رسمی برای نوازندگی سلو و یا همراهی با صدای خواننده استفاده می کردند. این ساز از چنگ سنگین تر بود و در عوض صدایی بلند تر و شیرین داشت.


محققان دنیای موسیقی و سازشناسان معتقد هستند که کیتارا ریشه و منشا پیدایش گیتار امروزی می باشد. کیتارا دارای جعبه صدای مکعب مستطیل شکل بود و در فرم های اولیه دارای 5 ، 7 و سپس 11 تار مرتعش بود. ساختار ساز بگونه ای بود که تارهای مرتعش هم طول بودند (همانند گیتار) و لذا لازم بود که علاوه بر جنس تارها امکان کوک کردن ساز نیز در نظر گرفته شود که همینگونه هم بود. تارهای مرتعش معمولا" از دو رشته روده گوسفند که به هم تابیده شده بودند تشکیل میشد و بخاطر سنگینی ساز، نوازنده مجبور بود آنرا بکمک یک طناب که از روی شانه های وی رد میشد، هنگام نوازندگی نگه دارد. معمولا" نوازنده مجبور بود که با دست چپ ساز را بگیرد و بادست راست سیم ها را با وسیله ای شبیه به مضراب بکشد. در مواردی که نوازنده حرفه ای بود می توانست با دست چپ هم سیم های ساز را مرتعش کند.

Kithara Player
قسمتی از نقش یک گلدان متعلق به 590
سال پیش از میلاد مسیح (ع)
همزمان با ظهور کیتارا در روم باستان سازهای بادی نیز مورد استفاده قرار می گرفتند اما معمولا" از کیتارا، موسیقیدانان حرفه ای بیشتر استفاده می کردند تا سازهای بادی مانند آنچه ما امروز بنام فلوت می شناسیم. اساتید موسیقی در روم باستان به هنگام آموزش ساز معمولا" اشعاری را نیز به هنرجویان یاد میدادند تا هنگام نواختن ساز با آن بخوانند، اغلب این اشعار مفاهیم مثبت اخلاقی و اجتماعی داشت و آنها معتقد بودند که با نواختن موسیقی و خواندن این ترانه ها می توان روح و جسم انسان را به آرامش رساند.

نکته جالب توجه آن است که برخلاف یونانی ها که به موسیقی بصورت علمی و حرفه ای نگاه میکردند، رومی ها به موسیقی به چشم تفریح می نگریستند، آنها برخلاف یونانی ها بیشتر جنگجو بودند تا هنرمند یا دانشمند.

شکل مقابل یک هنرآموز کیتارا را نمایش میدهد که در کنار دو استاد موسیقی در حال نوازندگی می باشد. زائده هایی که مانند شاخ بر سر اساتید موسیقی قرار دارد، شاخه های زیتون می باشد که ظاهرا" نشان از قدر و منزلت بالای این افراد می باشد.

August 28, 2004

نظرات شما
- نقاشیها و عکسهایی که انتخاب میکنید قشنگ هستند. در ضمن من با نظر سعید موافقم
بهمن , August 29, 2004
- cool ...
, August 28, 2004
- آره...جالبه که اهل موسیقی هم بودند...ولی خوب موسیقی به دل می شینه...و قسمت جنجالیه زندگی برای آدما همیشه هست و به ذات طفلکیه آدمای خیلی ربط نداره....
sara , August 28, 2004
- take five ای را که توسط گیتار زده شده بود خیلی قشنگ بود، اما انگار گیتار آن برقی بود ؟!
سعید , August 28, 2004
- البته این مطلب بیشتر راجع به روم باستان بود تا یونان؛ این شاخ های بلوط فکر کنم شبیه اون برگهایی هست که یونانی ها (که ساناز به هشون علاقه داره) روی سرشون میگذاشتند. مثل همین مسابقات المپیک درسته ؟
امیر فرشاد , August 28, 2004
- جالبه که یونانیها در پیداش موسیقی کلی دست داشتند الان هم مینجورند؟, یعنی در کشورشان به موسیقی و علم اون به همون انذازه اهمیت میدهند؟
سانلز , August 28, 2004