HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
صفحه طلایی، پلاتینیوم و ...
تا مدتها بزرگترین نماد موفقیت یک اثر موسیقی چیزی نبود جز "صفحه طلایی"، یک شاهکار تبلیغاتی که به افتخار گلن میلر از سال 1941 ارائه آن آغاز شد. در اواخر سال 1941، ارکستر گلن میلرترانه Chattanooga Choo Choo با صدای گوردون تکس بنک Gordon Tex Beneke، برای فیلم Sun Valley Serenade را اجرا کرد. این فیلم به سرعت از نظرها محو شد اما ترانه آن شهرتی فراوان یافت و در کمتر از سه ماه بیش از یک میلیون نسخه از این ترانه به فروش رفت. به قسمتی از یکی از اجراهای این ترانه گوش کنید : audio file Chattanooga Choo Choo

گلن میلرنوازنده ترومبون، تنظیم کننده و رهبر گروه موسیقی بود و یکی از محبوب ترین چهره های موسیقی دهه 40 و از نوازنده های تاثیر گذار جاز که در یک سانحه هوایی مفقود شد. در آن زمان در تلاشی برای تشویق گلن میلر و جلب توجه عموم به موفقیت او کمپانی RCA Victor، یکی از صفحه های اوریژینال ترانه Chattanooga Choo Choo را با رنگ طلایی منتشر کرد و در فوریه 1942 در طی یک برنامه زنده رادیویی، گلن میلر را با اهدای این صفحه غافلگیر کرد. این اولین صفحه طلایی بود که به کار ضبط شده یک موزیسین تعلق میگرفت.

Gold Record
نمونه ای از صفحه طلایی RIAA
اما جایزه صفحه طلایی به شکل امروز آن تا حدود یک دهه بعد شکل نگرفت و آن زمانی بود که اتحادیه صنعت ضبط صفحه آمریکا (RIAA) این شیرین کاری تبلیغاتی را به امانت گرفت و جایزه صفحه طلایی را به ثبت رسانید. اولین جایزه صفحه طلایی در سال 1958 به تک ترانه Catch A Falling Star با صدای پری کومو (Perry Como) تعلق گرفت و اولین هنرمندی که برای آلبوم خود موفق به دریافت این جایزه شد گوردون مکری (Gordon Mcrae) برای موسیقی متن فیلم اوکلاهوما Oklahoma بود. به قسمتهایی از اولین ترانه ای که رسما" صفحه طلایی را نصیب خود کرد گوش کنید : audio file Catch A Falling Star

انجمن RIAA، برای دریافت صفحه طلایی میزان فروش 500,000 نسخه را تعیین کرد که این فروش می بایست توسط پخش کنندگان قانونی صفحه صورت میگرفت. از فروش یک میلیون نسخه با صفحه پلاتینیوم Platinum Record و در صورت وقوع فروش بیش از این با صفحه مالتی پلاتینیوم قدر دانی میشد. در سال 1998 ، RIAA جوایز صفحه الماس Diamond Record را نیز به ثبت رساند که به آلبومها یا تک ترانه هایی با فروش 10 میلیونی تعلق میگیرد.

Billy Joel
از آلبوم هایی که بیش از 20 میلیون
نسخه فروش داشته است
برای تصدیق شایستگی یک صفحه، کمپانی ضبط صفحه مورد نظر باید برای هر عنوان خود درخواست بازرسی و ممیزی بدهد. یک شرکت حسابرسی تحت قرارداد RIAA تعداد صفحه هایی را که برای فروش فرستاده شده اند را محاسبه میکند و تعداد نسخه هایی را که به منظور تبلیغات به کار رفته اند را از آن کم میکند. سپس کار فروش را در تمام دوران پخش و در بازار بودن اثر تعقیب و بررسی میکند. زمانی که فروش به حد 500,000 نسخه رسید، یک صفحه طلایی به آن تعلق میگیرد.

