HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
اجرام آسمانی و موسیقی کیهان
موسیقی را علم اصوات دانسته اند اما میدانیم که این هنر با ریاضی و فیزیک رابطه ای مستقیم دارد و همانطور که در بحثهای قبلی اشاره شد فیلسوفان و دانشمندان بزرگی مثل ابوعلی سینا این موضوع را تایید کرده اند.

در رابطه با تاریخ وموسیقی درکتاب تاریخ موسیقی ایران نوشته حسن مشحون میخوانیم "پیروزی های اسکندر سبب انتشار تمدن یونانی در سرزمینها و کشورهای مفتوحه او گردید و دامنه ان تا هندوستان نیز رسید. اسکندر مایل بود تمدن و آداب و رسوم یونانی را به ایران تحمیل کند " (که به این مکتب هلنیسم گویند) و در ادامه میخوانیم "اما با مشاهده عظمت تمدن ایران ناگذیر شد سازمان کشور و شیوه ی اداره آن را به همان صورتی که در دوره داریوش رایج بود نگاه داشته و آداب و رسوم ایرانی را محترم شمارد. پس از اسکندر هنرهای زیبا از جمله موسیقی در یونان راکد ماند ولی در شهرهای بزرگ و کانونهای تمدن آن عصر دیگر باز رونق یافت و هنرهای این دوره نسبت به قدیم بیشتر تعلیم گرفت و صفا یافته بود."

بعلاوه ، آنچه از این مطلب میتوان استنباط کرد این است که تمدن ایران و یونان و علوم رایج در این اقوام از هم مستقل نبوده و تاثیراتی نیز بر هم گذارده اند که در اینجا فقط اشاره ای به اعتقادات این دو قوم در مبحث نجوم و موسیقی میکنیم.

یونانیان به اعداد و روابط آنها با پدیده های طبیعی اعتقاد بسیاری داشته اند، تا آنجا که فیثاغورث و طرفدارانش ادعا میکردند که اعداد سازنده جهان هستی میباشند و هرچیزی با اعداد قابل بیان است. بد نیست همینجا توضیح مختصری درباره یکی از دلایل فروپاشی این مکتب بدهیم؛ هنگامی که فیثاغورثیان میخواستند معروفترین قضیه خود - در مثلث قائم الزاویه مجذور طول وتر برابراست با مجموع مجذورات طول دو ضلع دیگر - را بیان کنند، با این پرسش مواجه شدند که اگر در مثلث قائم الزاویه ای طول هریک از اضلاع مجاور برابر یک واحد باشد طول وتر چه عددی میشود ؟ و فیثاغورثیان که ادعا میکردند، اعداد سازنده جهان هستی میباشند و هر چیزی با اعداد قابل بیان است حال نمیتوانستند آن عدد را بیان کنند؛ پس با هم عهد کردند که هیچ کدام این بحث را جایی عنوان نکنند و برای مخالفان هم مجازاتهای سنگین در نظر گرفته شد و برای همین هم امروزه به این عدد یعنی رادیکال دو، عدد گنگ میگویند، یعنی عددی که نباید ماهیت آن فاش شود. ولی این راز هم مانند دیگر اسرار فاش شد و مکتب فیثاغورس ...!

فلاسفه یونانی، بحث یک رابطه هم بین موسیقی و اجرام آسمانی (موسیقی کیهانی)عنوان کردند؛ استاد بینش در کتاب سه رساله فارسی در موسیقی آورده "طرفداران و پیروان مکتب فیثاغورث اعتقاد داشتند که فاصله های کرات آسمانی از یکدیگر به نسبت فاصله های اعدادی است که نغمات آوازها را میسازند و گردش آنها نیز نغمه ساز میکند که روح عالم است و آن را گوش مردم به واسطه عادت یا عدم استقلال آنها را در نمی یابد". (در ادامه توضیح خواهیم داد که چطور میتوانید صدای کرات آسمانی را بشنوید)

Kepler
یوهان کپلر
هارمونی جهان و صدای سیارات

یوهان کپلر (1571- 1630) منجم آلمانی که روابط مهمی را میان اجرام آسمانی و ریاضیات کشف کرده، با استفاده از حرکت سیارات آهنگی برای آنها نوشت و آن را در کتاب خود "هارمونی جهان" بیان کرد و در قرن 19 دو نفر به نامهای راف و راجرز این آهنگها را اجرا نمودند.

