HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
شکل گیری آوای سازهای الکترونیک
در ادامه مباحثی که راجع به موسیقی دهه 60 تهیه شد، توجه شما را به قسمت دیگری از این سری مطالب جلب میکنیم.

موسیقی Soul و R&B
صحنه این نوع موسیقی پر از افراد سیاه پوست با استعداد بود اما به دلیل وجود محدودیتها و تعصبات نژدای که در آن زمان همچنان دیده میشد، این افراد نتوانسته بودند شهرتی مناسب هنرشان به دست بیاورند. در طی سالهای میانه دهه، گروههای انگلیسی با کشف موسیقی Soul و استفاده از آن و همچنین جنبشهای دفاع از حقوق بشر، سیاه پوستان را به ادامه کار تشویق کرد و موجب شد تا مردم آمریکا این هنرمندان را از نو کشف کنند.

با شدت گرفتن تب ورزش موج سواری بخصوص در کالیفورنیا ، گروههای instrumental surf صحنه های موسیقی را اشغال کردند. کار آنها به نوعی ترجمه شور و هیجان این ورزش و طرفداران نوجوان آن به زبان موسیقی بود. گروههایی چون Surfaris, Crossfires, the Del-tones و Dick Dale شهرت فراوانی داشتند.

دیک دیل که سلطان گیتار لقب گرفته بود - و بعدها پدر Heavy Metal شد - نقش بزرگی در معرفی راک با گیتار سولو و نوای بسیار مدرن آن بر عهده داشت. خودش می گفت که بعداز موج سواری حس و حال و نوای دریا و امواج را با گیتار خود بازسازی می کرده است.

گروهی که بعد از دیل در این سبک نوآوری کرد، گروه Beach Boys بود. آنها با افزودن هارمونیهای آوازی که پر از انرژی جوانی و روزهای خوش در زیر آفتاب بود، چنان شور و حالی به این موسیقی دادند که در همه جای آمریکا بسیار محبوب شد و شهرت گروه را تا سالهای بعد تضمین کرد.

Dick Dale
عکس معروفی از دیک دیل
اما در این زمان اتفاق بسیار مهمتری در داخل استودیوها به وقوع می پیوست. جایی که شعبده بازان جوان ضبط صدا برایان ویلسون Brian Wilson و فیل اسپکتورphil Spector ، تیم اسلوان و بری Sloan & Barri هال دیویدHal David و برت باکاراک Burt Bacharach ، برای دست یافتن به اصوات تازه ای برای تولید، استودیو را به نوعی ابزار موسیقی تبدیل کردند و به تدریج آواهای الکترونیک سینتی سایزر و شبیه سازی نواها و اصوات را شکل دادند. آنها که عموما آهنگساز نیز بودند توانستند این اصوات و جلوه های صوتی را به کمک آثارشان معرفی کنند و از آنها در کار هنرمندان مشتاق استفاده نمایند.

کمپانی ضبط صفحه موتاون Motown در دیترویت، توسط بری گردی Berry Gordy jr پایه گذاری شد و با وجود اینکه تمام ستاره های اجرا و ضبط آن سیاه پوست بودند اما نمیتوان آنرا موسیقی سیاهان یا Soul نامید. در اصل گردی نحوه اجرا، نوع و مدل لباسها و حتا آرایش موی هنرمندان خود را زیر نظر داشت و آنها را برای رسیدن به موفقیتی بزرگتر برای تماشاگران – سفید پوست – بیشتر آماده میکرد. جمله "نوای آمریکای جوان" که روی صفحه ها نوشته میشد و نام دیگر این تشکیلات، دهکده موسیقی آمریکا HitsVille USA بود که به شبکه گسترده مخاطبینی اشاره میکرد که موتاون به دنبالش بود.

