HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
یک نمونه از کاربرد هارمونی چهار بخشی
قبل از ادامه سلسه مطالبی که در گذشته راجع به هارمونی چهار بخشی ارائه کردیم و با توجه به سئوالاتی که چند نفر از دوستان راجع به فواید این مباحث پرسیده اند، قصد آن داریم که در یک مطلب کوتاه فواید آگاهی از قوانین هارمونی چهار بخشی که در کتاب های هارمونی می توان آنها را مطالعه کرد، را بصورت عملی تشریح کنیم.

فرض کنید که یک سلسله وصل آکورد ساده درجات VI-I-V7-I بصورت چهار صدایی داریم، به این شکل نگاه کنید، بنا را بر این می گذاریم که این وصل ها و حرکت ها همگی خوش صدا یا بقول کتابهای هارمونی مجاز یا توصیه شده می باشند چرا که هدف ما در اینجا بحث هارمونی نیست بلکه آن است که بدانیم آیا واقعا" هارمونی چهار بخشی می تواند در ساخت موسیقی پاپ کمکی کند یا خیر. به این فایل midi هم گوش کنید، نتیجه یک progression است که بسیار راحت روی پایه گام فرود می آید. audio file قطعه اول

4 part harmony example
همان توالی آکورد با سوپرانو تغییر یافته
فرض را بر این بگذارید که ملودی سوپرانو را قرار است یک خواننده بخواند و بیت اول هم از مثلا" 10 سیلاب تشکیل شده است. خواننده را مبتدی فرض می کنیم و برای هر سیلاب از شعر یک نت می خواهیم بنویسم بگونه ای که با هارمونی تعریف شده همخوان باشد. در اینجا نیاز به آن داریم که سایر قوانین و تعاریفی را که در هارمونی چهار بخشی لازم است بدانیم، چرا که با دانستن آنها و محدودیت هایی که برای حرکت های ملودیک و پرش ها وجود دارد شما می توانید ملودی زیبایی خلق کنید. برای مثال بدون آنکه وارد بحث فنی شویم به شما این پیشنهاد را می دهیم. به شکل دوم نگاه کنید و همزمان به این فالی midi گوش دهید. audio file قطعه دوم

حال عینا" می توانیم بخش های آلتو تنور را هم دچار تغییرات کنیم، اما تغییراتی که حتی الامکان ما را مجبور به استفاده از نباید های دانش هارمونی نکند. به عنوان مثال همواره ترجیح بر آن است که بخش ها حرکت های مخالف داشته باشند، پس سعی کنیم این قاعده را مد نظر داشته باشیم و بسیاری موارد دیگر که بحث راجع به آنها خارج از این کار می باشد. به این شکل و فایل midi آن گوش کنید. audio file قطعه سوم

4 part harmony example
همان توالی آکورد با سه بخش بالایی تغییر یافته
بنا براین مشاهده می کنید که در شکل سوم ما دو میزان موسیقی چهار بخشی داریم، که بخش سوپرانو آنرا خواننده قرار است بخواند. اگر در منزل با پیانو سه بخش باس، تنور و آلتو را بنوازید و بصورت vocal بخش سوپرانو را بخوانید خواهید دید که نتیجه زیبا و قابل قبولی بدست می آید.

اما اگر بخواهیم همین دو میزان را برای یک خواننده، یک پیانو و مثلا" یک گیتار باس تنظیم کنیم باید آنرا اقلا" بصورت پنج بخشی بنویسیم. قوانین هارمونی تغییر محسوس و خاصی نمی کنند تنها باید روی حرکت های کنترباس دقت شود و موارد مربوط به این حرکت ها رعایت شود، بعنوان مثال به این نکته باید دقت داشت یک موزیسین مبتدی باید سعی کند هرچه به سمت بخش های پایینی حرکت می کند از نت های با کشش بیشتر استفاده کند چرا که معمولا" بخش های باس یا کنترباس هارمونی را به قطعه تحمیل می کنند و نباید زیاد حرکت ملودیک داشته باشند.

November 09, 2004

نظرات شما
- حتما" اینکار را خواهیم کرد بخصوص اگر کمی توضیح بدید که منظور شما از دو صدایی خواندن بیشتر توجه به چه نکته ای هست
گفتگوی هارمونیک , November 11, 2004
- سلام استاد! خوب بود یه چیزیایی دستگیرم شد اما باید بیشتر بخونمش. میخواستم اگه بشه در مورد 2 صدایی خواندن و چگونگیش یه مطلب بنویسید.
majid , November 10, 2004
- merci,I agree with mr.ramin
sheyda , November 10, 2004
- salam, khaste nabasheed. man 1 khaheshdaram. benazare man matalebe site shoma be tore kolli be 2 bakhshe beeginer va proferssional taghseem meeshe. vaghtee az pink mineveeseed, hame mikhoonan va mifahman, vali vaghtee az harmony 4 bakhshee mineveeseed man nemifahmam, hamkaram ham manintor. mikhastam khahesh konam, in gap ro ba maghale haye ebtedayee ke raje be teory mooseeghee mineveeseed, va baraye taze kar hast, por konid, ya kelass hayee baraye shooroo e mooseeghee bargozar konid ya, maghalatee moslalsal ke be amoozesh e mooseeghee bepardaze. kheili mamnoon az mosaedatee ke mifarmayeed.
amir sed , November 10, 2004
- من خیلی تئوری موسیقی نمی دونم ولی یک چیزهایی فهمیدم، چرا یک سری مباحث ابتدایی تئوری را تو سایت نمی یارید مطمئن هستم که افراد زیادی علاقمند هستند و استقبال می کنند. راجع بهش حتما" فکر کنید، بازهم ممنون.
ندا , November 10, 2004
- آقا دست شما درد نکنه واقعا" عالی بود ما که تازه داریم می فهمیم موسیقی علمی به چه درد میخوره.
سعید , November 10, 2004
- جذابترين مباحث اين سايت مباحثي اينچنين است خسته نباشيد
رامين , November 09, 2004