HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Aziza Mustafa Zadeh
عزیزا فرزند واقیف مصطفی زاده ، نوازنده افسانه ای پیانو و آهنگساز Jazz در آذربایجان می باشد. Dizzy Gillespie نوازنده توانای ترمپت Jazz در باره موسیقی واقیف گفته است که موسیقی او از سیاره دیگری آمده است. عزیزا فراگیری ابتدایی موسیقی را نزد پدر آغاز کرد و سپس به تحصیل رسمی موسیقی پرداخت و امروز بعنوان یک پیانیست و خواننده Jazz در آذربایجان و دنیا مطرح می باشد. به گوشه ای از یکی از کارهای او گوش کنید تا صحبت را ادامه دهیم. Audio File "ارفئوس سیاه" از عزیزا مصطفی زاده

پدر و مادر عزیزا نقل می کنند که در ایام نوزادی هرگاه پدر در دستگاه شور موسیقی اجرا می کرد عزیزا – که نوزادی بیش نبود - شروع به گریه کردن میکرد و چنانچه موسیقی شادی در ماهور یا راست می نواخت نوزاد کوچک به خنده در می آمد.

او از سن سه سالگی شروع به فراگیری پیانو کرد و در چهارده سالگی اولین کنسرت خود را اجرا کرد. 17 سالگی اولین جایزه رسمی بین المللی را نصیب خود کرد، باور کردنی نبود اما او توانست جایزه بین المللی Thelonius Monk را در میان ده ها نوازنده توانای غربی Jazz نصیب خود کند. او معتقد است که "اگر از استعداد و نعمت هایی که خداوند به انسان داده استفاده نکنیم، گناه انجام دادیم".

پدر و مادر عزیزا بزرگترین عامل موفقیت او در صحنه موسیقی بودند. پدر عزیزا پس از اجرای یک کنسرت در ازبکستان درسال 1979 در سن 39 سالگی بر اثر حمله قلبی در گذشت و دختر 10 ساله اش که چشم امید به یاری پدر در آینده داشت را تنها گذاشت. با وجود این پس از بزرگ شدن عزیزا و ورود او به عرضه های هنر بین المللی بوضوح اثر موسیقی و سبک کاری پدر بر کارهای عزیزا کاملا" مشهود می باشد. پس از مرگ پدر مادرش "الیزا خانم" به تنهایی مسئولیت پرورش اورا بر عهده گرفت و امروز نقش مدیر برنامه های او را بازی میکند. گوش کنید : Audio File "لحظه"

او همواره در صحبت های خود اشاره میکند که "من هنوز انرژی و راهنمایی های پدر را در کنار خود احساس میکنم، برای من پدر هنوز زنده می باشد و او فقط از این دنیای مادی بیرون رفته است. گاهی اوقات احساس می کنم که روح او اطراف من در حال حرکت است، بخصوص هنگامی که می خواهم کنسرت بدهم، حضور او را حس می کنم، حتی می توانم او را لمس کنم." پس از مرگ پدر او به همراه مادر به آلمان رفت در آنجا به فعالیت های هنری خود ادامه داد و توانست جایزه Phono Academy که بزرگترین جایزه موسیقی در آلمان می باشد را نیز نصیب خود کند.

Aziza Mustafa Zadeh
عزیزا مصطفی زاده
تاثیر موسیقی باخ و شوپن در کارهای Jazz او کاملا" ملموس می باشد. اولین آلبوم کاری او در سال 1991بنام " Aziza Mustafa Zadeh" به بازار آمد. پس از آن خیلی زود دنیای هنر متوجه صدای زیبا و موسیقی بدیع این هنرمند آذربایجانی شدند. توانایی های او در ترکیب موسیقی آذربایجان با سبکهای کلاسیک و Jazz انکار ناپذیر بود.

