HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
مصاحبه با دیوید گیلمور ، قسمت آخر
سئوال : الان در باره کارهای اولیه ات مانند Atom Heart Motherو Ummagumma چه نظری داری؟
جواب : به نظرم هردو وحشتناک هستند. حالا اجرای زنده Ummagumma بد نبود اما متاسفانه ضبط خوبی ندارد.

سئوال : آلبوم Dark Side of the Moon چطور؟ آیا اینکه بعد از 15 سال این آلبوم هنوز در فهرست پر فروشها قرار دارد یک رویای تحقق یافته است یا یک کابوس؟
جواب : چه فرقی میکند؟ در واقع هر دوی انهاست. اینکه دیگران برایت کار کنند و اینکه بتوانیم تعداد زیادی صفحه بفروشی خیلی خوب است، اما اینکه از ترس ناراحت شدن طرفدارانت، هیچ چیز تازه ای را تنوانی امتحان کنی، اصلا خوب نیست.

سئوال : چرا راجر واترز گروه را ترک کرد؟
جواب : او در راس گروه بود. راجر یک ترانه سرای بزرگ است اما در مقام موزیسین، آنقدرها بزرگ نیست. فکر میکنم من موزیسین بهتری هستم و آهنگهای بهتری مینویسم. اما راجر یک دفعه باورش شد که موزیسین بهتر هم خودش است.

سئوال : و میخواست تو و بقیه همچنان برایش کار کنید؟
جواب : در اصل از او اطاعت کنیم.

سئوال : نیک میسون گفته است که در آن دوره فقط دو راه داشتید- سکوت کامل یا جنگ – تو چه کار میکردی؟ پیش روانکاو می رفتی؟
جواب : گاهی در تمام راه بازگشت از استودیو، با وجود اینکه در اتوموبیل تنها بودم، عربده میکشیدم وبدو بیراه میگفتم. تقصیر راجر بود. او موسیقی مرا نمیخواست، ایده های مرا نمی خواست و به همین دلیل من گفتم بسیار خوب،اگر ایده های من به حساب نمی آیند لطفا اسم مرا از روی جلد آلبوم پاک کنید،اما در هر صورت من پولم را میخواهم.

David
Pink Floyd
سئوال : و او تو را به داشتن زندگی تجملی متهم کرد؟
جواب : مگر خودش نبود که یک خانه زیبا و مجلل در حومه شهر داشت و The Wall را هم آنجا نوشت؟ خانه اش با مرغوب ترین زمینی که در منطقه پیدا میشد محصور شده بود. اما مساله این است که میخواست نقش هنرمند زجرکشیده را بازی کند. آخر آدم میتواند چنین کسی را درک کند؟

سئوال : در آن زمان پینک فلوید یک گروه موسیقی بود یا یک عده آدمهای روانی که با هم در یک اتاق حبس شده بودند؟
جواب : آنجا فقط یک آدم روانی وجود داشت و سه آدم دیگر طبیعی بودند.

سئوال : چرا بعد از مشاجره بزرگی که داشتید باز هم ادامه دادید؟ میخواستید ثابت کنید بدون او مشکلی ندارید؟
جواب : این یکی از دلایل مسلم اش است. راجر میخواست مرگ پینک فلوید را اعلام کند. اما این منصفانه نبود که به دلیل دلزدگی یک نفر، من کارم را تمام شده اعلام کنم؟ ببخشید ولی من نه آنروز و نه حالا چنین دیدگاهی ندارم. منظورم این است که این کار من است. از 23 سالگی تا امروز بخش بزرگی از زندگیم را با آن گذرانده ام.

سئوال : آیا چیزی مثل دوستی در گروه فعلی وجود دارد؟
جواب : وقتی 40 ساله باشی، یک گروه موسیقی چیزی کاملا متفاوت است. به عنوان یک تین ایجر آدم نه خانه دارد نه خانواده نه جایی که به آن تعلق داشته باشد حتا گاهی صحنه ای برای اجرا هم ندارد. این روزها ما بهتر با هم کنار می آییم، مثل شرکای تجاری که مدت طولانی با هم کار کرده اند.

