HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
اینجا همه چیز در دسترس من است ...
Norah Jones ، پیانیست و خواننده ، متولد ۱۹۷۹، توانسته است با ارائه موسیقی خاص – موسیقی ای ساده و ترکیبی از jazz و rock – توجه محافل موسیقی را با ارائه ترانه هایی زیبا بخود جلب کند. پدر او راوی شانکار ، نوازنده شهیر سیتار هندی است که با نبوغ خود توانسته گوشه هایی از موسیقی و فرهنگ کهن هند را به جهانیان نمایش دهد.

نورا در چهار سالگی همراه مادرش سو (Sue) که آمریکایی می باشد به گریپ وین (grape vine) در حومه دالاس تگزاس نقل مکان کرد و اولین تجربیات موسیقایی خود را از طریق شنیدن ترانه های قدیمی رادیو و مجموعه بسیار بزرگ صفحه های موسیقی مادرش بدست آورد. به قسمت هایی از یکی از کارهای زیبای او گوش کنید : audio fileCome away with me


در سن ۵ سالگی به گروه کر کلیسا پیوست و دو سال بعد شروع به یادگیری پیانو نمود. هنگامی که نورا ۱۵ ساله شد، همراه مادرش از گریپ وین به شهر دالاس نقل مکان کرد و در آنجا بود که وارد دبیرستان بازیگری و هنرهای بصری بوکر تی. واشینگتن (Booker T. Washington) شد.

او که همواره ترانه هایBillie Holiday - از خواننده های زن Jazz در نیمه اول قرن بیستم - و Bill Evans - نوازنده پیانو و آهنگساز Jazz - را بسیار آرامش بخش و دوست داشتنی می یافت، توانست در این دبیرستان به خوبی با موسیقی Jazz آشنا شود تا جایی که موفق شد در سالهای ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷ جایزه اول جشنواره موسیقی دانش آموزی Down Beat را برای بهترین خواننده جاز از آن خود کند.

اولین تجربه موفق خارج از مدرسه او در شب تولد شانزده سالگی در یک کافه محلی رخ داد. آن شب برنامه میکروفن باز بود و هرکس میتوانست ترانه ای بخواند. نورا، ترانه I'll be seeing you را که Etta James آنرا قبلا" از روی کارهای Billy Holiday اجرا کرده بود خواند. ترانه ای محبوب که در آنشب با تشویق فراوان همگان همراه شد.

Norah Jones
با اعضای گروهش در حال تمرین
نورا پس از فارغ التحصیلی وارددانشکده مشهورموسیقی دانشگاه تگزاس شد و در آنجا رشته پیانو Jazz را به مدت دو سال ادامه داد و دراین مدت با گروه Laszlo، - که به توصیف خودش موسیقی آنها "نوعی راک با ته مزه تلخی از جاز" بود - همکاری میکرد.

تابستان ۱۹۹۹ فصل بسیار مهمی در زندگی حرفه ای نورا جونز بود. او در این فصل به منهتن سفر کرد و با وجود اینکه قصد داشت در پاییز به کالج بازگردد اما وسوسه کلوبهای Jazz و کافه های مخصوص موسیقی فولک قویتر بود. او می گوید : "موسیقی مرا در این شهر نگه داشت. صحنه وسیع موسیقی، آشنایی با ترانه سرایان بزرگ در مکان های کوچک و دنج برای من بسیار لذت بخش است. اینجا همه چیز در دسترس من است." (ادامه دارد ...)

October 05, 2004

نظرات شما
- ممنونم استاد.
شیدا , October 07, 2004
- در جواب شیدا دوست خوبی که در زمینه موسیقی و الکترونیک تحقیق می کنه باید گفت که اگر خیلی ساده یک موج سینوسی رو در نظر بگیری مثلا" تابع سینوس x خواهی دیدی که این موج به ازای x مساوی 90 و 270 درجه به نقاط ماکزیمم و مینیم خودش می رسه و به ازای x مساوی 180 و 270 صفر میشه. حالا میخواهی از روی این موج ، موجی با فرکانس دو برابر بسازی درسته؟ باید چکار کرد؟ باید در حوزه زمان - همون محور x موج رو فشرده کرد با یک تبدیل مانند تبدیل x به نصف خوش یعنی تابع سینوس x/2 به اون شکل موج می رسی. موجی که در 45 و 135 درجه به ماکزیمم و مینیمم خودش میرسه و در 90 و 180 صفر میشه. از لحاظ مداری باید یک اسیلاتور پایه داشته باشی که بتونه ریزترین دوره تناوب (یا بزرگترین فرکانس) مورد نیاز رو هم بشمره. در واقع عین خطکش میمونه اگر خطکش شما ریزترین درجه بندیش سانتیمتر باشه بزگتر از خودش رو میتونه اندازه بگیره اما نه کوچکتر. اینجا هم همینگونه هست. پس باید یک اسیلاتور مقایسه ای با فرکانس بالا داشته باشی، بعد از اون موج 10 هرتز خودت به تعداد کافی نمونه برداری کنی - مثلا" 20 نمونه برای یک دوره تناوب - و به کمک همون اسیلاتوری که داری در یک دوره تناوب 70 هرتزی اون نمونه ها رو روی خروج به چینی و بفرستی. خواهی دید که اسیلاتور تو باید فرکانسی بیش از 70 هرتز رو داشته باشه تا بتونه دوره تناوب 70 هرتز رو بشمره یک کمی بحث تئوری داره ولی حد اقل برای ساخت یک موج 70 هرتز باید اسیلاتور پایه تو بتونه در این مثال باید بتونه 1400 هرتز نوسان کنه. چرا که باید اون 20 نمونه ای رو که گرفتی در یک پریود 70 هرتزی باید به خروجی منتقل کنی. از لحاظ ساخت مداری خیلی پیچیده نیست بیشتر باید کمی راجع به تئوری های نمونه برداری - مثل شانون - مطالعه داشته باشی، فعلا" ...
گفتگوی هارمونیک , October 06, 2004
- and i love her music...
Babak , October 06, 2004
- i agree with what she said about newyork
Babak , October 05, 2004
- مرسی/ اگه من یه موج مثلا" 10 هرتز داشته باشم وبخوام اون بکنم مثلا" 70 هرتز باید چی کار کنم(یعنی چه طوری موج رو میشه فشرده کرد در اون دوره ای که بوده)؟
شیدا , October 05, 2004
- سلام امیدوارم که خوب باشی واقعا قشنگ میخونه تا به حال کاراش رو نشنیده بودم متشکر
saman , October 05, 2004
- harmonytalk.com be orkut peivast doostdarane harmonytalk mitoonan dar morede bahs haie rooze harmonytalk dar inja nazarateshoon ro benevisan: http://www.orkut.com/Community.aspx?cmm=246033
orkut , October 05, 2004
- سلام، ازتون خيلي ممنون هستيم که اين فرصت رو در اختيار بچه هاي شهرستاني هم قرار ميديد تا با موسيقيدانهاي خارجي آشنا بشوند چون واقعا" اطلاعات راجع به آنها خيلي کم هست من با چند تا از دوستانمون در همدان حدود دو ماه ميشه که سايت شما رو مي خونيم. دستتون درد نکنه.
محمد وکيلی , October 05, 2004
- البته آهنگ های قشنگتر از come away هم داره ای کاش یک قطعه دیگه می گذاشتید
امیر , October 05, 2004
- بنظر من علت محبوبیت نورا جونز موسیقی آروم و زیبایی اون هست و اینکه هیچوقت در موسیقی شلوغ نمی کنه.
ندا , October 05, 2004