Al Di Meola نوازنده توانای گیتار – بخصوص Jazz – در باره عزیزا اینگونه گفته است : "او یک نابغه است، هم بعنوان یک آهنگساز و هم یک خواننده. موسیقی او به مراتب بیشتر از یک موسیقی Jazz معنا دارد، چیزی که من در موسیقی او پیدا میکنم فرهنگ آذربایجان است".

از دیگر آلبوم های موفق او می توان به Shamans اشاره کرد که در لندن تهیه شده است. نفوذ و تاثیر عقاید معنوی در این آلبوم کاملا" مشهود است او در رابطه با کارهای خود بخصوص این آلبوم میگوید که : "برای من زندگی معنوی ارزش بیشتری از زندگی مادی دارد" و اضافه میکند که "Shamnas افرادی هستند که قدرت شفا دادن دارند."

اضافه می کنیم که برخی کارهای پیانو سولوی عزیزا مصطفی زاده در بازار ایران موجود و قابل تهیه می باشد.


کاوه رهنما

September 23, 2004

نظرات شما
- harmonytalk.com be orkut peivast doostdarane harmonytalk mitoonan dar morede bahs haie rooze harmonytalk dar inja nazarateshoon ro benevisan: http://www.orkut.com/Community.aspx?cmm=246033
orkut , October 05, 2004
- قشنگ بود مرسی
نیاز , October 05, 2004
- salam vaghti piano goosh mikonam az hame chiz yadam mire vaghti to ro didam hame chiz yadam oomad vali natoonestam be ertebate in do pey bebaram komakam kon
amir , September 25, 2004
- سلام كامران جان خوبي ؟ به ما هم كه سر نمي زني ! من با اين نوازنده 6 سال پيش آشنا شدم . كيوان ميرهادي يك نوار از اين خانم به من داد و بقيه رو من خودم پيدا كردم . مثل اوني كه با ال دي ميولا زده كه واقعا عالي هست . خيلي خوب مي خونه و خيلي خوب مي زنه . از همه مهمتر سبك كاري خاص اون هست كه نه سنت موسيقيايي اش رو از دست داده و نه اينكه كاملا جز هست . قابل توجه موسيقيدان هاي معظم و متعصب ايراني كه سنت داره بدبختشون مي كنه و من يك مقاله نوشتم و بايد بياي بخوني كه چه قدر به آقايان برخورده !!! خيلي جالبه حتما سر بزن و بخون . ممنون .
toumaj , September 25, 2004
- واي اين خواننده صداش حرف نداره من کمي آواز کار کردم مي دونم آواز خوندن چه مصيبتي داره ايشون واقعا عالي مي خونه
neda , September 24, 2004
- سلام خیلی ممنون از مطالب مفیدتان خیلی برام جالبه چون بیو گرافی هنرمندانی که می نویسید را اصلا نمی دانستم ولی خوب کارهایشان را معمولا گوش کرده ام امیدوارم که موفق باشید .
saman , September 24, 2004
- Seday va tarze khonane aziza shahkare, barkhi az karhash to bazare iran ham peyda mishe albate bedoone kalam.
kivan , September 24, 2004
- صداش شاهکاره حرف نداره واقعا آدم تعجب ميکنه که هنوز هم در اين قرن ۲۱ ميشه انسانهايي رو پيدا کرد که در هنر کارهاي جديد بوجود بيارند و هنر رو بالاتر از تکنيک استفاده کنند.
Reaza , September 23, 2004
- Excellent! . . . .
shaar , September 23, 2004
- Her voive Sounds like Clarinette In the secound one.
Babak , September 23, 2004
- Woooow! What is this? It's not similar to any other types...Crazy...Fantastic...also beutiful voice.
Babak , September 23, 2004
- بنظر شما تفات کار ایشون با دایانا کرال در چی هست؟ یک جاهایی صدایش کاملا" شبیه به دایانا کرال میشه. اونهم jazz می خونه ایشون هم همینطور؟
صادق , September 23, 2004
- لحن ، طرز خوندن و صداش فوق الآده بود
حمید , September 23, 2004