HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
او آهنگساز بزرگ فيلم بود
در ادامه مطلب نصرت فاتح علي خان توجه شما را به قسمت ديگري از آن جلب مي کنيم.

استاد نصرت موسيقي متن چندين فيلم مهم با شهرت بين المللي را ساخته است که فيلمهاي "آخرين وسوسه مسيح" (Last Temptation of Christ) از مارتين اسکورسيسي (Martin Scorsese) ، "قاتلين مادرزاد" (Natural Born Killers) اثر اليور استون (Oliver Stone)، "راه رفتن مرد مرده" Dead Man Walking از تيم رابينز Tim Robbins و فيلم هندي بسيار مشهور "ملکه راهزن" Bandit Queen اثر شکار کاپور Shekhar Kapoor از آن جمله اند. به اين قطعه گوش کنيد که وي با همراهي پيتر گابريل و راوي شانکار ساخته است : audio filePassion

او با گروه انگلیسی Massive Attack که از پیشگامان سبک trip-hop و از نوآوران موسیقی نسل خود (دهه 80-90) هستند موسیقی اجرا کرد و از جوآن آزبورن (Joan Osborne) - خواننده سبک بلوز آمریکایی متولد 1963- دعوت کرد تا برای آموزش به پاکستان سفر کند. او قصد داشت تا همراه با پاواروتی یک آلبوم تجربی تهیه کند اما بیماری به او اجازه نداد تا ایده های خود را به اجرا در آورد.

استاد نصرت با پشتیبانی خانواده ای از سرود خوانان صوفی، در طی 30 سال فعالیت حرفه ای حدود 120 آلبوم منتشر کرد و در این مدت موفق به دریافت جوایزی به خاطر دستاوردهای هنری خود از فرانسه، ژاپن و پاکستان شد. او در مراسم گرمی Grammy سال 97 برای آلبوم Intoxicated Spirit کاندید بهترین آلبوم فولک سنتی شد. خان در سال 1996 یک قرارداد با شرکت American Recordings منعقد کرد و به دنبال آن اولین تور آمریکای شمالی خود را برگزار کرد و در طول سفرهای خود در مجامع هنرمندان و مشاهیر سیاسی برنامه اجرا کرد. در طی این تور بود که تماشاگران آمریکایی با شیوه هیپنوتیزم کننده اجرای خان آشنا شدند. به قسمتی از موسیقی فیلم Dead Man Walking گوش کنید : audio fileThe Long Road

جف باکلی (Jeff Buckley 1997-1966) نوازنده و خواننده صاحب سبک آمریکایی اولین تجربه خود را پس از شنیدن صدای نصرت چنین وصف کرده است :

Natural Born Killers
موسیقی Natural Born Killers ازجمله
کارهای موفق نصرت فاتح علی خان
"اولین باردر سال 90 و در هارلم بود که صدای نصرت فاتح علی خان را شنیدم. من و هم اتاقیم ایستاده بودیم و به صدای فراگیر او گوش میدادیم. همه ما همراه موج پر نوسان ریتم طبلای پنجابی به اطراف کشیده میشدیم و مسحور صدای منظم کف زدنهایی بودیم که با زمان بندی بی نقص از بالا و پایین احاطه مان کرده بود. من صدای ارغنون ها را که همراه با ملودی میرقصیدند میشنیدم که مانند عنکبوتهای غول آسای چوبی ترانه میخواندند. بعد، ناگهان، آوای اوج گیرنده یک و بعد ده صدا که مانند دسته ای غاز وحشی در حال پرواز، با نظمی بی نظیر در آسمان شناور شدند.

بعد صدای نصرت فاتح علی خان بود، آمیزه ای از بودا، شیطان و فرشته ای دیوانه، صدای او مخمل آتشینی بود بی همتا. نصرت کار ترکیب بداهه نوازیهای کلاسیک با قوالی را با چنان جرات و حساسیتی انجام میداد که او را جدا از قوالان دیگر، در رده ای مختص به خودش قرار میداد. شیوه بیان او بسیار در من نفوذ کرده بود.من حتا یک کلمه زبان اردو نمیدانم اما باز هم درگیر داستانی شده بودم که نصرت با صدای بدون کلامش درهم بافته بود.

به خاطردارم که تمام حواس دیگرم از کار افتاده بودند تا بتوانم امواج کوبنده ملودیهای بداهه ای که یکی پس از دیگری بر هم فرود می آمدند را حس کنم. امواجی که دوباره توسط خواننده اصلی گروه آغاز میشد و باز نصرت تمام این حال و هوا را با آواهای سریع و ریتمیک به آتش میکشید و سولفژ کلاسیک هندی( سا، ر، گا، ما، پا، دا، نیسا) را به آواز پرنده ای شیدا مبدل میکرد. این ماجرا در جایی به اوج هیجان رسید، جایی که اوج صدای نصرت ملودیی را به وجود آورد که قلبم میخواست از جا کنده شود. احساس میکردم که بر لبه پرتگاهی ایستاده ام، در کشمکش اینکه چه زمانی به پایین بپرم و اینکه اقیانوس چگونه مرا در بر خواهد گرفت." (ادامه دارد ...)

January 08, 2005

نظرات شما
- نه، Passion همانطور که در مطلب آوردیم کار مشترک این آقایون بوده است.
گفتگوی هارمونیک , January 10, 2005
- man shenide boodam ke Passion ro peter gabriel sakhte, eshtebah kardam?
amir , January 10, 2005
- جابجایی ها در جداول بسیار کم هست و بیشتر مواقع تغییرات در این جداول جزئی است... به زودی هم مطلبی در مورد موسیقی کلاسیک می نویسیم.
- سلام، راستي ديگه از اون جداولي که درش آهنگهاي هفته رو معرفي ميکرديد خبري نيست؟ از کلاسيک هم کم مينويسد ها؟ ميتونيد يک برنامه بديد که چه روزهايي چي مي نويسيد؟ اگه بشه شايد خوب باشه ها.
ندا , January 09, 2005
- سلام اميدوارم که سايت شما هميشه همينطوري به روز باشه، منتظر مطالب تئوري هستيم...
امير , January 08, 2005
- مرسی بسیار زیبا بود، باورم نمیشد که قاتلین بالفطره کار این آقا باشه.
سعید , January 08, 2005