HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
ده ترانه برتر Billboard Magazine
بنا به درخواست تعدادی از دوستان و به منظور اطلاع رسانی از کم و کیف فعالیت های موسیقی در گوشه و کنار دنیا سعی خواهیم کرد همه هفته علاوه بر مطالبی که تاکنون تهیه می کردیم، نگاهی به رده بندی های مختلفی که در دنیای موسیقی در سبکهای مختلف انجام می گیرد بیندازیم. اما همانطور که قبلا" هم در قسمت درباره سایت گفتیم هدف اصلی گفتگوی هارمونیک کمک به شناخت علمی و دقیقتر موسیقی در زمینه های مختلف می باشد و لذا در این راستا بدور از هرگونه جهت گیری که کدام موسیقی بهتر است و کدام بهتر نیست اقدام به ارائه این آمار و اطلاعات خواهیم کرد و یادآور می شویم که ارائه این آمار ها لزوما" به این معنی نیست که این نوع از موسیقی مورد تایید یا علاقه تهیه کنندگان سایت می باشد. از شما دوستان عزیز می خواهیم در این راستا همانند گذشته ما را در جریان ضعف ها و کاستی ها قرار دهید. بزودی سعی خواهیم کرد صفحه مخصوصی به این آمار تخصیص دهیم، به قسمت اول از این مجموعه اطلاعات توجه کنید.

این هفته مجله معتبر بیلبورد 10 ترانه اول فهرست 100 تایی خود را در November 13, 2004 چنین اعلام کرده است :

1) My Boo, Usher And Alicia Keys
2) Drop It Like It's Hot, Snoop Dogg Featuring Pharrell
3) Goodies, Ciara Featuring Petey Pablo
4) Lose My Breath, Destiny's Child
5) Over And Over, Nelly Featuring Tim McGraw
6) Just Lose It, Eminem
7)She Will Be Loved, Maroon5
8) Breakaway, Kelly Clarkson
9) Lean Back, Terror Squad
10) Let's Go, Trick Daddy Featuring Lil Jon & Twista


Alicia Keys
آلیشیا کیز خوانند و نوازنده پیانو
- ترانه اول My Boo از دو خواننده جوان سبک R&B یعنی Usher و Alicia Keys می باشد. آلیشیا کیز، خواننده، پیانیست و ترانه سرایی است که کار خود را با شرکت در اجرای موسیقی متن فیلمهایی از قبیل Men in Black و Shaft آغاز کرد و با اولین آلبوم خود Songs in A Minor در سال2001 به شهرت رسید. آشر که در نوع موسیقی خود پدیده ای محسوب میشود، در سن 14 سالگی در یک برنامه معرفی استعدادهای جوان کشف شد و با اولین آلبوم خود در سال 1994 به سرعت به شهرتی چشمگیر دست یافت. گوش کنید : audio fileMy Boo

- ترانه دوم Drop It Like It's Hot از خواننده رپ صاحب سبک، Snoop Dogg است، این خواننده که توسط Dr.Dre به جهان موسیقی معرفی شده است، به خاطر شیوه خاص ترانه هایش به رپ گانگستری (gangsta rap) معروف است و به دلیلی همچنین درگیریهای قانونی متعددش شهرت دارد. گوش کنید : audio fileDrop It Like It's Hot

- سومین ترانه به نام Goodies از Ciara، خواننده جوان سبک Crunk & B است، یعنی شاخه ای از R&B با هیجان بیشتر که این خواننده جوان با قابلیت ترانه سرایی و آهنگ سازی اولین زن بسیار موفق در آن محسوب میشود. شعر این ترانه و شیوه اجرای آن، موجب شده است تا این ترانه یک ترانه زنانه لقب بگیرد. گوش کنید : audio fileMy Goodies- ترانه چهارم از گروه Destiny's Childاست و Lose My Breath نام دارد. این گروه که در سال 1990 در کودکی اعضای آن شکل گرفته بود (هردو عضو اصلی آن Beyonce و LaTavia 9 ساله بودند) در اواخر دهه 90 به اوج شهرت رسید اما با وجود محبوبیت فراوان در سال 99 گروه از هم پاشید. ترانه Lose My Breath اولین کار مشترک آنها بعد از حدود 5 سال است.

- پنجمین ترانه Over And Over اثری قابل توجه از دو خواننده صاحب سبک در زمینه Hip-Hop یعنی Nelly و Tim McGraw خواننده بسیار مشهور کانتری است. این ترکیب که به نظر غریب میرسد نتیجه بسیار موفقی داشته است و قرار است ویدیو کلیپ آن هم با شرکت خوانندگانش به زودی تهیه شود.

Eminem
اجرای جدی و با احساس از ویژگیهای eminem می باشد
- ششمین ترانه از Eminem است که در بین علاقمندان موسیقی رپ نامی آشنا است. او که موسیقی و اشعارش را بر پایه زندگی پر فراز و نشیب خود قرار داده است، در آلبوم جدیدش Encore، وجه دیگری از خود (Marshall Mathers) را به نمایش گذاشته است، این بار موتورسوار دیوانه مجددا سری به خانواده، جامعه و ... میزند.

