HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
دامارو یک ساز ضربی
باورکردنی نیست اما در فلات تبت (Tibet) نوعی ساز ضربی بنام Damaru وجود دارد که در ساخت آن از جمجمه انسان استفاده می شود. این ساز از دو کاسه سر انسان تشکیل می شود و جالبتر از همه آنکه بنابر متون مذهبی مردم این منطقه، ترجیح بر آن است تا در ساخت این ساز از جمجمه سر یک پسر 16 ساله و یک دختر 12 ساله استفاده شود. پوست کشیده شده روی جمجمه ها، پوست میمون می باشد و دو کاسه سر از قسمت بالا به یکدیگر متصل می شوند. برای چسباندن قسمت های مختلف ساز نیز از شیره درختان و خون انسان استفاده می شود. هر تکه از پوست بدن میمون توسط شانزده سوراخ بوسیله موی انسان روی جمجمه ها محکم می شود و تعدادی گلوله که از استخوانهای پرنده های آبی تهیه شده است توسط ریسمانهایی به وسط ساز متصل می شود. به شکل دوم توجه کنید.

بدیهی است امروزه کمتر چنین سازی از کاسه سر انسان ساخته می شود و انواع چوبی آن جایگزین مدلهای قدیمی شده است. در شکل سوم نمونه چوبی از این سز را مشاهده میکنید روی هرکدام از کاسه ها یک سری نقاشی های مذهبی نیز کشیده شده است. دامارا معمولا" در مراسم مذهبی مردم تبت در معابد مورد استفاده قرار میگیرد.

Damaru
سازی از تبت بنام دامارو
همانطور که گفتیم دامارو دارای دو وجه می باشد وجهی که از جمجمه مذکر تهیه شده و دیگری که از جمجمه یک فرد مونث ساخته شده است. طبق عقاید هندوها، امارو همواره باید بگونه ای در دست نوازنده باشد که قسمت مذکر آن سمت راست و قسمت مونث در سمت چپ قرار گیرد این قانون از این ریشه می باشد که در سنت هندیان رعایت نسبتهای پدر- مادر ، راست – چپ و مذکر – مونث همواره مورد تاکید می باشد. به همین دلیل در فرهنگ هند این ساز تا حدی وحشت برانگیز هم می باشد چرا که به اعتقاد آنها اشتباه دست گرفتن ساز بسیار بد یمن می باشد.

اما چرا در ساخت این ساز از این مصالح استفاده می شود؟ استفاده از مصالح مختلف از بدن انسان، حیوانات و گیاهان ریشه های مذهبی دارد، هدف آن است که وابستگی و هم بستگی این گونه های مختلف جاندار در زمین، هوا و دریا را به هم نشان دهد. از طرف دیگر انسان با استفاده از این مصالح در ساز و نواختن آن قدرت کنترل خود بر دنیا را به اثبات می رساند.

Damaru
گونه جدیدتر ساز دامارو
همچنین در اعتقادات مردم هند دامارا اغلب توسط شیوا نواخته می شود، شکلی که در ابتدای مطلب آورده شده است، شیوا را در حال نواختن دامارا به هنگام آفرینش نمایش میدهد. شیوا یا همان ماهشور (Maheshvar) یکی از خدایان بزرگ می باشد که خدای رقص بوده و معروف است که صدای تنفس او همانند یک موسیقی بسیار ملایم می باشد. طبق عقاید هندو ها نیمی از بدن شیوا مرد و نیم دیگر آن زن می باشد. آنها اعتقادی به تفاوت مرد و زن ندارند و برای همین خدایان خود را اینگونه انتخاب می کنند. در واقع به همین علت هم هست که به هنگام نواختن ساز دامارو باید آنرا در جهت درست مذکر و مونث نگه داشت.

به صدای نمونه از یک دامارو گوش کنید : Audio File Damaru

September 25, 2004

نظرات شما
- سلام به آقاي ميرزازاده...در مورد اون سئوالي که پرسيده بوديد بايد بگم؛ مطلب کاملا" واضح بود و نيازي به توضيح نديدم؛ يک آهنگساز بجاي اينکه اثري را خلق کند، چند قطعه را سر هم مي کند و با اين بهانه (به تصور من بهانه!)که اين ها هم عاشقانه هستند و ... يک کنسرتي برگزار مي کند!اگر آقاي صهبايي نامي نبردند يا آدرس دقيقتري ندادند به اين خاطر بود که روي صحبتشون با اون آهنگساز بود و دليلي نداره که بخاطر يک تذکر با آبروي کسي بازي کنند!
سجاد , October 05, 2004
- سلام واقعا عجیب بود و جالب اصلا نشنیده بودم خیلی ممنون موفق باشید
saman , September 27, 2004
- هیچوقت نمی فهمم چرا آدمها وقتی بزرگ و معروف میشند خودشون رو میگرند و به همدیگر کنایه و طعنه می زنند. اولا" چرا قسمت کامنت رو برای مصاحبه ها باز نمی کنید، مگه چه اشکالی داره آدم نظرش رو راجع به حرف آقایون بزنه آقایون معصوم که تشریف ندارند. ثانیا" دوست دارم از آقای مصاحبه کننده - سجاد خان - بپرسم منظور این آقا از لیلی و مجنون و ... اون ماجراهایی که گفته چی بوده. اگه با کسی مشکل داره چرا به وضوح نمی گه و اگر هم نه باید بپذیره هر کسی به نوعی از موسیقی علاقه داره دلیلی نداره اگه شما یک سبک موسیقی رو دوست ندارید اونو به باد تمسخر بگیرید. منتظر جواب هستم..
شهرام میرزا زاده , September 27, 2004
- خیلی جذاب بود...
saleh , September 26, 2004
- thanks, it was amazing
Ali , September 26, 2004
- be nazare man tabiye ke ensan haye avalie az yek chenin vasayeli baraye sakht saz estefadeh konan, yekam ham raje be inke aslan niaz be saz chegoone bevojood amad sohbat konid lotfan.
neda , September 25, 2004
- با بابک موافقم ، همینطور فکر میکنم همون شیوا باشه
سعید , September 25, 2004
- Intresting... Is this Sheeva 4 handed? anwway i don't like my skull to be used as an instrument... its kanda scary... So heavy metal.
Babak , September 25, 2004
- امان از دست این انسانها، چه کارها که نمی کنند!
امیر , September 25, 2004