HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
اسطوره زنده دنیای Jazz
Kieth Jarret یکی از قابل توجه ترین پیانیست هایی است که از دهه 60 به بعد به دنیای موسیقی وارد شده اند و در حال حاضر از مهمترین پیانیستهای Jazz دنیا می باشد. او در دوران کار حرفه ایش مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته و به خاطر کنسرتهای سولو خود شهرت جهانی کسب کرده است که در آنها به طور ناگهانی و خودانگیخته و بدون برنامه ریزی قبلی، تمام موسیقی را بداهه نوازی میکرد. او چندین برنامه کوارتت / کوینتت پر انرژی را رهبری کرده، به اجرای موسیقی کلاسیک نیز پرداخته است. به قسمتی از یکی از سوناتهای باخ که توسط او به همراهی میشلا پرتی نواخته شده است گوش کنید. audio fileSonata for Flute and Harpsichord #1

از ویژگی های بارز این نوازنده پیانو آن است که بدون هماهنگی قبل گاهی با ساز خود شروع به بداهه سرایی vocal کرده و در حال نواختن پیانو از روی صندلی بر می خیزد. هر چند این حرکات بنظر نامربوط و گیج کننده می آید اما به جرت می توان گفت که با توجه به مسیر رو به کمال خود در طی چند دهه به عنوان یک بداهه نواز (improviser) قدرتمند شناخته شده است.

کیت جرت در 8 مه سال 1945 در آلن تاون، پنسیلوانیا و در یک خانواده با نژاد مختلط متولد شده است. او نواختن پیانو را از سن سه سالگی آغاز کرد و هنگامی که هفت سال داشت اولین رسیتال خود را اجرا کرده بود. این کودک نابغه در سنین دبستان به یک حرفه ای مبدل شده بود و اغلب برنامه هایی را برای عموم اجرا میکرد.

با وجود اینکه او با پس زمینه موسیقی کلاسیک رشد کرده بود اما پس از آشنا شدن با موسیقی Jazz در اوایل نوجوانی توانست بلافاصله در آن به پیشرفت قابل توجهی دست یابد. او پس از ترک آلن تاون به بوستن رفت و در مدرسه موسیقی برکلی Berklee School of Music ثبت نام کرد. پس از حدود یک سال به نیویورک رفت و در آنجا سخت کوشش میکرد تا بتواند توجه نوازندگان دیگر را بخود جلب کند. به قسمتی از اجرای قطعه Autumn Leaves از او گوش کنید. audio fileAutumn Leaves

Kieth Jarret
در ایام جوانی
او این شانس را به دست آورد که در کلوب ویلیج ونگارد (Village Vanguard) حضور داشته باشد. این کلوب Jazz معروف نیویورک از سال 1935 به کار مشغول است و تمام نامهای پرآوازه Jazz قسمتی از زندگی هنری خود را در آن کلوب بسر برده اند. این کلوب که در ابتدا به انواع دیگر موسیقی هم میپرداخت از سال 1957 فقط به Jazz اختصاص یافت به عنوان خانه Jazz زنده شهرت دارد. جرت در آنجا با آرت بلیکی Art Blakey آشنا شد که نوازنده درام و سرپرست یک گروه Jazz بود. بلیکی فورا جرت را در گروه Jazz Messengers خود استخدام کرد. پس از مدت کوتاهی جرت یکی از اعضای گروه کوارتت چارلز لوید (Charles Lloyd Quartet) شد. این گروه بسیارپر طرفدار به سرپرستی چارلز لوید یکی از چهره های محبوب Jazz و نوازنده ساکسوفون و فلوت طی سالهای 1969-1966 ، تورهای دور دنیا ترتیب دادند و جرت توانست در این برنامه ها به شهرت جهانی دست بیابد.

در نهایت این گروه از هم پاشید اما جرت توسط مایلز دیویس Miles Davis دوباره کشف شد. مایلز دیویس آهنگساز Jazz و نوازنده ترومپت با توانایی نواختن چندین ساز یکی از تاثیرگذارترین، نوآورترین و اصیلترین چهره های موسیقی قرن بیستم است. او کار جرت را در یکی از کلوبهای نیویورک دیده بود و تقریبا جرت را مجبور به عضویت در گروه خود کرد. (ادامه دارد ...)

مطلب مرتبط : آمیزه ای از Jazz و کلاسیک

December 13, 2004

نظرات شما
- باید به ریزکاری های سبک دقت کنید. مثلا" اگر ابتدا کارهای مختلف باروک رو گوش کنیم می بینیم که همه اونها شبیه به هم هستند اما بعد از مدتی میشه تفاوت ها رو احساس کرد. در مورد ایشون هم فکر می کنم موسیقی شون خیلی تخصصی شده و باید بیشتر در این موسیقی تفکر کرد تا بشه تفاوت ها رو احساس کرد.
کامران , January 03, 2005
- salam, man ba inke asheghe JARRETT hastam, ama fekr mikonam in chand sal-e akhir ke taghriban tamame concert ha ra ba band-e tio (Peacock va Johnette) zade, dare kami shabih be ham mishe
Omid , January 03, 2005
- مرسی از هر دو مقاله آخر، موفق باشید.
سامان , December 14, 2004
- خواهشا" راجع باب مارلی یک مطلب بنویسید چون کارهای موسیقی او واقعا" با دیگران متفاوت است
کیوان , December 13, 2004
- دوست عزیز، یکسری آهنگهای استاندارد وجود دارند که موسیقیدانان jazz اغلب آنها را با روش اجرای خودشان اجرا می کنند که autumn leaves از این موارد می باشند.
گفتگوی هارمونیک , December 13, 2004
- سلام ، من جز زیاد نمی دونم اما جریان این autumn leaves چیه که همه اونو اجرا می کنن؟ ممنون میشم جواب منوبدید؟
کاوه , December 13, 2004
- this guy is genius and thinks different, i've heard his works
amir , December 13, 2004
- جالب هست بنابراین می بینیم که موسیقیدانان حرفه ای جز، حتما" بکگراند قوی در موسیقی کلاسیک هم دارند؟ درسته ؟
امیر , December 12, 2004
- من کارهای ایشون رو دیدیم، واقعا" با روش عجیب و غریبی از پیانو موسیقی زیبایی رو خلق می کنه!!!
ندا , December 12, 2004