HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
چارلی چالین ، قسمت اول
بسیاری چارلی چاپلین را تنها یک کمدین موفق می دانند حال آنکه او در طول زندگانی خود در زمینه موسیقی نیز استعداد فراوانی از خود نشان داد. ساخت موسیقی فیلم کار عادی وی بود و توانست در مجموع موسیقی 23 فیلم را به پایان برساند. در توانایی ساخت موسیقی چاپلین همین بس که موسیقی فیلم لایم لایت ساخته چالین در سال 1972 برنده جایزه اسکار شد، Audio File بخشی از تم موسیقی لایم لایت . به قسمت اول مطلبی که یکی از دوستان برای سایت گفتگوی هارمونی ارسال داشته است توجه کنید.

چارلی اسپنسر چاپلين مهمترين و تاثيرگذارترين شاگرد مک سنت و فرزند يک نمايشگر تالارهای محلی موسيقی انگليسی به نام جرالدين چاپلين (بازيگر)، کودکی خود را در صحنه های سرگرم کننده تفريحی گذرانده بود. تصوير او از جهان، همچون چارلز ديکنز و د.و.گريفيث، که شباهت زيادی به هر دو داشت، با هر فقير و تنگدستی دوران خردسالی و جوانی رنگ آميزی شده بود و در طول عمر همدردی عميق خود را نسبت به تنگدستان حفظ کرد.

در 1913، هنگامی که با دستمزد صد و پنجاه دلار در هفته در کمپانی کی استون استخدام شد، يک بازيگر سيار نمايشهای وودويل امريکايی بود. در نخستين فيلمی که به نام در تلاش معاش (1914) برای مک سنت بازی کرد، نقش يک شيک پوش تيپيک انگليسی به او محول شد، اما با فيلم دومش، مخمصه ی غريب مبيل (1914) کارکتر و هيات ظاهری يک ولگرد کوچولو را معرفی کرد؛ کارکتری که بعدها اورا شهره ی آفاق ساخت و به يک نماد جهانی سينمايي از يک فرد عامی در دوران ما بدل کرد.

Charles Chaplin
از فیلم دیکتاتور بزرگ
چاپلين در کمپانی کی استون در سی و چهار فيلم کوتاه و شش حلقه يی داستانی با عنوان رمانس ناکام تيلی (1914) به کارگردانی مک سنت بازی کرد و کاراکتر اين دلقک ريزنقش محزون را به تدريج پرورش داد؛ شخصی با کفشهايي که برايش بزرگ بودند، شلواری گشاد و کتی تنگ که کلاه لبه دار دربی بر سر می گذاشت. اما قريحه ی چاپلين برای سبک ظريفتری ساخته شده بود و نه کمدی هايي با ضرباهنگ ديوانه وار کی استون، بنابرين در 1915 قراردادی برای ساختن چهارده فيلم کوتاه دو حلقه يی با کمپانی اسانی، با دستمزد هفته يي 1250 دلار، که در آن زمان دستمزد کلانی بود، بست او اين فيلمها و فيلمهای بعدی خود را، جلای بيشتری داد.

شخصيت پردازی درخشان او، همراه با حرکات پانتوميم که چارلی تبحر بی مانندی در آن داشت، از ولگرد کوچولو انسانی ساخت که با جهان پيرامون خود بکلی بيگانه است بهترين فيلمهايي که چاپلين در کمپانی اسانی ساخت: ولگرد ،شغل ، بانک ، شبی در نمايش. اين فيلمها را در سال 1915 ساخت. اين فيلمها چندان مورد استقبال قرار گرفتند که سال بعد در خواست هفته ای ده هزار دلار به اضافه پيش پرداختی معادل 150000 دلاری پس از امضای قرارداد برای ساختن 12 فيلم برای کمپانی ميو چوال را کرد. بهترين فيلمهای او در کمپانی ميوچوال عبارتنداز: بازرس فرودگاه 1916، مامور آتش نشانی 1916، ساعت يک صبح 1916، سر سره بازی 1916، سمساری 1916، خيابان اوباش 1917، مهاجر 1917، ماجراجو 1917، چارلی از اين فيلمها آثاری به ياد ماندنی به وجود آورد. همچنين اورا به شهرت جهانی رساند و برای اولين بار استعداد درخشانش را آشکار کردند.

Charles Chaplin – Sophia Loren
با سوفیا لورن در سال 1965 در کنفرانس مطبوعاتی
هجويه يي از مردم بسيار فقير در مقابل مردم بسيار غنی؛ ضعف در مقابل قوی، که چاپلين رانزد مردم نزد مردم فقير عزيز کرد و بلعکس. به طور مثال در فيلم مهاجر؛ دورويي آمريکايها نسبت به مهاجران و بی رحمی مسولان ادارهای مهاجرت رانشان می دهد.به محض رسيدن کشتی (چارلی چاپلين) به آيلند او با غرور و اميد به مجسمه ی آزادی نگاه میکند و نوشته ای ظاهر می شود : سرزمين آزادی، بلافاصله نمايي از پليسهای مرزی نيويورک را می بينيم که عده زيادی از مهاجران را همچون گله گوسفند به پيش می رانند.در نمای بعدی چارلی نيم نگاه ديگری به مجسمه آزادی می افکند، اما اين بار مشکوک و حتی تحقير آميز. (ادامه دارد ...)
با تشکر از امید شریعت رضوی

September 13, 2004

نظرات شما
- جالب و زيبا بود اميد خان بقيه اش را هم بفرستيد تا در سايت قرار بگيرد. هرچند مطلب بيشتر مناسب يک سايت سينمايي بود تا موسيقي
, September 16, 2004
- خیلی عالی بود، همیشه دوست داشتم از چالی چاپلین بدونم.
amir sed , September 14, 2004
- عالی بود، آقای هارمونی تاک گریزی زدید به دنیای فیلم ها ...
, September 14, 2004
- امید جان با تشکر از مطلب فوق العاده ات.فکر می کنم اگر ما امروز هنرمندانی خلاق وشجاع مثل چاپلین داشتیم هیچ وقت زیر سایه چنین دیکتاتور های کوچک وبزرگی زندگی نمی کردیم.
امین رضا , September 14, 2004
- Wow...i never knew he was a musician too... amazing!
Babak , September 13, 2004
- هيچوقت حرکات موزون و زيباي او هنگام اجراي موسيقي در قسمت هاي مختلف فيلمهايش فراموش نخواهد شد از تراشيدن ريش بادکنک با رقص هاي مجار ليست گرفته تا رقص زيبايش با آهنگ عصر جديد واقعا؛ نابغه هنري بود.
saeed , September 13, 2004
- واقعا" هنرمند فوق العاده ای بود دست آقا امید درد نکنه، منتظر بقه اش هستیم. هیچ وقت نحوه راه رفتن این هنرمند را فراموش نمیکنم.
امیر , September 13, 2004