HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
اردوان کامکار و سنتور نوازی معاصر
اردوان کامکار که کوچکترین عضو گروه خانواده کامکار است، در زمانی که هنوز پا به دهه دوم زندگی خود نگذاشته بود به همراه برادرش هوشنگ کامکار کنسرتو سنتوری تصنیف کرد که در کاستی به نام "بر تارک سپیده" (همراه با یک کنسرتو کمانچه از برادرش) به بازار عرضه شد و چندی بعد اردوان کامکار در کنسرت گروه کامکار در فرهنگسرای بهمن با خلاقیتی کم نظیر در آهنگسازی و تسلط و پختگی چشمگیری در نوازندگی، قطعه "دریا" را به اجرا گذاشت.

به قسمتی از آلبوم " دریا " برای سنتور گوش کنید: audio fileدریا

اردوان کامکار غیر از آثاری که برای تکنوازی سنتور خلق کرد، قطعات دیگری هم برای گروه نوازی سازهای ایرانی تصنیف کرد که مورد توجه اهالی موسیقی قرار گرفت. "دریا" اولین برنامه ای بود که می توان گفت، کل اجرا ( چه آوازیها چه قطعات ضربی) سراسر رنگ و بویی جدید داشت و مخصوصا" از تکنیکهای خاص سنتور در اجرای آن بهره برده شده بود، به گونه ای که به هیچ وجه با سازهایی مثل، پیانو قابل اجرا نبود ( با این حال عده زیادی از شنوندگان این موسیقی که غیر حرفه ای هم بودند به اشتباه این قطعات را به عنوان سنتورنوازی پیانویی می شناختند! متاسفانه بسیاری از شنوندگان موسیقی ایرانی بخاطر کم اطلاعی هر اتفاق جدیدی را به محض دیدن کوچکترین شباهت، تقلیدی و بیگانه می دانند؛ مثلا" اگر یک فاصله سوم با سه تار بنوازید، به گیتار نوازی با سه تار متهم می شوید و با نواختن یک آرپژ روی سنتور، پیانو نواز محصوب می شود!) .

او که با سبک منحصر بفردی در سنتور نوازی دست یافته بود، دومین کنسرتو سنتور خود را که با ارکستر زهی وپیانو همراهی می شد با نام "ماهی برای سال نو" روانه بازار موسیقی کرد تا قدرت بیان موسیقی خود را در زمینه موسیقی پلی تنال هم به نمایش بگذارد. "ماهی برای سال نو" یک کنسرتوی مشکل با فضایی رازآلود و باز با لحن و ریتمهای کردیست.

به قسمتی از کنسرتو برای سنتور از آلبوم "ماهی برای سال نو" گوش کنید: audio fileماهی برای سال نو

پس از مدتی بعد از اردوان کامکار سولوی "برفراز باد" را منتشر کرد که اوج پختگی و ذوق موسیقی خود را به نمایش گذاشت. اردوان کامکار در کنسرت خانوادگیشان که با خوانندگی شهرام ناظری در سال 76 اجرا شد، در میان برنامه قطعه "رقص باد" از آلبوم برفراز باد را با مهارت زیادی اجرا کرد ( فیلم این کنسرت هم منتشر شده)

پاساژهای سریع و در هم طنیده و ریتمهای و مضرابهای پیچیده، زبانی منحصر بفرد و جایگاهی بلند برای اردوان کامکار در سنتور نوازی معاصر فراهم کرده... (ادامه دارد...)از سجاد پورقناد

مطالب مربوطه :
"گفتگو" اثری از پایور
دئو برای سنتور
December 04, 2004

نظرات شما
- سلام. دوست عزیز، من می خواستم بطور مختصر به آثار تاثیر گذار روی سیر سنتور نوازی معاصر، اشاره کنم. جناب پایور قطعات دیگری هم در این سبک و سیاق دارند که از لحاظ نوازندگی از کنسرتوی ایشان سخت تر هست! در مورد اردوان کامکار به این خاطر زیاد توضیح دادم، که چون در مورد ایشان درسایت ننوشته بودم. در فرصتهای بعدی در مورد جریانهایی که باعث ساخت چنین قطعاتی شد، باز مینویسم.
سجاد , December 07, 2004
- ه سلام آقای بور قناد ممنونم از اینکه در مورد اردوان کامکار اسطوره سنتور نوازی ایران مطلب نوشتید .فقط یکی این که در رهگذر سنتور نوازی معاصر کنسترنیو برای سنتور و ارکستر استاد بایور و هلوی را جا گذاشتید.امید به روزی که جوانان نوازنده موسیقی ایرانی را از فریز شدن نجات دهند.ان شا الله
داداش کوچیکه , December 06, 2004
- kheili bahali kheili mamnon miosham ke az music irani bishtar beghi har roz be eshghe sit to be ienternet vasl misham
کیوان , December 06, 2004
- Thank You
Babak , December 06, 2004
- salam doostarane harmonytalk.com dar orkut mitoonan bian inja: http://www.orkut.com/Community.aspx?cmm=246033
orkut , December 05, 2004