HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
جایگاه موسیقی در چین باستان
تاریخ موسیقی - ثبت شده - در چین به بیش از ده هزار سال پیش از میلاد مسیح (ع) می رسد، شکل مقابل نمونه هایی از فلوت را نشان می دهد که باستان شناسان قدمت آنها را به حدود نه هزار سال قبل از میلاد نسبت می دهند، این فلوت ها از استخوان بدن پرنده ها و ماهی ها ساخته شده است و هم اکنون نیز قابل نواختن می باشند. بسیاری از نغمه های محلی در چین به افسانه های بسیار قدیم برمیگردد، به این موسیقی زیبا بنام Gao Shan Liu Shui که به معنی "کوه پرقدرت و رودخانه روان" است و قدمت تاریخی آن به بیش از 700 سال قبل از میلاد می رسد گوش کنید : Audio File موسیقی چین

یائو - 2357 تا 2256 قبل از میلاد - یکی از امپراتورهای پادشاهی Sage به موازات تبلیغ دین به ترویج موسیقی نیز پرداخت. فیلسوف بزرگ چین کنفسیوس که بین سالهای 551 و 479 پیش از میلاد می زیسته معتقد بود که موسیقی و شعر از جمله علومی هستند که هر انسانی باید در این دنیا آنها را تحصیل کند. او به پسر خود گفته بود که اگر شعر و موسیقی فرا نگیرد در آیند حرفی برای گفتن نخواهد داشت. از دیگر امپراتورهای چین که در زمینه ترویج موسیقی فعالیت داشته می توان به Han Wudi که بین سالهای 140 تا 87 قبل از میلاد می زیسته اشاره کرد، او از جمله اولین کسانی بود که دستور داد تا در دربار امپراتور دفتری مخصوص موسیقی تاسیس شود.

Pipa Player
اجرایی از یک نوازنده سازpipa را ببینید
چین باستان تحقیقات قابل توجهی در زمینه فیزیک آکوستیک انجام داد، آنها محاسبات و روشهای بسیار جالبی برای کوک کردن سازهای خود داشتند. موسیقی آنها حالت مونوفون داشت و برپایه گام های پنتاتونیک – مانند c، d، e، g و a – بنا نهاده شده بود. آنها برای بیان بیشتر احساسات و تاکید در موسیقی از سازهای کوبه ای در کنار سازهای زهی و بادی استفاده میکردند. پولیفونی در موسیقی قدیم چین جایگاهی نداشت و تاکید بر ملودی بود

از جمله سازهای زهی در چین می توان به Pipa اشاره کرد، pipa سازی است با چهار رشته تار زهی و حدود 30 باره یا Fret. اگر ساز را به تنهایی نگاه کنید فکر خواهید کرد که ساز باید مانند تار، سه تار، گیتار و ... به حالت افقی در بغل نوازنده زده بشه اما اینطور نیست Pipa بصورت عمودی روی پای نوازنده نگه داشته میشه و با آن موسیقی اجرا میشه. سابقه ساز pipa به بیش از 2000 سال برمیگردد، به شکل نگاه کنید. این هم قطعه ای که با این ساز نواخته شده است گوش کنید : Audio File موسیقی چین ، ساز pipa

به این قطعه فیلم که نوازنده pipa را در حال نواختن ساز نشان می دهد نیز توجه کنید :

audio file pipa

September 20, 2004

نظرات شما
- ممنون. ببخشید نگفتید این فلوت ها چند اکتاو هستند.همه اینها هر کدوم هفت تا سوراخ دارند. چرا؟ نی امروزی که قدمتش تقریبا" با این فلوت ها برابری میکنه شش سوراخ داره .
شیدا , September 25, 2004
- ممنون. ببخشید نگفتید این فلوت ها چند اکتاو هستند.همه اینها هر کدوم هفت تا سوراخ دارند. چرا؟ نی امروزی که قدمتش تقریبا" با این فلوت ها برابری میکنه شش سوراخ داره .
شیدا , September 25, 2004
- آهنگ زیبایی بود، من خیلی لذت بردم، شاید برای اینه که از موسیقی چیزی بجز لذت بردن بلد نیستم. منو یاد نی زار های بامبو انداخت، خیلی عجیبه چون هیچوقت اونجا نبودم.
amir sed , September 22, 2004
- فکر میکنم نوع خاص موسیقی که دارند به این خاطر هست که گام اونها درجه چهارم یعنی نت فا رو نداره؟
سعید , September 22, 2004
- Beautiful... Although Pantatonic, not similar to Blues and Jazz.
Babak , September 21, 2004
- be nazar man music oonha kheili ajib va gharibe, soale man ine ke aya ba hamin 5 ta noty ke goftid mishe intory (be in najoory) ahang zad?
hamid , September 21, 2004
- عجب آهنگ عجیب و با اجازتون نا خوش صدایی بود !!!!
, September 21, 2004