HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
سیاره ای بنام ونجلیس
او در سال 1980 موسیقی دو تئاتر را ساخت. الکترا به کارگردانی مایکل کاکویانیس (Michael Cacoyannis) در یونان و مده آ ساخته نوریا اسپر (Nuria Esper) در اسپانیا. ایرنه پاپاس (Irene Papas) بانوی بازیگر یونانی در هردو اجرا نقش اول را داشت و به دنبال آشنایی با ونجلیس ساخت موسیقی دو نمایشنامه از مدرسه هنری خود را به او سپرد، هکیوبا و زنان تروا (که سال 2001 در والنسیا و 2003 در رم اجرا شد.)

ونجلیس همچنین موسیقی اوریژینال باله فرانکنشتاین: پرومته مدرن 1985 و دیو ودلبر 1986را با طراحی رقص وین ایگلینگ (Wayne Eagling) تهیه کرد که همگی در کاونت گاردن روی صحنه رفتند. ونجلیس با وجود اینکه بیشتر با موسیقی اش شناخته میشود اما در زمینه هنرهای نمایشی نیز حضوری بسیار موفق داشته است.از جمله ساخت و اجرای چشمگیر موسیقی در برنامه های با شکوهی چون:

- مراسم افروختن مشعل المپیک در سئول 1988
- مراسم تقدیم مشعل از یونان به استرالیا در المپیک 2000 سیدنی
- سرود افتتاحیه جام جهانی فوتبال 2001 (توسط خودش اجرا نشد)
- مراسم تقدیم مشعل از استرالیا به یونان در المپیک 2004 آتن

Vangelis
پس از اجرای زنده میتودیا
طراحی و اجرای برنامه معرفی سمفونی کورال خودش به نام میتودیا (Mythodia) در معبد ژوپیتر به همراهی کاتلین بتل (Kathleen Battle) ، جسی نورمن (Jessye Norman) ، ارکستر متروپولیتن لندن و گروه کر اپرای یونان. میتودیا با توجه به اینکه با همراهی یک ارکستر سمفونیک کامل اجرا شده است نقطه عطف دیگری در کارنامه هنری ونجلیس به شمار می آید. این اثر توسط ناسا - سازمان تحقیقات فضایی آمریکا - برای همراهی با گزارش ماموریت ادیسه مریخ 2003 انتخاب شد.

خوشبختانه سهم بزرگ ونجلیس در دنیای هنر و علم نادیده گرفته نشده است و او علاوه بر جوایز اسکار، اکو، شیرطلایی، ماکس استاینر، آپولو، IFPI (اتحادیه بین المللی دستاوردهای صوتی) و جوایز متعدد دیگر، دو نشان شوالیه گری Chevalier de l´ Ordre des Arts et des Lettres (شوالیه هنر وادب،نشانی برجسته که توسط وزارت فرهنگ فرانسه به دستاوردهای چشمگیر هنری تعلق میگیرد) و Chevalier de la Légion d´Honneur (بالاترین نشان افتخار فرانسه که در سال 1802 توسط ناپلئون بناپارت پایه گذاری شد و به خدمات ارتشی و انسانی عالی تعلق میگیرد.) را دریافت نموده است.

مرکز ستاره شناسی بین المللی Union's Minor Planet واقع در رصد خانه اسمیتسونیان، سیاره کوچکی را به افتخار او ونجلیس نام نهاده اند. ونجلیس در سال 2003 موفق به دریافت نشان خدمات عمومی از ناسا شد که یکی از بالاترین نشانهایی است که توسط این سازمان به شخص غیر دولتی اعطا شده است. در حال حاضر او مشغول کار بر روی موسیقی متن فیلم اسکندر"" Alexander ساخته الیور استون کار میکند که فیلمی تاریخی در باره اسکندر کبیر است.

به گوشه هایی از برخی کاری او گوش کنید :

Audio File Antarctic echoes
Audio File Tears in rain
Audio File So long ago, so clear(ادامه دارد ...)

مطالب مربوطه :
ارابه های آتش برنده جایزه اسکار
ونجلیس : هنر خود را از دیگران وام نگیر

November 10, 2004

نظرات شما
- من چند تا از آهنگهای زیبای vangelis رو دارم اگر تمایل داشته باشید برای شما می فرستم تا در سایت قرار دهید. مرسی.
حمید , November 11, 2004
- ازو ونجلیس باز هم بنویسید لطفا"، آیا ایشون هنوز زنده هستند ؟
ندا , November 11, 2004
- در پاسخ به دوستاني که گفته بودند مطالب ابتدايي از تئوري موسيقي در سايت بگذاريد بايد بگم من شخصا مخالف اين موضوع هستم چرا که براي يادگيري مطالب مقدماتي کتابهاي بسياري وجود داره
افشين , November 11, 2004