HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
اکسیژن
ژان میشل ژار در سال 1972 در حال تجربه در زمینه های مختلف ساخت موسیقی بود و در این بین با فرانسیس دریفوس (Francis Dreyfus) موسس کمپانی ضبط صفحه دریفوس جاز آشنا شد و به ضبط تعدادی از آثار خود پرداخت که مجموعه آنها در یک آلبوم به نام "Deserted Palace" منتشر شد و اولین آلبوم موسیقی تجربی او محسوب میشد.

از فعالیتهای دیگر او در این سال ساخت موسیقی متن فیلم "Les Granges Brulees" ساخته ژان شاپو (Jean Chapot) با بازی آلن دلون (Alain Delon) و سیمون سینیوره (Simone Signoret) بود. گوش کنید : audio fileOxygene 4

سالهای 1975-1972 دوران پرکاری برای ژار بود، او در این مدت برای موضوعات مختلف و بسیار متفاوت موسیقی ساخت. از جمله برای باله، برنامه های تلویزیونی و تبلیغات برای شرکتهایی مانند نستله و پپسی کولا. علاوه بر اینها کار آهنگسازی، ترانه سرایی و تولید آثار هنرمندان مختلفی را هم بر عهده گرفته بود.

در سال 1974 پس از پخش آلبوم "Deserted Palace" در آمریکا، ژار با دومین فرد بسیار موثر در زندگیش آشنا شد، میشل ژیس (Michel Geiss). او که تولید کننده دستگاه هایی چون Matri-Sequencer و Digi-Sequencer بود نقش بسیار مهمی در شکل گیری آینده حرفه ای ژار بر عهده داشت.

J.M. Jarre
1987 اجرای اکسیژن
سال 76 برای ژار سالی پربار بود. او ساخت مجموعه محبوب خود یعنی "اکسیژن" را در فرانسه آغاز کرد. این آلبوم شامل 6 قطعه به نامهای اکسیژن1تا 6 است و با انواع مختلف سازهای الکترونیک نواخته شده است.از جمله RMI Harmonic synthesizers, Farfisa organ Eminent, Mellotron و Rhythmin' Computer و انقلابی در استفاده از ابزارهای الکترونیک به پا کرد و میتوان گفت اولین آلبومی است که با این سبک خاص ساخته شد. گوش کنید : audio fileOxygene 2

این آلبوم توانست طرفداران بی شماری در دوران خود و در سالهای بعد داشته باشد و همچنین الهام بخش طراحان سینتی سایزر و آهنگسازان در طی سالهای بعد از خود باشد. ژار برای این اثر جایزه بزرگ "Grand Prix Du Disques" آکادمی شارل کراس" the Charles Cross Academy" را از آن خود کرد.

در سال 77 شرکت ضبط و پخش پولیدور Polydor ، موفق شد مجوز پخش اکسیژن و تمام صفحه های بعد از آن را در تمام دنیا، از ژار بگیرد. مجله "People" ژار را به عنوان "چهره سال" معرفی کرد و مجله "Daily Mirror" از آثار او به عنوان "انقلاب فرانسه در دنیای راک" یاد کرد. صفحه موسیقی فیلم "Paris By Night" در این سال به بازار آمد. (ادامه دارد ...)

مطلب مرتبط : ژان میشل ژار

December 27, 2004

نظرات شما
- دوست عزیز، از اینکه توانسته ایم خدمت کوچکی به دوستداران موسیقی در کشور بنماییم بسیار خوشحالیم و امیدواریم که با انتقاد و پیشنهاد های سازنده شما بتوانیم روز به روز مطالب مفید تری برای دوستداران موسیقی تهیه نماییم. از شما سپاسگذاریم.
گفتگوی هارمونیک , December 28, 2004
- سلام. واقعا خسته نباشید. سایت شما رو امشب کشف کردم. البته توی سایتای انگلیسی زیاد سرچ کردم ولی اینجا واقعا برام مفیده.تقریبا دو ساعته مطالب آرشیو رو میخوندم و موسیقی دانلود میکنم. بهتون تبریک میگم و امیدوارم موفق و مستدام باشید.
akram , December 28, 2004
- آهنگ دومی شاهکاره بود، اگه بشه کامل اون رو در سایت بگذارید خیلی خوب میشه.
سعید , December 28, 2004
- مرسی نت بعضی از این آهنگ ها رو اگر دارید برای ما تو سایت بگذارید. ممنون.
ندا , December 28, 2004
- بعضي آثار هنري نام و آوازه شان کم از خالقشان نيست . ..
shaar , December 27, 2004
- سلام، خواستم از اطلاعات مفیدی که در سایت می گذارید تشکر کنم. برای شما آرزوی موفقیت می کنم.
بابک , December 27, 2004