HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Rhapsody in blue
راپسودی آبی از مشهورترین کارهای George Gershwin می باشد که فقط طی پنج هفته در سال 1924 توسط این موسیقیدان بزرگ تهیه شده است. این کار زیبا به سفارش سرپرست یک گروه موسیقی - بنام پاول وایتمن (Paul Whiteman) در اواخر سال 1923 - برای اجرا در سالروز تولد آبراهام لینکلن ساخته شد. جورج جوان در بهنگام دریافت سفارش فقط 25 سال داشت و در این میان هنگام سفری که با قطار به بوستون داشت تمام طرح این قطعه زیبا را در ذهن پروراند. او در این باره مینویسد :

"هنگامی که در قطار بودم، وقتی صدای تلق تلق چرخها را می شنیدم ایده کلی راپسودی به ذهنم خطور کرد و همان لحظه در ذهنم روی پارتیتورهای کاغذی تمام قطعه را تصور کردم."

او پس از رسیدن به بوستون در کمتر از سه هفته نسخه اصلی راپسودی آبی را برای دو پیانو تنظیم کرد و در آن ازملودیهای محلی، بلوز و ضدضربهای موسیقی Jazz ، فراوان استفاده کرد. این تنظیم سپس توسط Frede Grofe بصورت کنسرتو برای پیانو تنظیم شد.

قبل از اجرای رسمی کنسرت، اجرای محدودی در تاریخ چهارم فوریه 1924 برای موسیقی دانان مشهور آن زمان مانند هایفتز (Heifetz) نوازنده توانای ویلن، راخمانینوف (Rachmaninoff) آهنگساز و نوازنده پیانو و بسیاری دیگر از رهبران ارکستر و موسیقیدانان اجرا شد که شگفت زدگی تمام حاضران را در بر داشت. ملودیهای بدیع و بیاد ماندنی، تنظیم زیبا و نوازندگی بسیار خوب Gershwin از جمله عواملی بود که موفقیت این قطعه نزد موسیقیدانان را به دنبال داشت.

راپسودی آبی در زمانی که کارهای بزرگانی چون استراوینسکی و کوپلند مطرح بود توانست بیشترین محبوبیت را بدست آورد. این قطعه که در یک موومان اجرا می شود دارای سه بخش اصلی می باشد که هر بخش دارای یک قسمت تکنوازی پیانو می باشد. تنها با شنیدن این تکنوازی ها می توان به نبوغ و استعداد خارق العاده Gershwin در خلق ملودیهای بدیع و بداهه پی برد.

این موسیقی زیبا در حدود 16 دقیقه توسط سازهایی مانند پیانو، سازهای بادی مانند کلارینت، فلوت، ابوا، باسون، ساکسیفون، هورن، ترمپت وسازهای زهی مانند ویلن ، ویولا، ویلن سل، کنترباس و ... اجرامی شود. به قسمت هایی از این اثر زیبا گوش کنید :

audio file تکنوازی کلارینت در ابتدای قطعه
audio file قسمتهایی از اجرای سازهای زهی و بادی
audio file قسمتهایی از تکنوازی پیانو


October 14, 2004

نظرات شما
- ترانه های vocal این آهنگساز فوق العاده است لطفا" راجع به آنها هم بنویسید.
کیوان , October 17, 2004
- سلام، این قطعات شاهکار بود، من تا بحال نشنیده بودمشون ... مرسی واقعا" لذت بردم.
ندا , October 16, 2004
- کاملا" با بابک موافقم گاهی اوقات نمیشه مرزی میان موسیقی ها بخصوص آنها که در گذر یکدیگر هستند پیدا کرد
سعید , October 16, 2004
- Is this lika a romantic influenced by jazz? well, sometimes there is no line between them...anyway it was fantastic.
Babak , October 16, 2004
- kheili kheili ziba bood, merci.
saman , October 15, 2004