HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
آفتاب آمد دلیل آفتاب
چهارشنبه هفته گذشته عصمت باقرپوربابلی (دلکش) از بهترین خوانندگان زن ایران در سکوت رسانه های خبری درگذشت! و شاید مرگ او پایانی باشد بر خوانندگان صاحب سبک زن که سالها بخش بزرگی از موسیقی آوازی ایران را در سیطره داشته اند.

آثار دلکش سالها مورد توجه دوستداران موسیقی از هر طبقه اجتماعی بود؛ دلکش مانند اکثر خوانندگان بزرگ دوره خود صاحب لحن و تکنیک مخصوص به خود بود ( Audio File در دشت جنون ) که توسط بسیاری از خوانندگان آن زمان رادیو تقلید می شد.

بااینکه دلکش را نمیتوان در آواز خوانی و تسلط به ردیف آوازی هم طراز با خوانندگانی چون قمرالملوک وزیری دانست، ولی نکات ارزنده ای مانند: حجم صدا، فرم صدایی (style) لحن و ویبراسیونی که در صدای دلکش دیده می شود به مراتب با کیفیت تر از خواندگانی مثل قمر یا اکثر هم دوره ای هایش بود.

تیزهوشی دلکش در استفاده از غلتها و ویبره های بجا، مخصوصا" در تصنیفهایش باعث شده آهنگسازانی مانند علی تجویدی،مهدی خالدی ،مجید وفادار از او برای اجرای بهترین تصنیفهایشان استفاده کنند.همچنین دلکش آوازهای زیادی با ساز این اساتید ضبط کرده که البته همانطور که گفته شد مانند تصنیفهایش قدرتمند نیست ولی لحن ویژه او در تحریرهای عمیق و شکیل( با وجود تنوع کم تحریرهایش) و تلفظ مطبوع شعر، آواز او را شبیه خوانندگان مکتب اصفهان کرده است، که حالت خاصی به آوازش داده که هنوز هم شنیدن آن خالی از لطف نیست.

Delkash
دلکش
جایگاه صدای دلکش آلتو بود ولی گاهی به صدای تنور نزدیک می شد و در آواز ایرانی جایگاه خوبی برای ادای حالات موسیقی آوازی داشت. (در آواز ایرانی بیشتر این پهنه صوتی یعنی فاصله تنور تا پایان آلتو مورد پسند ذائه ایرانی قرار گرفته است)

دلکش کار خوانندگی را اویل دهه 30 که ایران در حال تحوالات شدید اجتماعی بود آغاز کرد ولی مانند بسیاری از خواندگان آن دوره در آن حال و هوا نماند و به سرعت با جامعه پیش رفت البته بخاطر ساختار فرهنگی آن زمان هیچ گاه صرفا" خواننده قشر روشنفکر نشد ولی آنقدر هوش و توانایی داشت که مانند یک خواننده تمام عیار جلوی ارکستر سمفونیک بایستد و مقتدرانه بخواند، که آفتاب آمد دلیل آفتاب!

Audio File بردی از یادم
Audio File به کنارم بنشین
Audio File بازآاز سجاد پورقناد

September 07, 2004

نظرات شما
- بنظر خيلي از بزرگان دين و ادب شاد کردن يا آرام کردن دل مردم از بزرگترين کارهاي خوب و پسنديد هست و هنرمنداني همچون دلکش از اين دسته از افراد هستند خداوند بيامرزتش ...
Kaveh , September 16, 2004
- khodaya be ma irany bedeh ke betonim barayeh honarmandaneh azizemon ya barnameyeh bashokoh bargozar konim AMIN
neda , September 14, 2004
- in ghesmat az ahangi ke zendeyad Hayde khond dar morede aghlabe khanandehaye ghadimi sadeghe " age mano az tanam begiri too taraneham mimonam ..." . in bar ham yeki dige az kasani raft ke ba sedashon kheili hamon kolli khatere darim va shayad kheili hamon arezoie didane oona ro az nazdik dashtim... rooheshoon hamishe shad.
anahita , September 08, 2004
- زمانی که در اوج بود آنقدر کوچک بودم که از موسیقی چیزی نمی فهمیدم. وقتی هم که بزرگ شدم دورش خط قرمز کشیده بودند! روحش شاد باد.
Amir , September 08, 2004
- اميدوارم اين اخرين بار باشد كه يكي از هنرمندان محبوب قلبهاي مردم اينجنين غريبانه به سراي باقي كوج ميكند
zaagato , September 08, 2004
- من فقط می تونم بگم "بردی از يادم دادی بربادم با يادت شادم" ....
پریسا , September 08, 2004
- روحش شاد
elham , September 08, 2004
- بنظر من سبک خواندن این هنرمند و کلا" هنرمند های حدود 50 سال پیش بی شباهت به سبک jazz نبوده، اصلا" اینکه همه صداهای بم را می ستودند نشان از نفوذ موسیقی jazz در اون دوره از موسیقی مردمی کشور بود. در تحریرهای دلکش هم اگر دقت کنیم در بسیاری موارد به موسیقی jazz نزدیک می شود یا حتی تنظیم آهنگ ها و ... در هر صورت امیدواریم که جامعه موسیقی قدر این هنرمند ها را بداند ...
پیمان , September 08, 2004
- صدای زیبایی داشت،
, September 08, 2004
- یادش گرامی باد، هنر این خواننده هرگز فراموش نخواهد شد.
امیر , September 07, 2004
- دلکش رفت و شايد نامش هم فراموش شود ولي صدايش هميشه خواهد بود . . . حيف که در دهه آخر عمر ورود به سياست او را ازرد . . . و منزوي کرد . . .
parviz , September 07, 2004