HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Yesterday چهل ساله می شود
به جرات می توان گفت که ترانه Yesterday از گروه بیتلز از معدود ترانه های پاپ هست که از زمان اجرای آن تا به امروز هنوزهم به کرات از رادیوهای موسیقی سراسر دنیا پخش میشود. Yesterday اولین کاری بود که پاول مک کارتنی (Paul McCartney) به تنهایی فقط با یک گیتار آنرا اجرا کرد و تنها از یک کوارتت سازهای زهی برای همراهی خود استفاده کرد و این اولین باری نیز بود که سازهای زهی در گروه محبوب بیتلز استفاده می شد و به همین دلیل به نوعی از المانهای موسیقی کلاسیک چه از لحاظ ساز و چه از لحاظ فرم و تنظیم موسیقی در آن استفاده شد. به قسمتهایی از اولین اجرای های این ترانه گوش کنید : audio filePaul McCartney, Yesterday

این قطعه بسیار زیبا پس از انتشار اولین قطعه ای بود که در زمان خود - در حالی که طرفداران بیتلز اغلب جوانان بودند، - مورد توجه افراد بزرگسال نیز قرار گرفت و نیز نسخه های متعدد Instrumental آن توسط بسیاری از کمپانی های ضبط موسیقی منتشر شد. این ترانه زیبا بیش از 3000 بار توسط بسیاری خوانندگان دیگر ضبط و اجرا شده است که از این لحاظ جزو قطعاتی است که در تاریخ موسیقی نادر می باشد. از جمله هنرمندان بزرگی که این قطعه را اجرا کرده اند می توان به Ray_Charles, Tom_Jones, Elvis_Presley, Frank_Sinatra, Andy_Williams و ... اشاره کرد. بسیار از مراجع موسیقی این ترانه زیبا را بعنوان بهترین ترانه هزاره دوم (Millenium) انتخاب کرده اند.

At the Airport
در فرودگاه عازم ضبط Yesterday
Yesterday در تاریخ 14 ژوئن 1965 برای اولین بار ضبط شد و به عقیده بسیاری از منتقدین موسیقی بهترین و موفق ترین کار موسیقی مکارتنی میباشد او در باره این آهنگ می گوید "ملودی هنگام شب به ذهنم خطور کرد، از تخت خواب بلند شدم و پای پیانو رفتم و بعد از یکی دو ساعت کل قطعه را پرورش دادم. همه اش فکر می کردم ممکنه که این آهنگ شبیه یکی دیگه از کارهای خودمون یا حتی دیگران باشه که بطور ناخودآگاه به ذهن من خطور کرده، اما خوشبختانه اینطور نشد."

او ابتدا تصمیم گرفت که نام قطعه ابتدا Scrambled Eggs (تخم مرغ های املت شده!) بگذارد. بر اساس همین نام شعری هم تهیه کرد اما پس از آنکه حدود یک ماه این قطعه را برای دوستان و آشنایان اجرا کرد به دو نتیجه مهم رسید. اول آنکه قطعه را قبلا" کسی نشنیده است و دوم آنکه شعر مناسب موسیقی نیست. نام قطعه را به Yesterday تغییر داد و متن ترانه را نیز به همین صورت تغییر داد. به قسمتهایی از متن ترانه Scrambled Eggs توجه کنید :

Have an omelet with some muenster cheese,
Put your dishes in the washbin please, so I can clean the scrambled eggs ...


اما برخلاف Scrambled Eggs که سروده ای ساده، شوخ و ... میباشد، ترانه Yesterday جزو پخته ترین و با معنی ترین سروده های مک کارتنی است که به نوعی نمایان گر وجود مشکلات در زندگی، حالتهای افسردگی و ناراحتی در گذشته می باشد. مشکلاتی که در صورت وا دادن انسان دوباره برای در کنار ماندن، به سوی او می آیند. عباراتی چون "I'm not half the man I used to be" و یا "Now I need a place to hide away" و ... علاوه بر زیبایی کلام و موسیقی پذیری ، مفاهیم عمیقی را درخود جای داده اند. در واقع اگر به معنی و مفهوم کارهای بیتلز بعد از این ترانه زیبا دقت کنیم خواهیم دید که این ترانه هم از دیدگاه سازبندی و تنظیم موسیقی و هم از دیدگاه نگرش به متن ترانه نقطه عطفی در موسیقی بیتلز بوده است.

پس از انتشار این ترانه بسیاری پاول مک کارتنی را به باد انتقاد گرفتند که چرا این قطعه را به تنهایی کار کرده است؟ بخصوص طرفداران Beatles بسیار ناراحت بودند که احتمالا" دوران از هم پاشیده شدن گروه بیتلز فرا رسیده است، اما اینگونه نبود، حداقل برای پنج شش سال آتی. به قسمتی از اجرای همین ترانه زیبا با صدای Ray Charles گوش کنید : audio fileRay Charels, Yesterday

January 03, 2005

نظرات شما
- dooset daram
shahkazem , January 05, 2005
- از توضیح بسیار خوب شما ممنون هستیم.
گفتگوی هارمونیک , January 04, 2005
- جالب است بدانيد كه سرجو لئونه و انيو موريكونه، اساس موسيقي فيلم روزي روزگاري در امريكا (1984 - لئونه) را بر مبناي همين آهنگ بيتلز پايه ريزي كردند كه كاملا از موسيقي متن فيلم پيداست. هم yesterday و هم موسيقي اين فيلم مسحوركننده اند...
بيمار رواني , January 04, 2005
- البته ما چهل سالمون نیست ولی خب ماها هم از این آهنگ خاطره ها داریم :)
ندا , January 04, 2005
- kheili az lotfetoon mamnooname ke bazam be fekre ma (oonayee ke faghat mooseeghee goosh mikonan va balad nistan bezanan) hasteen. modatee bood ke maghale hatoon oonghadr takhasosi shode ke man aslan nemifahmam. :)
amir , January 04, 2005
- سامان عزیز، چشم حتما" تا آخر هفته نت یکی دو قطعه یا آهنگ زیبا رو حاضر خواهیم کرد.
گفتگوی هارمونیک , January 04, 2005
- سلام خيلي جالب بود خوب خيلي با اين آهنگ زندگي كردم ولي واقعا اطلاعاتي كه سايت شما ميده آدم يك احساس ديگه اي بكار پيدا ميكنه تشكر راستي از نتها ديگه خبري نيست از نتها هم خيلي استفاده ميكرديم با آرزوي موفقيت بيش از پيش
saman , January 03, 2005
- من از طریق یک سایت دیگه به اینجا هدایت شدم و واقعا" متعجب هستم که در میان سایت های فارسی زبان یک همچین سایت پر محتوایی وجود دارد. البته من خیلی اهل موسیقی نیستم اما نتونستم که نظر خودم رو نگم برای شما آروزی موفقیت میکنم.
محمد رضا سلیمانی , January 03, 2005
- ای بابا خوب شد که اسم آهنگ رو عوض کرد این دیگه چه اسمی بود.
امیر , January 03, 2005