سئوال : تو خودت کلکسیونی از 6 هواپیما داری، میسون اتوموبیل اسپورت جمع میکند و رایت چند قایق تفریحی دارد. اما تو هنوز ادعا میکنی بخشی از تشکیلات نیستی؟
جواب : در واقع ، بخشی از تشکیلات نیستم.

جواب : تو اینجا در یک کلوب خصوصی لندن نشسته ای، کاپوچینو مینوشی و میگویی بخشی از تشکیلات نیستی؟ اینکه تجمل مطلق است!
جواب : دقیقا همینطور است.

مصاحبه کننده : آقای گیلمور،از این مصاحبه متشکرم.

مطالب مربوطه :
1- سکوت کامل یا جنگ
2- ما مردانی یاغی بودیم

October 30, 2004

نظرات شما
- واقعا نظرم خیلی برگشت نسبت به گیلمور... شرم آوره
saleh , November 05, 2004
- سلام! حرف پينک شد من باز خودمو قاطی کردم ...واقعيت اينه که مغز متفکر گروه پينک راجر واترز بود ...اين رو همه حتی خود گيلمور هم تاييد کرده ...حالا بر فرض نوازندگی يه شخصی در حد بالا باشه اما ايده ای نداشته باشه خود به جايی نميشه رسيد شايد ديوونگی های سيد برت نبود پينک -پينک نميشد ..در مورد ارجر واترز يه نگاهی به آلبومهايی که پينک داده بيندازيد خودتون بشينيد حساب کنيد ۱= آهنگسازی ۲= شعر و ... رو کی بيشتر انجام داده ؟ و اينقدر آلبوم ديوار - ديوار رو ميگيد ببينيد کی ايده اصليش و آهنگسازيش رو داده ! واقعيت هم اينه که عقايد پول پرستانه و رمانتيک گيلمور با عقايد خشن راجر واترز فرق داره به آلبومهای بعدی پينک بدون واترز نگاهی بيندازيد ! يه زمانی پينک افتخارش اين بود که با آلبومهاش دنيايی رو تکون داد اما حالا چی استاد گيلمور تنها در فکر هوا وفضا و عشق ! اما راجر واترز هنوز هم به همون آرمانها و ايده هاش اعتقاد داره و آلبومهاش هم هنوز جزو بهترين هات در هر حال در اينکه گيلمور نوازنده خدائيه شکی نيست اما مهمترين بخش از موسيقی خلق يک اثر موسيقيست نه نوازندگی ...
حامد فتحی , November 01, 2004
- ميدونيد بچه ها چي براي من جالب هست؟ اينکه چه تو ايران چه تو هرجاي ديگه آدمها با همکاري دست خودشون يک چيزي رو مي سازند و بعد خرابش مي کنند. به متن اين مصاحبه دقت کنيد. "من اونو قبول نداشتم اون منو قبول نداشت" جالبه عين حرفهاي خودمون تو ايرانه نه؟
سعيد , October 31, 2004
- میدونید بجه ها چی برای من جالب هست؟ اینکه چه تو ایران چه تو هرجای دیگه آدمها با همکاری دست خودشون یک چیزی رو می سازند و بعد خرابش می کنند. به متن این مصاحبه دقت کنید. "من اونو قبول نداشتم اون منو قبول نداشت" جالبه عین حرفهای خودمون تو ایرانه نه؟
سعید , October 31, 2004
- گیلمور بهترین گیتاریستیه که لنگش هرگز پیدا نمیشه، اصلا" نمیشه با کسی مقایسه اش کرد. احتمالا" آقای واترز کمی غرور برش داشته و اونقدر من من کرده که دیگه کار به جدایی کشیده شده، نظر شما چیه؟
دوستدار پینک , October 30, 2004
- ممنون.جالب بود. یه سوال بی ربط دارم: چه دلیلی وجود داره که ما بخوایم دو تا پیکاپ به صورت پارالل یا سری به هم وصل کنیم؟ صدایی که از به هم وصل کردن اونا به صورت موازی هست چه فرقی با سری داره؟ باز هم ممنونم.
sheyda , October 30, 2004
- سلام واقعا جالب بود موفق باشی
saman , October 30, 2004