HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
هرکول پوآرو
کارآگاهی بلژیکی برای اولین بار با نام هرکول پـوآرو (Heccule Poirot) در سال 1920 در اولین رمان آگاتا کریستی (Agatha Christie) به نام "The Mysterious Affair At Styles" ظاهر شد. با موفقیت بی مانندی که این رمان بدست آورد، کریستی تا سال 1975 که رمان "The Last Case" را نوشت بارها و بارها از این شخصیت در رمانهای خود استفاده کرد.

از زیباترین برداشتهای سینمایی که بر اساس رمانهای آگاتا کریستی نوشته شده است می توان به سریال تلویزیونی "پوآرو" ساخته انگلستان اشاره کرد. این سریال که بین سالهای 1989 تا 1995 جزو پر بیننده ترین سریالها در سراسر دنیا بود با بازی هنرمندانه دیوید ساچت (David Suchet) جذابیت های خاصی داشت. به قسمتی از موسیقی این سریال زیبا گوش کنید : audio filePoirot TV Serial Theme 1

دوبله بسیار خوب این سریال بخصوص شخصیت پوآرو باعث شد که این سریال در کشور ما که بصورت هفتگی و گاهی هم فیلم سینمایی نیز پخش می شد طرفداران بسیاری پیدا کند. اخیرا" شبکه چهار سیما اقدام به پخش مجدد این سریال اما به زبان اصلی با زیرنویس فارسی نموده است. شاید جالب باشد بدانید که دیوید ساچت از طرفداران پر و پا قرص رمانهای آگاتا کریستی بود و کسی که او را برای ایفای نقش در این سریال ها انتخاب کرد Rosalind Hicks دختر آگاتا بود.

موسیقی این سریال توسط کریستوفر گانینگ (Christopher Gunning) تهیه شده است. او متولد سال 1944 (Cheltenham) انگلستان می باشد که پس از جنگ جهانی دوم با خانواده به حومه شهر لندن رفتند و دوران کودکی خود را در آن محل گذراندند. آلکسیز (Alexies) پدر او پیانیست و یکی از موسیقیدانان آفریقای جنوبی بود و مادرش از شاگردان پیانو آلکسیز. کریستوفر از مدرسه موسیقی وهنرهای دراماتیک لندن فارغ التحصیل شد و پس از فراغت از تحصیل ابتدا کار تنظیم موسیقی را برای خود انتخاب کرد و بعد از کسب مهارت و تجربه به ساخت موسیقی فیلم روی آورد.

Christopher Gunning
کرسیتوفر گانینگ آهنگساز سریال پوآرو
او در سال 1988 تم اصلی موسیقی سریال تلویزیونی پوآرو را تحریر کرد و با ساخت این موسیقی خیلی زود به شهرت بسیار در انگلستان و حتی هالیوود رسید. او برای ساخت این موسیقی کاندید دریافت جایزه Ivor Novello Award شد. این جایزه از سال 1955 به بهترین موسیقی موثر سال انگلستان داده می شود و در مجموع توانست سه بار برنده این جایزه شود که یکی از آنها برای نواختن ملودی همین موسیقی با سکسیفون بود. کریستوفر گانینگ همچنین موفق به دریافت جایزه بهترین موسیقی BAFTA که مربوط به آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون انگلستان (همانند اسکار) می باشد نیز گشت. به قسمت دیگری از موسیقی این سریال گوش کنید : audio filePoirot TV Serial Theme 2

به توانایی این آهنگساز در ترکیب ارکستر با پیانو و ساکسیفون دقت کنید. ببینید که پیانو چگونه اضطراب را در شنونده القاء می کند و در کنار آن ساکسیفون بطور مرموزی به نواختن ملودی میپردازد، ملودیی که حس کنجکاوی انسان را تحریک می کند. از طرف دیگر هارمونی های مینور و همراهی که توسط سازهای زهی، بادی و سایر قسمت های ارکستر با موسیقی انجام می شود هیجان موسیقی را به نهایت خود می رساند.

کریستوفر کارهای بسیاری برای ارکستر دارد و اخیرا" مشغول کار روی سمفونی شماره سه خود می باشد. کارهای معمول او تهیه موسیقی برای فیلم های سینما، تلویزیون، رهبری ارکستر و تدریس موسیقی می باشد.

January 05, 2005

نظرات شما
- thank you,
sheyda , January 07, 2005
- سامان عزیز از لطفی که همیشه به سایت داری بسیار سپاسگذاریم. در مورد موسیقی باید بگم اگر موسیقی را کامل بخواهیم بگذاریم چند تا مشکل داره. اول اینکه سایز اون خیلی بزرگ میشه و امکان download برای خیلی از بین میره. دوم اینکه مشکل کپی رایت رو هم نباید فراموش کرد هر چند اینجا ایران هست و احتمالا" خیلی مشکل نباشه. خلاصه ما رو باید ببخشی.
گفتگوی هارمونیک , January 06, 2005
- بابک جان، یقینا" وجود داره چرا که ساکسیفون ساز بادی خیلی پیشرفته و توانایی هست. مثلا" به کارهای آقای Alexander Glazunov نگاهی بینداز که کنسرتوی اون روی Eb خیلی معرف هست.
گفتگوی هارمونیک , January 06, 2005
- سلام عجب حسن تصادفي اتفاقا چند پيش اين سريال رو داشت شبكه چهار نشون ميداد و موسيقيش اينقدر بدلم نشست كه حد نداشت امشب واقعا تعجب كردم اين مطلب رو ديدم خيلي ممنون و متشكر فقط خواهشي كه داشتم اگر امكانش برايتان باشد قطعات موسيقي رو به صورت كامل بگذاريد سپاسگذار
saman , January 05, 2005
- This Music Is Magical...I Love It...Could you please tell us about saxephone a little? it doesn't seem to be a part of symphonic orchestra while other similar instruments like clarinette are. where saxephone is originated in and when? are there any concerto's written for saxephone? does that only belong to jazz and commercial music?
Babak , January 05, 2005
- زیبا بود، به حسن انتخاب مطالب در سایت تبریک می گویم.
عسل فرهانی , January 05, 2005
- doostdarane harmonytalk mitoonan dar morede bahs haie rooze harmonytalk dar inja nazarateshoon ro benevisan: http://www.orkut.com/Community.aspx?cmm=246033 orkut
orkutzade , January 05, 2005