بعضی از سیارات در حرکات خود صدایی شبیه به وزوز و یا بعضی دیگر صدای فش فش، یا صدایی شبیه به صدای امواج دریا، یا صدایی سوت مانند یا صدایی شبیه به صدای هلیکوپتر یا آژیر آمبولانس و ... دارند. اما چطور میتوان صدای سیاره ای مثل مشتری را شنید ؟

(این قسمت از مجله نجوم انتخاب شده است!) در سال 1334 برای نخستین بار اخترشناسان دریافتند که بر روی موجهای کوتاه، پارازیت های ناشناسی ظاهر میشود. بعدها معلوم شد این پارازیتها از سیاره مشتری است! این سیگنالها درگستره 10 تا 40 مگاهرتز بودند. (بسامدهای کمترازاین مقدار بندرت در یونسفر زمین نفوذ میکنند)، منبع این سیگنال ها مشخص است، اما بنظر میرسد این سیگنالها حاوی نوسانهای پلاسمایی، لرزش گازرقیقی از الکترونها که در میدان مغناطیسی مشتری به دام افتاده اند باشد .

هنگامی که مشتری بالای سرشماست یعنی بیشترین ارتفاع را نسبت به زمین دارد، می توانید روی رادیو موج کوتاه خود صدای مشتری را در فاصله 18-22 مگاهرتز (که در 19 مگاهرتز بیشتر است) بشنوید. سعی کنید رادیو را در محلی که تداخل مصنوعی وجود ندارد قرار دهید. این صدا شبیه صدای امواج دریاست و در هر 20 دقیقه 1-6 بار ظاهر شده و در ثانیه 1-3 بار شنیده میشوند.از شیدا

November 28, 2004

نظرات شما
- من شدیدن به لیست اعداد یونانی بعد از چهل نیازمندم اگر برام ایمیل بزنید خیلی خیلی ممنونتون می شم
ali , May 13, 2005
- اگر براتون مقدور اعداد یونانی بلا تر ار چهل را برام بفرستید مطمئن باشید اگر همچین کاری بکنید خیلی خیلی مدیونتون می شم
شمه , May 13, 2005
- لطفا اگر براتون مقدور اعدادیونانی چهل به بعد را برام بفرستید مطمئنا اگر همچین کاری را برام انجام بدید خیلی خیلی مدیونتون می شم بازم تشکر
ali , May 13, 2005
- سلام آقا سامان، ممنون از لطفتون. باید بگم این امواج از نوع امواج الکترومغناطیس هستند و امواج الکترومغناطیس برای انتشار به محیط مادی نیاز ندارند.و باز از همین دسته امواج برای مخابره اطلاعات به سفینه هاو رله کردن دیت ها از اونها به زمین استفاده میشه.
شیدا , December 01, 2004
- سلام خیلی مطلب جالب و آموزنده ای بود ولی به نظر من یخورده غیر منطقی هستش چون موسیقی از به ارتعاش در آمدن یک شئی در هوا تولید میشه و به گوش میرسه در حالیکه در فضا خلا هستش نمی دونم چه جوری میشه؟ که موسیقی به گوش برسه موفق باشی ممنون از مطالب مفیدت
saman , November 30, 2004
- عجب بحث جالبیه، بهش لینک دادم.
saleh , November 30, 2004
- من هم با صحبت اقا کامران موافقم و فکر کنم شما میخواین دامنه بحث به" نظریه ریسمانها" تعمیم بدید .نه؟/ دستتون دردنکنه ویرایش خوبی داشت.
شیدا , November 30, 2004
- امیر حرف جالبی زد، میشه راجع به هش یک عالمه بحث و تبادل نظر کرد. منهم گاهی اوقات فکر می کنم بسیاری از پدیدها در هستی از قوانین و فرمول های واحدی پیروی میکنند.
کامران , November 29, 2004
- شاید کائنات در یک ارکستر بزرگ ، مشغول نواختن هستند.
amir , November 29, 2004
- خوب بود مرسی، حالا بریم صدای مشتری رو گوش کنیم.
ندا , November 29, 2004
- Beautiful
Babak , November 29, 2004