HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
آریاهای تازه کشف شده ویوالدی
هفته گذشته خبر جالبی در محافل موسیقی کلاسیک دنیا منتشر شد که لازم دیدیم آنرا به اطلاع علاقمندان به موسیقی برسانیم، به ترجمه این خبر توجه کنید.

عده ای از تماشاگران انگلیسی اولین گروهی بودند که پس از 300 سال به یک سری از آریاهای آهنگساز شهیر ایتالیایی، آنتونیو ویوالدی، که به تازگی در یک قصر واقع در غرب انگلستان کشف شده اند، گوش فرا دادند. این قطعات که در یک حدود سال 1717 یا حتی قبل از آن نوشته شده اند که در 19 نوامبر سال جاری در سالن عظیم 12th Century Berkeley Castle واقع در مرز انگلستان و ولز برای اولین بار اجرا شدند.

مایکل تالبوت Michael Talbot، استاد دانشگاه لیورپول و متخصص در موسیقی ایتالیایی قرن 18، کسی بود که این قطعات را شناسایی کرد. به گفته تالبوت، این 6 قطعه تنها بازمانده اپرای پبروزی ثبات بر عشق و نفرت (The Triumph of Constancy over Loves and Hatreds) اثر ویوالدی می باشد. داستان این اپرا که در ایران باستان اتفاق افتاده است ، بر پایه عوامل داستانی چون دیدارهای پنهانی، خیانت و در نهایت پایان خوش قرار دارد.

تالبوت می افزاید که "من متوجه شدم که در ایتالیای سال 1717 ، وجود تمام این عوامل لازم بود و امکان جمع کردن تمام آنها در کنار هم وجود داشت". آریاهای مذکور، دارای مشخصه های آثار اولیه ویوالدی می باشند، ملودی های ساده و به یاد ماندنی با مشخصه دائمی آثار او، بخشهای سنگین برای سازهای زهی و ... او می گوید که "مفقود شدن بخشهایی از نسخه های اصل از این دوره معمولا اتفاق می افتاده است، این امر بخصوص برای آهنگسازانی که معمولا مشغول نوشتن قطعاتی باب سلیقه روز بودند بسیار عادی بوده است، این آثار عمر کوتاهی داشته اند".

تالبوت معتقد است که این اپرا چند بار در دوران خود احیا شد و هر بار با نام جدیدی به اجرا در آمد، اما پس از مدت کوتاهی با آثار جدیدتر از دور خارج شد و به فراموشی سپرده شد. مارشال مارکوس Marshall Marcus، مدیر اجرایی ارکستر عصر روشنگری (Age of Enlightenment) گفته است "آرشیوهای موسیقی ونیز هنوز بخشهای کشف نشده بسیاری دارد که بازتابی از دست آوردهای عظیم دوران گذشته هستند". او می افزاید "ما باید نسبت به موسیقی روز همان دیدگاهی را داشته باشیم که به موسیقی دوران گذشته داریم، این روزها ، مردم - به غیر از آهنگساز- به این فکر نمیکنند که آیا این موسیقی برای نسلهای آینده باقی میماند یا نه."

November 22, 2004

نظرات شما
- مرسی/ یعنی یه دستگاهی که بتونه بگه در هر لحظه ما چه فرکانسی داریم(یعنی تقریبا" یه تیونری که همزمان روی دو فاکتور زمان و فرکانس کار کنه) این وجود داره؟
شیدا , November 26, 2004
- دوست عزیز، متاسفانه سئوال شما رو متوجه نشدیم، اگر ممکن هست بیشتر توضیح دهید.
گفتگوی هارمونیک , November 25, 2004
- سلام خیلی خبر جالب و عجیبیه قربانت موفق باشی
سامان , November 23, 2004
- are there a device for process on ferq-time? and compose of devices?
sheyda , November 23, 2004
- thanks.
sheyda , November 23, 2004
- ویوالدی و اپرا راجع به ایران این دیگه خیلی عجیب و غریبه!!! به هر حال جالب بود.
کیوان , November 23, 2004
- سلام دستت درد نکنه کارت فوق العاده است
یل , November 23, 2004
- ba in harf movafegham ke besiari az mosighi danan bekhosoos dakheli faghat be fekre karhaye movaghat hastand
amir , November 22, 2004
- thanks sir.
sheyda , November 22, 2004
- یکی از دوستان چند روز گذشته سئوالی مطرح کرده بودند که متاسفانه فرصت ارائه جواب پیش نیامد، در اینجا ضمن عرض پوزش پاسخ کوتاهی ارائه میکنیم. بايد بگوییم که همانگونه که از نام اسپکتروم آنالایزر مشخص هست اين ابزار براي مشخص کردن طيف هاي فرکانسي موجود در يک موج استفاده ميشود. بعنوان مثال اگر شما ورودي اسپکتروم آنالايزر را به يک ميکروفن متصل کنيد و بعد با پيانو خودتون نتي را اجرا کنيد، روي صفحه دستگاه علاوه بر فرکانس اون نت که قوي ترين دامنه را دارد، هارمونيک هاي نت را هم خواهيد ديد که بصورت ضعيف تر نمايان مي شوند. قبلا" در مباحثي از سايت که در باره فيزيک صوت بود راجع به آنها صحبت کرديم. بنابراين مي توان گفت که اين دستگاه در دو بعد فرکانس و دامنه کار ميکند. اما راجع به picoscope ، از آنجايي که اسيلوسکوپ دستگاه نسبتا" گراني هست و تهيه آن براي همه امکان پذير نيست يک سري مدارهاي واسطه و نرم افزار موجود هست که به کمک آنها شما مي توانيد کامپيوتر خود را تبديل به يک اسيلوسکوپ ساده نمایید(دامنه - زمان). طرز کار ساده اي هم دارند و آن اينکه اين مدار واسطه به يکي از پورت هاي ورودي کامپيوتر شما مثل سريال يا پارالل يا حتي USB متصل ميشود و توسط نرم افزار در فاصله هاي زماني که شما تنظيم مي کنيد عمل جاروب کردن را انجام ميدهند و ورودي را ميخواند. دستگاه واسط هم چيزي جز يک A/D نيست و شما به اين ترتيب يک اسيلوسکوپ ساده خواهيد داشت. اما طبيعي است که با اين دستگاه نمي توانيد در رنج فرکانسهاي بالا کار کنيد. نمونه هاي بهتري که در فرکانسهاي بالاتر هم کار مي کنند بسيار گرانقيمت هستند و خودشان داراي کارت اينترفيس داخلي در pc نيز هستند.
گفتگوی هارمونیک , November 22, 2004