HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
بداهه نواز رمانتیک
روبرت شومان در بیست سالگی تازه تصمیم گرفت که نوازنده پیانو شود، به همین علت شروع به تمرینات شدید نوازندگی کرد اما متاسفانه خیلی زود دچار ناراحتی های شدید در قسمت مچ دست و انگشتان دست راست خود شد و مجبور شد تا با دستگاه های مکانیکی به روی انگشتان خود فیزیوتراپی انجام دهد. با اینکار نه تنها وضعیت دست راست او بهتر نشد بلکه یکی از انگشتان دست راست او برای همیشه فلج شد و مجبور شد که فکر نوازنده پیانو شدن را برای همیشه از ذهن خود بیرون کند.

به یکی از قطعات پیانو او گوش کنید : audio fileR. Schumann, Rêverie

اما این مشکل باعث نشد که او موسیقی را کنار بگذارد بلکه به واقع او در سنین 20 تا 30 سالگی زیباترین قطعات رمانتیک را برای پیانو تصنیف کرد که امروز بخش مهمی از رپرتوآر های پیانیست ها را تشکیل می دهد.

او علاوه بر این در این مدت به منظور ترویج موسیقی جدی و تضعیف موسیقی بازاری اقدام به انتشار مجله نوین موسیقی نمود که در آن با انتشار مقاله به مبارزه با موسیقی سبک می پرداخت. او در این مدت از عرصه زندگی هنری خود فقط به تصنیف قطعه های کوتاه برای پیانو پرداخت که منشا" ملودیک آنها اغلب بداهه نوازی های زیبای او بود. او از جمله افرادی بود که در موسیقی های خود به وفور از ریتم های ضد ضرب استفاده می کرد.

پس از آنکه بالاخره در سال 1840 با دختر معلم پیانو خود یعنی کلارا ازدواج کرد تغییر محسوسی در کارهای او پدید آمد، او شروع به ساخت قطعات آوازی کرد. آوازهای نوشته شده توسط شومان نیز همانند کارهای پیانویی او مملو از ملودی های بدیع و زیبا بودند.

در همین زمان ها بود که تفکراتش بسیار مخدوش شده بود بگونه ای که روزی به کلارا اینگونه بیان کرد "بعضی اوقات این حس در من پدید می آید که پیانو خودم را تکه تکه و خرد کنم زیرا برای نوازندگی ساخته نشده ام. پس بهتر است که به سمت موسیقی ارکستری روی بیاورم شاید برای آن موسیقی بهتر باشم" و همینگونه هم شد دوره بعدی کارهای موسیقی او کارهای سنفونیک بود. (ادامه دارد ...)مطلب مرتبط :
پایه گذار رمانتیک در قرن نوزدهم


November 16, 2004

نظرات شما
- با عرض معذرت در مطلبی که امروز منتشر خواهیم کرد جواب شما را هم خواهیم داد.
گفتگوی هارمونیک , November 22, 2004
- پس کو جواب من؟! چرا کسی جوابمو نمیده ؟با فنگلیش میل بزنم استاد؟
شیدا , November 19, 2004
- بابک به نکته بسیار جالبی اشاره کرد، بعنوان مثال اگه همین قطعه رو با کارهای کلاسیک مثل مارش ترکی موتزارت یا الیز بتهوون مقایسه کنیم که بقول بابک در مقابل اینکار شومان جملات کوتاه دارند، کاملا" این حرف درسته. اما مودر نقض هم زیاد میشه پیدا کرد، به هر حال توجه جالبی بود.
کامران , November 17, 2004
- عکس های زیبایی رو برای مطالب انتخاب می کنید و به نحو احسن می شه گفت از معدود سایتهای مالتی مدیای فارسی همین جا هست.
amir , November 17, 2004
- my first question was about picoscope.
sheyda , November 17, 2004
- question: do you know what is ?, spectrum analyzer work on freq-time or freq-amplitude?.merci
sheyda , November 17, 2004
- thanks,very nice.
sheyda , November 17, 2004
- to my opinion one of the most effective things that make these romantic piano pieces so beautiful and "romantic" is that the motives are not short...i mean they don't end quickly...they stay and continue exploring throught your brain like waves...gentle and constant...dreamy
Babak , November 17, 2004
- سلام راستش یکجور معتاد شدم به سایت شما و هر دفعه هم که میام کلی استفاده میکنم و لذت میبرم با آرزوی موفقیت بیش از پیش برای شما دوست عزیز قربانت
سامان , November 16, 2004