یک صفحه طلایی در اصل یک پلاک سفید مات است که در یک قاب چوبی قرار داده شده و یک نمونه از صفحه در کنار این پلاک که مشخصات صفحه و گواهی انجمن در آن به چشم میخورد، نصب شده است. در 1985 برای جلوگیری از کپی غیرقانونی این جایزه یک علامت هولوگرام نیز به این مجموعه افزوده شد. پس از اینکه این هولوگرام به جایزه افزوده شد مدل سنتی این جوایز نیز تغییر کرد تا هر کمپانی بتواند جوایز خود را متمایز کند.

Eagles
بهترین های Eagles پر فروش ترین آلبوم دنیا تا کنون
برای جایزه الماس، وین یناوین (Wayne Yenawine) طراح، یک جایزه 25 سانتیمتری از کریستال را برای فروش ده میلیون نسخه طراحی کرد. تا به امروز، 58 هنرمند و 78 عنوان که درمجموعا حدود یک بیلیون نسخه فروش داشته اند به دریافت جایزه الماس نایل شده اند.

بالاترین فروش همه دوران ، متعلق به بهترینهای گروه Eagles در سالهای 1975-1971 با 26 میلیون کپی تا به امروز و سایر آلبومهای دیگری که موفق به عبوراز مرز 20 میلیون شده است، Thriller مایکل جکسون، The Wall از پینک فلوید، Led Zeppelin IV و بهترینهای Billy Joel بوده است.

همچنین RIAA با تعقیب پرونده کاری هنرمندان موفق شده است تا پرفروشترین هنرمندان قرن بیستم را معرفی کند و گروه The Beatles موفقترین گروه دوران با فروش 106 میلیون آلبوم فقط در آمریکا انتخاب شده است.

December 04, 2004

نظرات شما
- با تشکر از کامران عزیز که این مقاله جالب را در مورد صفحات طلایی و پلاتینیوم برای علاقمندان این وب سایت بی نظیر مطرح کردند و اطلاعات آموزنده ای در این مورد به ما دادند، بد نیست بدانید "ریچارد کلایدرمن " نوازنده محبوب پیانو که چندی پیش در این وب سایت مقاله ی تحت عنوان "موسیقی های آشنا از دو هنرمند" در مورد وی درج شده بود، تا به امروز برنده 267 صفحه طلایی و 70 صفحه پلاتینیوم است. بی دلیل نیست که وی در کتاب مشهور رکوردهای جهانی "گینس"، رکورد "موفق ترین نوازنده پیانو در جهان" را به خود اختصاص داده است. رپرتوارآثار ضبط شده وی از سال 1977 تا به امروز بالغ بر 1300 قطعه می باشد.
محمد , December 08, 2004
- سرتون شلوغه ولی از ايگلز هم بنويسيد، بخصوص آهنگ معروفشون هتل کالیفرنیا. من همیشه سایت شما رو می خونم اما کم حرف می زنم، مرسی.
سیامک , December 05, 2004
- امیر عزیز، از لطفی که داری بی نهایت سپاسگذاریم ، اما باید اینرو بگیم که نگاه داشتن سایت در سطح قابل قبول کار خیلی سختی هست بخصصوص تهیه مطالب برای افرادی که سلایق مختلفی دارند. اما میتونیم این رو بگیم که بزودی (کمتر از یک ماه) در دو زمینه دیگه سایت های مشابهی راه اندازی میشوند. بازهم از محبت شما سپاسگذاریم.
گفتگوی هارمونیک , December 05, 2004
- آقای هارمونی تاک ، این سایت شما شاهکاره. خسته نباشید، تعداشونو توی موضوعات دیگه زیاد کنید لطفا.(سایت ها رو میگم) مثلا، برای هنرهای دیگه مثل سینما، و یا علومی مثل مکانیک، ریاضی،علوم فضایی و ... فکر می کنم خوانندگان زیادی داشته باشه.
امیر , December 04, 2004
- خیلی خوب بود، اگر ممکن هست راجع به لدزپلین هم در آینده بنویسید چون خیلی راجع به هش نمی دونیم.
سعید , December 04, 2004
- مرسي خيلي آموزنده و جالب بود
ندا , December 04, 2004