- مکان هفتم متعلق به ترانه She Will Be Loved اثر گروه تازه از راه رسیده Maroon5 تعلق دارد. آنها با آلبوم جالب خود به نام Songs About Jane در سال 2002 که مجموعه ای از ملودیهای soul کلاسیک و ریتمهای مد روز همراه با ضربه های خشک گیتار و صدای پر احساس آدام لوین Adam Levine موفق شدند جای خود را در فهرستهای جهانی باز کنند.

- هشتمین ترانه Breakaway از خواننده جوان Kelly Clarkson است. او که برنده نخستین دور مسابقه American Idol برای انتخاب بهترین خواننده تازه کار بود، از دختری جوان و گمنام تبدیل به ستاره ای بین المللی با میلیونها تماشاگر شد. ترانه A Moment Like This در سال 2002، تنها ترانه ای است که در طی 38 سال گذشته از شماره 25 به شماره 1 جدول ارزش گذاری رسیده است، مقامی که تنها در دست گروه Beatles با ترانه Can't Buy Me Love در سال 1964 بود.

- نهمین ترانه جدول متعلق به گروه Terror Squad به نام Lean Back است. این گروه که توسط خواننده رپ لاتین اهل برانکس نیویورک، Fat Joe در سال 96 به وجود آمد. او با هنرمند مورد علاقه اش Big Punisher تیمی تشکیل دادند. Big Punisher در سال 2000 در اثر اضافه وزن مفرط درگذشت اما گروه موفق شد تا علی رغم پیش بینی منتقدان به کار ادامه دهد و آلبوم موفق Jealous Ones Still Envy را در سال 2001 منتشر کند و با موفقیت به کار خود ادامه دهد.

- و بالاخره دهمین ترانه Let's Go از خواننده رپ Trick Daddy همراه با Lil Jon و Twista است. Trick Daddy یکی پرخاشگرترین و خشنترین خوانندگان رپی است که دنیای موسیقی به خود دیده است. او با آلبوم "I'm a Thug" در 2001 به مقام یک ستاره دست یافت و با وجود ترانه های موفقی که اینجا و آنجا اجرا کرده بود اما همچنان یک خواننده undergroundباقی مانده است .