در میان ستارگان موتاون باید به ماروین گی Marvin Gaye اشاره کنیم، او که از مشهورترین چهره های موسیقی شد اولین هنرمندی بود که کنترل کامل ضبط صفحه های خود را بر عهده گرفت و علاوه بر اینکه آهنگساز،ترانه سرا و خواننده بسیار قابلی بود توانست در بخش تولید نیز بسیار عالی عمل کند. بعدها استیوی واندر Stevie Wonder و اسموکی رابینسون Smokey Robinson هم ثابت کردند که تهیه کنندگان موفقی هستند اما نام ماروین گی همچنان به عنوان اولین، جایگاه بالایی دارد. (ادامه دارد ...)

مطالب مربوطه :
موسیقی pop دهه 60 ، ریشه Rock
دهه 60 آغاز می شود
از سحر شهاب

December 01, 2004

نظرات شما
- دوست عزیز، اول اینکه خوشحال هستیم به راحتی نظر خودتون رو راجع به سایت می دهید، این واقعا" مایه افتخار ما هست که اینگونه راحت با سایت صحبت می کنید. اما هدف از این سری مطالب یاد آوری روند شکل گیری دهه 60 هست که البته باید با موسیقی دهه 60 کمی آشنا بود وگرنه با خواندن این مطالب بقول شما ممکن است آدم بیشتر سر درگم شید تا اینکه چیزی یاد بگیرد. در هر صورت اگر کوتاهی از طرف ما بوده از شما و سایر دوستان عذر می خواهیم و سعی خواهیم کرد از این به بعد این مشکلات را اصلاح کنیم. اما موضوعی که نباید آنرا فرا موش کرد آن است که می خواهیم در این سایت به انواع موسیقی خوب و جدی بپردازیم نه یک طیف خاص بنابراین باید سلایق اقشار مختلفی را مد نظر داشته باشیم. به هر حال ما را می بخشید و مطمئن باشید از این به بعد در انتخاب مطالب بیشتر دقت خواهیم کرد.
گفتگوی هارمونیک , December 02, 2004
- ejaze bedid ma yek naghde mokhtasari az site shoma bokonim. albate kheili ozr mikhama, jesarate, vali in seri matalebetoon ye joorayi kheili bi sar o tah hast, ham yejoorayi naghes, ham gharo ghati. aslan keyfiyate baghiyeye matalebetoon ro nadare. hich sabki ro dorost va be tore kamel tozihe nadade, na rishe va peydayeshe sabk ro, va na legend haye oon sabk ro. bishtar intor be nazar mirese ke hamintori sarsari baraye rafe taklif va update shodan boode.man ke shakhsan ahle music hastam va ta hodoodi ashnayi daram, hichi az in matlab sar dar nayavordam. yeki ke bekhad yad begire ro badtar gij mikone. faghat zamin va zaman ro be ham bafte. be nazare man chenin matlabi ba chenin keyfiyat dar in site baide. nazarid kheili zemame omoor az dastetoon dar bere. tanavvoe matlab khoobe, amma bayad yek mahdoodiat ham dashte bashe ta masire harekate site ro roshan kone. - ma chon be shoma eradat darim in ro arz mikonim ha - shoma mitoonid hiteye asliye sitetoon ro rooye moosighiye classic ya jazz motemarkez konid, va har az gahi ham matlabi omoomi benevisid... ke ziad parakande nabashe...na inke matalebe pishe pa oftade bishtare hajme site shoma ro dar bar begire va gahi ham matalebe mofid ghatish begozarid. jadidan site shoma dare be in samt mire. hatta agar ham zood be zood update nashe arzeshesh ro dare. be har hal. ma az site shoma kolli chiz yad migirim va tarafdare in site hastim. felan khoda hafez.
ali rahimi , December 02, 2004
- salam doostarane harmonytalk.com dar orkut mitoonan bian inja: http://www.orkut.com/Community.aspx?cmm=246033
orkutzade , December 02, 2004
- یعنی واقعا" این آقای استیو واندر از دهه 60 فعال بوده؟ راجع به ایشون هم بنویسید لطفا"
ندا , December 02, 2004
- salam kaman jan khaste nabashi
herbert , December 02, 2004