HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
سلطان بلوز و یک فوق ستاره متواضع
بی.بی.کینگ که در سراسر جهان به عنوان سلطان مسلم بلوز شناخته میشود، بدون شک با اهمیت ترین نوازنده گیتار الکتریکی در نیمه دوم قرن گذشته است و بدون اغراق باید گفت گیتار سولو معاصر بدون حداقل یکی دو فن نوازندگی از کینگ، قابل تصور نیست.با وجود همه این افتخارات باید گفت که بی.بی. کینگ یک فوق ستاره ذاتا متواضع است، یک چهره معروف دست یافتنی که همیشه با روی باز از بازدیدکنندگانش پذیرایی میکند.

به قسمتهایی از کار مشترک او با Ruth Brown گوش کنید : audio fileSince I Met You Baby


طی سالهای 1951 تا 1985، ترانه های کینگ توانسته است 74 مرتبه در فهرست بهترینهای R&B قرار بگیرد و همچنین او یکی از معدود هنرمندان شناخته شده بلوز است که توانسته است در زمینه موسیقی پاپ هم به درجه بسیار عالی دست بیابد، ترانه "The Thrill Is Gone" در سال 70 به بالاترین فروش و محبوبیت رسید و از ترانه های پاپ اصیل محسوب میشود.

بذر استعداد بی نظیر کینگ در منطقه اجدادی بلوز یعنی می سی سی پی، ریشه دارد. رایلی بی. کینگ Riley B. King در منطقه Itta Bena رشد کرد و دوران کودکی اش دورانی سخت بود. کینگ کوچک مدام بین خانه مادر و مادر بزرگش سرگردان بود و در دوران نوجوانی به کار سخت در مزرعه اشتراکی و خواندن آوازهای مذهبی در کلیسا مشغول بود تا اینکه در 1943 به شهر ایندیانولا Indianola در دل دلتای می سی سی پی نقل مکان کرد. موسیقی کانتری و کلیسایی و سبک بزرگان بلوز از جمله T-Bone WalkerوLonnie Johnson نوابغ جاز چون Charlie Christian و Django Reinhardt تاثیر دائمی بر ذهنیت موسیقایی کینگ برجا نهاده بود.

BB King
Peter Green, Duster Bennett & B.B. King
در 1946 کینگ به دنبال عموزاده اش Bukka White که گیتاریست سبک کانتری-بلوز بود به ممفیس رفت و در طی ده ماه پر ارزش نزد وایت، نکات ریز نوازندگی گیتار بلوز را آموخت. کینگ برای دیدار کوتاهی از خانواده به ایندیانولا رفت و مجددا به ممفیس بازگشت و این بار برای مدت زیادی ماندگار شد.

به زودی کینگ موفق شد تا موسیقی خود را به طور زنده از رادیو ممفیس WDIA پخش کند. صاحبان کلوب های محلی علاقمند بودند که برای تبلیغ بیشتر برنامه های جالب شبانه خود را در برنامه های خوب رادیو نیز پخش کنند. هنگامی که نوبت کار متصدی برنامه پخش موسیقی رادیو WDIA، DJ Maurice "Hot Rod" Hulbert تمام میشد، کینگ کار را به عهده میگرفت. کینگ به خاطر نوع موسیقی انتخابی خود، نزد شنوندگان رادیو به "Beale Street Blues Boy" و بعد به Blues Boy و در نهایت به B.B. شهرت یافت. (ادامه دارد ...)مطلب مرتبط :
کینگ و گیتارهای gibson lucille

November 08, 2004

نظرات شما
- بابک عزیز، حقیقتا" اطلاع دقیقی راجع به سئوالت ندارم از لحاظ ساختار ملودی و ریتم و هارمونی این دو سبک تفاوتهای زیادی دارند اما یقینا" مشابهت هایی هم دارند. اجازه بده یک بررسی کنم شاید مطلبی در این رابطه پیدا کردم.
کامران , November 10, 2004
- رامین عزیز سعی می کنیم این کار رو انجام بدیم هر چند فکر کنم برخی محدودیت ها داشته باشیم، به روی چشم.
گفتگوی هارمونیک , November 09, 2004
- Is there any principled difference between blues guitar playing and rock'n roll guitar?
Babak , November 09, 2004
- سلام دوستان من يه پيشنهاد براي گسترش فعاليت سايت دارم که اگه اجرا بشه فکر ميکنم به اصلي ترين منبع فارسي در اين باره در بياد من پيشنهاد ميکنم يه صفحه تو سايت باز کنيد و در اون از بهترينهاي هفته در جدول ترانه هاي برتر صحبت کنيد ميتونيد هفتگي به روزش کنيد و در باره بعضي گروهايي که آهنگشون شماره يک تا 3 ميشه صحبت کنيد و قسمتهايي از آهنگهاي يک تا سه جدول رو بزاريد تو سايت و از اين دست کارها اميدوارم منظورم رو کاملا گرفته باشيد اگه بتونيد اين کار رو بکنيد سايتتون واقا شماره يک ميشه
رامين , November 08, 2004