November 11, 2004

نظرات شما
- بد نيست
ساغر , December 01, 2004
- نظری ندارم
ئخاسثد , December 01, 2004
- mosllaman hameye mardom nemitoonand khoob va bad ro az ham tashkhis bedahand...
Babak , November 14, 2004
- اقا بابک حرف شما متین. ولی به نظر خودتون اگه همه مردم بتونن خوب و بد از هم تمییز بدن دیگه جایی برای بعضی ها (؟) هست؟توی کتابای مدرسمون نوشته بود در جامعه همه ارکان مثل زنجیر به هم مربوط هست. میگم این خانم آلیشیا کیز چه پیانو یی داره ها!نه؟
sheyda , November 14, 2004
- mardom hamishe tabe ghodrat hastand va in siasat hast ke mardom ro edare mikone...kesi ke baraxe in fekr mikone dare roya mibine...ghodrathaye bozorge mafiya, adamhaye pooldar, oonha bar rasaneha va hatta dolatha ehate darand...inke ma fekr konim, masalan folan adam rais jomhoor beshe vaze donya behtar mishe ya badtar, ghalate...these are just faces, countries & superpowers are governed by unknown powerful organizations...so there is nothing even president bush or kerry can't do, let alone to people...they are controilable...
Babak , November 13, 2004
- سلام! من فکر مي کنم داشتن آمار هر چيز مي تونه به تصميمگيري هاي ما کمک کنه! مثلا" اگر يک روز يک کار وبرن بياد بالا در اين جدول ها مطمئنم که تمام حساب کتابهاي موسيقي کلاسيکي ها بهم مي ريزه! حالا چرا ما اين آمارها را سانسور کنيم؟ ما با اين جدول جهت گيري ها و علايق جهاني موسيقي را مي فهميم! اگر موسيقيي که بالا اومده به نظر ما بد هست دليل مشکل ارتباط برقرار کردن قشر فرهيخته با مردم هست! پس در واقع اونهايي که به اين مسئله گله دارند هم خودشون هم بي تقصير نيستند!
سجاد , November 13, 2004
- هر روز يک گام به جلو The Best
shaar , November 12, 2004
- من هم با بابک و کامران موافق هستم. البته فکر کنم منظور بابک از (Internationalism)، (Globalization) باشه و حتی کمی در اين مورد باهاش موافق نيستم؛ ولی کل صحبت‌اش رو قبول دارم. شايد بد نباشه قضيه رو با مقايسه‌ی با ادبيات باز کرد. ممکن است بگوييم که مردم به مثلاً فهيمه رحيمی يا دانيل استيل هم نياز دارند، ولی آيا می‌توان اين نوع نوشته‌ها را با از آن ِ گونترگراس يا چخوف يک جا قرار داد؟ من نه می‌توانم و نه می‌خواهم که نظرم را تحميل کنم، منتها از اين سايتِ عزيز و دوستانی که اين قدر وقت‌شان را صرف می کنند، انتظار داشتم که وقتی يک سری مطالب به اندازه‌ی کافی جا دارند که در موردشان بحث شود و به‌شان پرداخته شود، آيا واقعاً لازم است که اين اندک جای مخصوص موسيقی را هم به اين چيزها اختصاص داد؟ دوباره از جهان ادبيات کمک می‌گيرم. خيلی‌های ما (لااقل) اسم داستايوسکی يا ويکتور هوگو را شنيده‌ايم. اما ممکن است (کمينه تا چند سال پيش) نام کسانی مثل کارور يا سلين را نشنيده باشيم. در موسيقی هم همين‌طور است. ممکن است کسانی نام بتهوون و باخ را شنيده باشند و چند قطعه‌ای هم از آن‌ها به گوش‌شان خورده باشد، ولی بسياری موسيقيدانان جديدتر هستند که اسم‌شان را هم نشنيده‌اند. موسيقی کلاسيک به قرون پيش از بيست و اوايل قرن بيستم محدود نمی‌شود. البته اگر نظرتان اين باشد که مطالب عامه پسندانه هم قرار داده شود که به سايت سرزده شود و از اين طريق باقی مطالب هم خوانده شوند؛ خوب من نظرتان را می‌پسندم و قبول دارم. به هر صورت به خاطر تلاش‌تان سپاس.
روزبه , November 12, 2004
- آقا عالی عالی ، ادامه دهید حرف مخالفین را هم گوش ندید ...
کیوان , November 12, 2004
- با بابک موافق هستم هنر هنگامی که از دست هنرمند خارج میشه و به دست کمپانی های تجاری می افته، دستخوش تغییراتی میشه که اصل هنر که شاید در یک جمله بشه از اون بعنوان آفرینش و خلق زیبایی هاست رو خدشه دار میکنه. اما راجع به اینکه به این ها میشه موسیقی گفت یا نه؟ نمی دونم اونچیزی که مسلم هست موسیقی رپ از لحاظ محتوای موسیقایی (با اون تعریفی که قبلا" ما از هارمونی و ملودی و ... می کنیم) بسیار ضعیف هست و به هیچ وجه قابل مقایسه با کارهای بزرگ نیست. اینطوری بگم که یک track موسیقی رپ ممکنه در مدت دو سه ساعت ساخته و حتی ضبط بشه اما بنظر میاد که وقت بسیاری روی پردازش چهره خوانند ها و سایر اعضای گروه و ساخت clip بمراتب بیشتر وقت میبرده. برای همین شاید بشه گفت که این موسیقی های جدید همانطور که بابک هم اشاره کرد خیلی هم موسیقی نباشند. البته این نظر شخصی من هست، شاید هم اشتباه باشه.
کامران , November 12, 2004
- عالي بود اگر لطف کنيد و هميشه اين اطلاعات را در سايت بگذاريد عاليه درسته که اين سبک ها موسيقي کلاسيک يا جدي نيست اما بايد گفت که به هر حال موسيقي است که امروز اغلب جوانها به اونها علاقه دارند نبايد متعصب باشيم. باز هم ممنون. در ضمن من خودم پيانو دارم ياد ميگيرم و به موسيقي کلاسيک هم علاقه دارم و اين دليل نميشه يکي رو بد ويکي رو خوب بدونم. هردو جاي خودشون مهم هستند.
ندا , November 12, 2004
- manam movafeghe babak hastam, ama bayad goft ke belakhare yek ede ham az in sabk moosighi khosheshoom miad,
amir , November 12, 2004
- i dont like today's music...Rock is not rock, R&B is not R&B anymore either...there is just a name left. all the companies care about is the statistics and money... they dont care who their audiences might be, the world is a way more massed up these days than before that every stupid sound you make and record it, you could earn money out of it. you would gather a crowd. i think it is one of the bad effects of Internationalism... people are too mixed, they have lost their backgrounds...seems like everyone has forgotten the artistic value of the music...media effects people, people effect the media... this is not music, this is something else... I'm not against popular music (i mean popular in general meaning), but you know in the 80's and 90's we used to have such memorible popular music, but now, not much left, garbage. but alicia keys is the only one i might listen to... whatever
Babak , November 12, 2004
- ممنون که به پيشنهادات ترتيب اثر ميديد خيلي عالي بود
رلمين , November 12, 2004
- سلام دستت درد نکنه خیلی عالیه تشکر
saman , November 12, 2004
- چقدر عالی
saleh , November 12, 2004