HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
حرکت های پنجم و اکتاو
در ادامه بحث های قبل راجع به هارمونی چهار بخشی و انواع حرکت ها، امروز می خواهیم راجع به چند حرکت دیگر که معمولا" توصیه به انجام آنها نمی شود صحبت کنیم. اولین و معروفترین آنها اکتاو یا پنجم موازی می باشد، به اینصورت که اگر بین بخش ها فاصله اکتاو یا پنجم (درست) باشد و بعد از حرکت کماکان همان فاصله هارمونیک میان همان بخشها وجود داشته باشد، این حرکت مجاز نمی باشد، به این شکل دقت کنید.

در میزان اول بین باس و تنور در ابتدا فاصله دو اکتاو وجود دارد که از لحاظ هارمونیک همان اکتاو می باشد و پس از حرکت باز فاصله بین این دو بخش پایینی اکتاو می باشد بنابراین حرکت فوق توصیه نمی شود.

میزان سوم حالت جالبتری است که اغلب مورد سئوال هم می باشد. دقت کنید که بین دو بخش بیرونی یعنی سوپرانو و باس فاصله پنجم درست وجود دارد (G-D)، البته این فاصله باز می باشد. اما پس وصل دو آکورد باز میان این دو بخش همین فاصه بوجود می آید اما اینبار میان D-A، بنابراین از فاصله پنجم حرکت کرده و دوباره به پنجم رسیده ایم که بد صدا می باشد.

اما میزان دوم حالت خاص دیگری است که در اینجا به شرح آن می پردازیم و آن حالتی است که اکتاو به فاصله یونیسون می رسد که باز این حرکت توصیه نمی شود.

Cross
عبور بخش ها از یکدیگر مجاز نیست.
Cross به حالتی گفته می شود که بخشها از یکدیگر عبور کنند به این شکل دقت کنید. همانطور که ملاحضه می کنید، تنور به اندازی یک سوم بزرگ از آلتو بالاتر می باشد این کار اصولا" توصیه نمی شود. همچنین در میزان دوم مشاهده می کنید که باز آلتو از سوپرانو بالاتر آمده است. دقت کنید که Corss کردن بخش ها ربطی به حرکت ندارد و اصولا" در حالت سکون توصیه نمی شود.

اما حالت دیگری از حرکت که به Overlap معروف است آن است که به هنگام حرکت بخش پایینی به نتی هدایت می شود که بالاتر از بخش بالایی قرار دارد و یا بخش بالایی به نتی می رسد که پایین تر از بخش پایین است، استفاده از این حرکت نیز معمولا" توصیه نمی شود چرا که منجر به Cross می شود.

در پایان این قسمت نیز لازم به ذکر است که برخلاف تصور بسیاری از هنرآموزان موسیقی، هارمونی، علمی بسیار ساده و زیبا می باشد. کافی است مباحث یا حرکتهایی که راجع به آنها صحبت می کنیم را با کامپیوتر یا پیانو اجرا کنید و به تفاوت میان موارد توصیه شده و نشده دقت کنید، خواهید دید که تمامی توصیه هایی که در هارمونی چهاربخشی به آنها اشاره می شود بسادگی توسط گوش انسان قابل هضم می باشد، هرچند اصول حاکم بر هارمونی که در حال حاضر راجع به آن بحث می کنیم بیشتر بر اساس زیبایی شناسی کلاسیک تهیه شده است.

مطالب مربوطه : تئوری موسیقی

November 17, 2004

نظرات شما
- چشم دوست عزیز راجع به این موضوع بیشتر توضیح خواهیم داد.
گفتگوی هارمونیک , November 27, 2004
- میخواستم ببینم که این روش انگلیسی است؟ و میخواهم با این روش بیشتر آشنا بشم
میلاد , November 23, 2004
- میخاستم ببینم که این روش اینگلیسی است و من میخواهم با این روش بیشتر آشنا بشم
میلاد , November 23, 2004
- در جواب شیدا، چرا نمیشه شما می تونید هر کاری تو موسیقی انجام بدید و از نتیجه خودتون باید راضی باشید. اما اگر سئوال شما جنبه فنی تری داره باید یک مقدار توضیح بیشتری بدید. مرسی.
گفتگوی هارمونیک , November 20, 2004
- مرسی.اگه دو تا ملودی داشتیم میشه اونا رو با یک یا چند آکورد به هم وصل کنیم و بعد دو تا ملودی دوباره شروع بشن؟متوجه منظورم شدین ,میخوام بگم شبیه یه پاپیون.no cross or overlap.
شیدا , November 19, 2004
- ببخشید پس منظور این هست که نباید ضربدری بخش ها همدیگر رو قطع کنند؟ نکته دیگه ای که سئوال هست اینکه اگه بخش ها تو محدوده هم دخالت کنند چی میشه؟
Saeed , November 18, 2004
- باران باران باران، داره باران میاد و این مطلب هم مثل باران زیبا بود
حمید , November 18, 2004